Kynsipsori

Anonyymi-ap

Ei oikein ollu tuoretta ketjua tai en ainakaan löytäny, mutta onko tähän vaivaan mitään tehokasta lääkettä? Kartalin voide auttanu kyllä sääressä olevaan psori läikkään ja on nyt tiessään, onko joku tuota voidetta kokeillu kynsiin?

Betalfatrus voidetta jossain vanhassa ketjussa kehuttiin, mutta tuota pitäisi tilata netistä.

2

655

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse paranin psorista kun aloin minimoimaan ruokavaliossani karoteeneja ja a-vitamiinia 4kuukautta sitten.

      Syön myös 50mg sinkkiä päivässä.

      • Anonyymi

        Etanoli on alkoholi,
        Kehomme käsittelee etanolin asetaldehydiksi ja sitten etikkahapoksi entsyymien ADH ja ALDH kautta ennen kuin se voidaan poistaa.

        Asetaldehydi on erittäin myrkyllistä. Pitkäaikainen altistuminen on yhdistetty vakaviin terveysongelmiin, kuten hengitystieongelmiin, ihon ärsytykseen ja keskushermostovaikutuksiin. Elimistön sisällä eli kroonisesta alkoholismista, asetaldehydi edistää maksatulehdusta, fibroosia ja kirroosia.

        Kansainvälinen syöväntutkimuslaitos on luokitellut asetaldehydin ryhmän 1 syöpää aiheuttavaksi ihmiselle, koska sillä on vahva yhteys suun, kurkun ja ruokatorven syöpiin.
        Asetaldehydin nauttimisesta ei ole hyötyä; se on vain alkoholin kulutuksen väistämätön sivutuote.

        Retinoli (A-vitamiini) on luonnehdittu alkoholiksi sen molekyylirakenteen vuoksi, joka sisältää hydroksyylifunktionaalisen ryhmän (-OH) . Tämä vetyatomiin kovalenttisesti sitoutuneen happiatomin läsnäolo on alkoholien määrittävä ominaisuus. Nimeämiskäytännön mukaisesti retinoli päättyy kirjaimiin "oli", joka on samanlainen kuin etanoli, isopropanoli, metanoli ja monet muut alkoholit

        Retinolia hajottavat samat entsyymit ADH ja ALDH kehossa.

        Retinoli muuttuu retinaldehydiksi ja sitten retinoiinihapoksi.

        Aldehydit (mukaan lukien retinaldehydi) aiheuttavat oksidatiivista stressiä ja synnyttävät myrkyllisiä vapaita radikaaleja, mikä johtaa riskeihin, kuten syöpään, hengityselinten sairauksiin, allergisiin reaktioihin, sydän- ja verisuonitauteihin, maksasairauteen, synnynnäisiin epämuodostuksiin, diabetekseen, verenpainetautiin, tulehduksiin, hermostoa rappeuttaviin sairauksiin, DNA-vaurioihin ja nopeutuneeseen ikääntymiseen.
        On selvää, että ne ovat aineita, joita meidän on pyrittävä välttämään.

        Liika alkoholi aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana. Liika A-vitamiini aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana.
        Alkoholismi aiheuttaa maksavaurioita ja arpia, kuten hypervitaminoosi A.

        Se on pohjimmiltaan hidastettua alkoholismia, ilman humalaa. Mukana rasittunut maksa.

        Jos käyt läpi kaikki oireet, huomaat, että ne ovat noin 90 % samanlaisia ​​ja ulottuvat päästä varpaisiin. Näillä linjoilla:

        Jos uskot alkoholijuomien olevan haitallisia, vältä myös A-vitamiinia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1347
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      909
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      843
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      196
      776
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      296
      700
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      46
      671
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      640
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      628
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      546
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      530
    Aihe