Kynsipsori

Anonyymi-ap

Ei oikein ollu tuoretta ketjua tai en ainakaan löytäny, mutta onko tähän vaivaan mitään tehokasta lääkettä? Kartalin voide auttanu kyllä sääressä olevaan psori läikkään ja on nyt tiessään, onko joku tuota voidetta kokeillu kynsiin?

Betalfatrus voidetta jossain vanhassa ketjussa kehuttiin, mutta tuota pitäisi tilata netistä.

2

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse paranin psorista kun aloin minimoimaan ruokavaliossani karoteeneja ja a-vitamiinia 4kuukautta sitten.

      Syön myös 50mg sinkkiä päivässä.

      • Anonyymi

        Etanoli on alkoholi,
        Kehomme käsittelee etanolin asetaldehydiksi ja sitten etikkahapoksi entsyymien ADH ja ALDH kautta ennen kuin se voidaan poistaa.

        Asetaldehydi on erittäin myrkyllistä. Pitkäaikainen altistuminen on yhdistetty vakaviin terveysongelmiin, kuten hengitystieongelmiin, ihon ärsytykseen ja keskushermostovaikutuksiin. Elimistön sisällä eli kroonisesta alkoholismista, asetaldehydi edistää maksatulehdusta, fibroosia ja kirroosia.

        Kansainvälinen syöväntutkimuslaitos on luokitellut asetaldehydin ryhmän 1 syöpää aiheuttavaksi ihmiselle, koska sillä on vahva yhteys suun, kurkun ja ruokatorven syöpiin.
        Asetaldehydin nauttimisesta ei ole hyötyä; se on vain alkoholin kulutuksen väistämätön sivutuote.

        Retinoli (A-vitamiini) on luonnehdittu alkoholiksi sen molekyylirakenteen vuoksi, joka sisältää hydroksyylifunktionaalisen ryhmän (-OH) . Tämä vetyatomiin kovalenttisesti sitoutuneen happiatomin läsnäolo on alkoholien määrittävä ominaisuus. Nimeämiskäytännön mukaisesti retinoli päättyy kirjaimiin "oli", joka on samanlainen kuin etanoli, isopropanoli, metanoli ja monet muut alkoholit

        Retinolia hajottavat samat entsyymit ADH ja ALDH kehossa.

        Retinoli muuttuu retinaldehydiksi ja sitten retinoiinihapoksi.

        Aldehydit (mukaan lukien retinaldehydi) aiheuttavat oksidatiivista stressiä ja synnyttävät myrkyllisiä vapaita radikaaleja, mikä johtaa riskeihin, kuten syöpään, hengityselinten sairauksiin, allergisiin reaktioihin, sydän- ja verisuonitauteihin, maksasairauteen, synnynnäisiin epämuodostuksiin, diabetekseen, verenpainetautiin, tulehduksiin, hermostoa rappeuttaviin sairauksiin, DNA-vaurioihin ja nopeutuneeseen ikääntymiseen.
        On selvää, että ne ovat aineita, joita meidän on pyrittävä välttämään.

        Liika alkoholi aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana. Liika A-vitamiini aiheuttaa synnynnäisiä epämuodostumia raskauden aikana.
        Alkoholismi aiheuttaa maksavaurioita ja arpia, kuten hypervitaminoosi A.

        Se on pohjimmiltaan hidastettua alkoholismia, ilman humalaa. Mukana rasittunut maksa.

        Jos käyt läpi kaikki oireet, huomaat, että ne ovat noin 90 % samanlaisia ​​ja ulottuvat päästä varpaisiin. Näillä linjoilla:

        Jos uskot alkoholijuomien olevan haitallisia, vältä myös A-vitamiinia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      35
      5024
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      246
      4858
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      157
      4796
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      120
      4603
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      18
      3710
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2384
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2168
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1697
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1652
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      206
      1366
    Aihe