Ei myyty alkoholia vaikka olen 32

Anonyymi-ap

Passi oli näyttää mutta se on just mennyt hiljan voimasta. Ei kuulemma uskonut ikää. En viitsinyt alkaa enempää mesoamaan mutta kyllä annoin palautetta myyjälle asiallisesti. Melko varma että ihan kiusaa teki. Naama on yli reilusti 30v näköinen. Menin sitten k citymarkettiin ja sain sieltä. Jouduin vaan maksamaan aavistuksen enemmän. Erittäin ikävää että kauppias hankaloittaa turhaan elämää. Toivottavasti saa potkut

15

680

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tekee vaan työtään. Sama käynyt minulle.

      • Anonyymi

        Olin ostamassa kaljalaatikkoa lähikaupasta-

        - siis Minä 42v ! - ja nuori kassaTytteli arveli, " ootko sä varmasti yli 18v " eikä myynyt

        Miksi penikoita on myyjinä ja ne ei edes nää ihimisen ikää ?


    • Anonyymi

      30 vuotiaan näköseltäkin pitää kysyä paperit vaikka näyttäis omasta mielestä ikäiseltään

    • Anonyymi

      Tasan ei käy nallekarkit, eräs kaverini kaljuuntui jo 16-vuotiaana ja pääsi sisälle kapakkaan, kannattaa siis kaljuuntua, kukaan ei silloin epäile alaikäiseksi.

      Itse olen täysin beibifeis, mutta ei ole pahemmin papereita kyselty, ja olen siis 55v.

    • Anonyymi00006

      Eivät viitsi suoraan sanoa, että humalaisille ei myydä.

    • Anonyymi00007

      48 v. Kysyttiin kerran papereita. En loukkaantunut.

      Asd

    • Anonyymi00008

      Kaupan yleisten (tosin ei lakiin kirjattujen) ohjeistuksen mukaan "papereita kysytään kaikilta,.jotka vaikuttavat alle 30-vuotiailta. Varsinkin nuorilla myyjillä voi olla vähän kokemusta, miltä eri ikäiset näyttävät joten voivat kysyä hyvinkin vanhoilta.

      Toista se oli meidän nuoruudessa, kun vanhimmalta vaikuttava 14 v laitettiin kauppaan puhumaan mahdollisimman möreällä äänellä.

      Näin jälkikäteen ajateltuna ei kukaan ole niin tyhmä että oikeasti kuvittelisi täysi-ikäiseksi, mutta ehkä siitä yrittämisestä tuli tarpeeksi säälipinnoja ja lohdutuspalkkio😅

      Asd

    • Anonyymi00009

      Se on faktaa, ettei kaupan myyjillä ja kassoilla ole tarkoitus tehdä mitään kiusaa, jos ne kysyy papereita. Heidät on ohjeistettu kysymään niitä, jos asiakas näyttää nuorelta. Se 30 vuotta on mielestäni turhan korkeaksi asetettu ikävuosimäärä, ikärajan ollessa 18 vuotta.
      Asiakas voi itse huolehtia, että aina on mukana voimassa oleva henkilöllisyystodistus tai passi. Jos ei ole, niin siitä on turha syyttää kaupan henkilökuntaa, he tekevät vain työtään.

      Itsellänikin on kasariluvulta aika hyviä muistoja, kuinka silloin ei ollut niin tarkkaa ikärajojen kanssa.
      16-vuotiaana käytiin ajoittain Alkossa hakemassa juomia.
      Kerran menin kaverin kanssa ( oltiin molemmat 17 v. ) iltapäivällä ravintolaan, jonne oli 24 vuoden ikäraja. Tarjoilija tuli pöydän luokse ja kysyi vähän änkyttäen, ollaanko varmasti 24. Sanottiin siihen, että ei kai me muuten olisi tänne tultu. Kaljat tuli nopeasti pöytään. Eikä varmaan edes näytetty vielä täysi-ikäisiltäkään.
      Satunnaisesti baareissa saattoi siihen aikaan olla jopa 13-15-vuotiaita asiakkaina, vaikka jäivät aika pian kiinni ja lensivät pihalle.
      Kerran DJ onnitteli jotain tyttöä 13-vuotissynttäreiden kunniaksi, niin äkkiä portsari löysi kyseisen synttärisankarin ja lähtö tuli.

      Mukavia aikoja muistella, mutta näin aikuisena ajatellen, ei se kovin järkevää touhua ja aikaa ollut.

    • Anonyymi00010

      Oon 21v ja henkkarit vanheni tossa kesällä. Parta kasvanut jo monia vuosia ja kasvatin sen oikein pitkäksi, samoin viikset ja joissain kaupoissa kysyttiin paperit ja ei myyty, kun olivat vanhentuneet ja joissain sitten menin ilmeisesti helposti yli kolmekymppisestä

    • Anonyymi00011

      Papereiden kysyminen on yhteiskunnallinen vastuukysymys, jolla suojellaan alaikäisiä.

      • Anonyymi00014

        Muistan ysärillä, kun nuoria kuoli Alkon salmiakkikossuun, koska se oli niin hyvän makuista, ettei paljoa tarvinnut edes irvistellä, kun sitä kittasi yliannostuksen verran.


    • Anonyymi00012

      Papereiden kysyminen on juoppoje. Vakiofraasi. Paperit käytetään ryyppyreissujen aikana asybtyneiden rupulipascojen pyyhkimiseen.

      Asd

    • Anonyymi00013

      Sääntö on tosiaan, että jos näytät alle 30 vuotiaalta, sun on todistettava täysi-ikäisyytesi. Aina voi ostaa ykköstä, kyllä sekin päähän menee, kun tarpeeksi juo.

    • Anonyymi00015

      Ette te juopot nuorelle näytä olette yli ikäisiä alkoholiin siksi kysytään ettei tartte myydä

    • Anonyymi00016

      Onko elämässä muuten asiat hyvin ja elämä mielekästä kun pitää yskine henkkareittein takia hikeentyä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe