Ei oikein ollu tuoretta ketjua tai en ainakaan löytäny, mutta onko tähän vaivaan mitään tehokasta lääkettä? Kartalin voide auttanu kyllä sääressä olevaan psori läikkään ja on nyt tiessään, onko joku tuota voidetta kokeillu kynsiin?
Betalfatrus voidetta jossain vanhassa ketjussa kehuttiin, mutta tuota pitäisi tilata netistä.
Kynsipsori
2
457
Vastaukset
- Anonyymi
Itse paranin psorista kun aloin minimoimaan ruokavaliossani karoteeneja ja a-vitamiinia 4kuukautta sitten.
Syön myös 50mg sinkkiä päivässä.- Anonyymi
Etanoli on alkoholi,
Kehomme käsittelee etanolin asetaldehydiksi ja sitten etikkahapoksi entsyymien ADH ja ALDH kautta ennen kuin se voidaan poistaa.
Asetaldehydi on erittäin myrkyllistä. Pitkäaikainen altistuminen on yhdistetty vakaviin terveysongelmiin, kuten hengitystieongelmiin, ihon ärsytykseen ja keskushermostovaikutuksiin. Elimistön sisällä eli kroonisesta alkoholismista, asetaldehydi edistää maksatulehdusta, fibroosia ja kirroosia.
Kansainvälinen syöväntutkimuslaitos on luokitellut asetaldehydin ryhmän 1 syöpää aiheuttavaksi ihmiselle, koska sillä on vahva yhteys suun, kurkun ja ruokatorven syöpiin.
Asetaldehydin nauttimisesta ei ole hyötyä; se on vain alkoholin kulutuksen väistämätön sivutuote.
Retinoli (A-vitamiini) on luonnehdittu alkoholiksi sen molekyylirakenteen vuoksi, joka sisältää hydroksyylifunktionaalisen ryhmän (-OH) . Tämä vetyatomiin kovalenttisesti sitoutuneen happiatomin läsnäolo on alkoholien määrittävä ominaisuus. Nimeämiskäytännön mukaisesti retinoli päättyy kirjaimiin "oli", joka on samanlainen kuin etanoli, isopropanoli, metanoli ja monet muut alkoholit
Retinolia hajottavat samat entsyymit ADH ja ALDH kehossa.
Retinoli muuttuu retinaldehydiksi ja sitten retinoiinihapoksi.
Aldehydit (mukaan lukien retinaldehydi) aiheuttavat oksidatiivista stressiä ja synnyttävät myrkyllisiä vapaita radikaaleja, mikä johtaa riskeihin, kuten syöpään, hengityselinten sairauksiin, allergisiin reaktioihin, sydän- ja verisuonitauteihin, maksasairauteen, synnynnäisiin epämuodostuksiin, diabetekseen, verenpainetautiin, tulehduksiin, hermostoa rappeuttaviin sairauksiin, DNA-vaurioihin ja nopeutuneeseen ikääntymiseen.
On selvää, että ne ovat aineita, joita meidän on pyrittävä välttämään.
Liika alkoholi aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana. Liika A-vitamiini aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana.
Alkoholismi aiheuttaa maksavaurioita ja arpia, kuten hypervitaminoosi A.
Se on pohjimmiltaan hidastettua alkoholismia, ilman humalaa. Mukana rasittunut maksa.
Jos käyt läpi kaikki oireet, huomaat, että ne ovat noin 90 % samanlaisia ja ulottuvat päästä varpaisiin. Näillä linjoilla:
Jos uskot alkoholijuomien olevan haitallisia, vältä myös A-vitamiinia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4386388Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1333710Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?982468Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251929Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1111281Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?821245- 631065
- 621058
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76970- 44963