Hyvinvointialueiden talous on menossa ryminällä penkin alle. Mikä mikä mikä ja mikä nyt mättää, kun sinne on palkattu hallitukseen kaikki talousnerot ja alan kokeneimmat kynttilät, lastentarhantädit ja sosiaali ja terveysministeriön ex-kansliapäälliköt?
Ja näitä on paljon, hallituksen kovapalkkaisia virkamiehiä. Lääkäreitä kuulemma on tarpeeksi, vika olikin siinä että oli liian vähän virkamiehiä hallituksissa.
No nyt on siellä sitten väkeä, mutta hyvinvointialueet romahtaa. Mihinkähän ne rahat nyt yhtäkkiä meni?
No mutta hyvinvointialue mikä mättää?
15
320
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoinen huomio, että niissä hyvinvointipiireissä, joissa johtajalla on lääkärin koulutus, on pienimmät alijäämät.
Satakuntaan valittavalle hyvinvointijohtajalle oli vaatimuksena mikä muu koulutus tahansa kunhan ei lääkärin tutkintoa, ei edes muiden tutkintojen lisäksi.
Satakuntalaiset nauttikoon siis lääkärittömästä hyvinvoinnin johdosta ja valtiotieteilijän taloustaidoista!
Sitähän te halusitte!- Anonyymi
Katsopas vaan mitä sukupuolta edustaa tämänkin konkurssipesän valtaapitävät.
- Anonyymi
Hyvin menee Marinin hyvinvointialueilla! Tämähän on ihan vitsi! Kakki nämä alueet on lähempänä pahoinvointialueita. Äärimmäisen hölmö nimijaottelu näille aluille. No, ei kassatädiltä voi paljon vaatiakaan. .
- Anonyymi
Kuka on Marin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka on Marin
Riikka Purra oikeisto persuna saksia heiluttaa köyhien persujen mieliksi. Vai miten se nyt menikään.
- Anonyymi
Purra tekee juuri sen mitä viisaan hallitusmiehen tuleekin tehdä, pyrkiä selättämään ongelmat ja hoitamaan asiat kuntoon.
Ymmärrän että sitä ei porilainen ymmärrä, täällä kun on tapana jättää asiat hoitamatta. - Anonyymi
Miksi Satakunnan Hyvinvointipiiri (kuten moni muukin piiri Suomessa) sijoittaa kymmeniä miljoonia euroja Sairaalanmäelle rakentamiseen, jota eivät lääkärit eivätkä hoitajat ole pyytäneet eikä heidän mielipidettään ole edes kysytty tarvitsevatko he välttämättä uusia tiloja hoitaakseen potilaita?
Hienot tilat merkitsevät vain sitä, että potilaiden on mukavampi odottaa tiloissa lääkärin vastaanotolle pääsyä. Hoidon laadun kanssa sillä ei ole mitään tekemistä, sillä sen ratkaisee hoitajien ja lääkäreiden taito ja työmotiivi.
Rahaa ei kuitenkaan riitä kuin sairaalan rakentelevan johdon palkkaukseen, mutta potilaita hoitavien palkkaukseen ei riitä rahaa eikä pienten lääkärivastaanottojen ylläpitämiseen maakunnissa.
Tätä toimintaa ei selitä hoitohenkilökunnan eikä potilaiden tarve.
Muut ovat syyt, mutta mitkä?- Anonyymi
Nyt kannattaa köyhät, sijoittaa terveystalon osakkeisiin, niin voi olla pelkästään osakeannilla saavan maksettua mahdolliset lääkäripalvelut siellä. Hallituskin on suunnannut sote rahoitusta sinne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt kannattaa köyhät, sijoittaa terveystalon osakkeisiin, niin voi olla pelkästään osakeannilla saavan maksettua mahdolliset lääkäripalvelut siellä. Hallituskin on suunnannut sote rahoitusta sinne.
Kannattaa pysyä etäällä terveystalosta. Osakaslistaa lukiessa selviää kyllä miksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa pysyä etäällä terveystalosta. Osakaslistaa lukiessa selviää kyllä miksi.
Osakaslistan mukaan suurin omistaja on suomalainen eläkevakuutusyhtiö ja kannoilla seuraavat muut vakuutusyhtiöt.
Ei siis tarvitse ostaa Terveystalon osakkeita vaan voi keskittyä vakuutusyhtiöiden osakkeisiin, jolloin pääsee helpoimmin sitä kautta Terveystaloa omistamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osakaslistan mukaan suurin omistaja on suomalainen eläkevakuutusyhtiö ja kannoilla seuraavat muut vakuutusyhtiöt.
Ei siis tarvitse ostaa Terveystalon osakkeita vaan voi keskittyä vakuutusyhtiöiden osakkeisiin, jolloin pääsee helpoimmin sitä kautta Terveystaloa omistamaan.Pääasia kuitenkin on oikeiston Orpon ja Purran rahoittavan sote rahoista yksityisiä lääkäripalvelun tarjoojia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osakaslistan mukaan suurin omistaja on suomalainen eläkevakuutusyhtiö ja kannoilla seuraavat muut vakuutusyhtiöt.
Ei siis tarvitse ostaa Terveystalon osakkeita vaan voi keskittyä vakuutusyhtiöiden osakkeisiin, jolloin pääsee helpoimmin sitä kautta Terveystaloa omistamaan.Kiitos tiedosta. Nyt herää kysymys, kuka luottaa vakuutusyhtiöihin?
- Anonyymi
Mehiläinen on aloittanut Virossa suomalaisten potilaiden leikkaamiset. Lääkärit ovat yksityislääkäreitä. Myös hoitaja voi olla suomalainen ja suomalainen voi toimia Tallinassa yksityislääkärinä mm. Viron Mehiläisessä.
EU-lakien mukaan Kela korvaa suomalaisen yksityislääkärin tekemän leikkauksen Tallinassa mutta ei Helsingissä.
Tallinassa suomalainen lääkäri voi tehdä paperireseptin, joka pätee Suomessa.
Jos Suomessa ei pääse esim. kiireettömään leikkaushoitoon takuuajassa, suomalaiselle on järjestettävä leikkaus esim. Tallinassa tai Pariisissa, jossa yksityislääkäri hoitaa ja se ei saa maksaa potilaalle yhtään enempää kuin Sairaalanmäellä tehty leikkaus.
Koko EU-jäsenyyden ajan suomalaisilla on ollut hoitotakuu, mutta siitä ei ole kunnolla informoitu äänestäjiä vaan varsinkin tietty puolue on pitänyt hoitotakuun kehittelyä vaalitäkynä.
"Mitä ei tiedä, sitä ei ole".
Keksitty pyörää uudelleen miljardeilla euroilla.- Anonyymi00015
Mehiläinen on viroksi mesilane.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Mehiläinen on viroksi mesilane.
Joo ja tuhkimo on tuhkatriinu
https://www.youtube.com/watch?v=mMixwIKIXy4&list=RDmMixwIKIXy4&start_radio=1
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751111
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557