Kynsipsori

Ei oikein ollu tuoretta ketjua tai en ainakaan löytäny, mutta onko tähän vaivaan mitään tehokasta lääkettä? Kartalin voide auttanu kyllä sääressä olevaan psori läikkään ja on nyt tiessään, onko joku tuota voidetta kokeillu kynsiin?

Betalfatrus voidetta jossain vanhassa ketjussa kehuttiin, mutta tuota pitäisi tilata netistä.
2666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse paranin psorista kun aloin minimoimaan ruokavaliossani karoteeneja ja a-vitamiinia 4kuukautta sitten.

Syön myös 50mg sinkkiä päivässä.

Äänestä
  • Etanoli on alkoholi,
    Kehomme käsittelee etanolin asetaldehydiksi ja sitten etikkahapoksi entsyymien ADH ja ALDH kautta ennen kuin se voidaan poistaa.

    Asetaldehydi on erittäin myrkyllistä. Pitkäaikainen altistuminen on yhdistetty vakaviin terveysongelmiin, kuten hengitystieongelmiin, ihon ärsytykseen ja keskushermostovaikutuksiin. Elimistön sisällä eli kroonisesta alkoholismista, asetaldehydi edistää maksatulehdusta, fibroosia ja kirroosia.

    Kansainvälinen syöväntutkimuslaitos on luokitellut asetaldehydin ryhmän 1 syöpää aiheuttavaksi ihmiselle, koska sillä on vahva yhteys suun, kurkun ja ruokatorven syöpiin.
    Asetaldehydin nauttimisesta ei ole hyötyä; se on vain alkoholin kulutuksen väistämätön sivutuote.

    Retinoli (A-vitamiini) on luonnehdittu alkoholiksi sen molekyylirakenteen vuoksi, joka sisältää hydroksyylifunktionaalisen ryhmän (-OH) . Tämä vetyatomiin kovalenttisesti sitoutuneen happiatomin läsnäolo on alkoholien määrittävä ominaisuus. Nimeämiskäytännön mukaisesti retinoli päättyy kirjaimiin "oli", joka on samanlainen kuin etanoli, isopropanoli, metanoli ja monet muut alkoholit

    Retinolia hajottavat samat entsyymit ADH ja ALDH kehossa.

    Retinoli muuttuu retinaldehydiksi ja sitten retinoiinihapoksi.

    Aldehydit (mukaan lukien retinaldehydi) aiheuttavat oksidatiivista stressiä ja synnyttävät myrkyllisiä vapaita radikaaleja, mikä johtaa riskeihin, kuten syöpään, hengityselinten sairauksiin, allergisiin reaktioihin, sydän- ja verisuonitauteihin, maksasairauteen, synnynnäisiin epämuodostuksiin, diabetekseen, verenpainetautiin, tulehduksiin, hermostoa rappeuttaviin sairauksiin, DNA-vaurioihin ja nopeutuneeseen ikääntymiseen.
    On selvää, että ne ovat aineita, joita meidän on pyrittävä välttämään.

    Liika alkoholi aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana. Liika A-vitamiini aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana.
    Alkoholismi aiheuttaa maksavaurioita ja arpia, kuten hypervitaminoosi A.

    Se on pohjimmiltaan hidastettua alkoholismia, ilman humalaa. Mukana rasittunut maksa.

    Jos käyt läpi kaikki oireet, huomaat, että ne ovat noin 90 % samanlaisia ​​ja ulottuvat päästä varpaisiin. Näillä linjoilla:

    Jos uskot alkoholijuomien olevan haitallisia, vältä myös A-vitamiinia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei oikein ollu tuoretta ketjua tai en ainakaan löytäny, mutta onko tähän vaivaan mitään tehokasta lääkettä? Kartalin voide auttanu kyllä sääressä olevaan psori läikkään ja on nyt tiessään, onko joku tuota voidetta kokeillu kynsiin?

Betalfatrus voidetta jossain vanhassa ketjussa kehuttiin, mutta tuota pitäisi tilata netistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu