Hormin nuohous

Anonyymi-ap

Kuinka usein saunanhormi olisi hyvä nuohouttaa kun kiuas lämmitetään lähes joka toinen päivä?

Ohje nuohoukseen on kerta vuodessa asuintaloissa mutta onko se laskettu miten tiheällä lämmityksellä?

11

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sitä voi laskea kun polttotapoja on niin erilaisia. Asuitalot pitää nuohota kerran vuodessa vapaa-ajan vähän harvemmin. Itse sen paremmin tiedät eli useamminkin saa mutta nuo on vähimmäisvaatimukset.

      • Anonyymi

        No paljonko siellä piipussa voi karstaa olla ennenkuin nokipalo alkaa olla todennäköinen? Nyt on saunan hormissa äkkiä katsottuna puolisen senttiä - sentti nokea/pikeä


    • Anonyymi

      Meidän piirinuohoojan neuvo on viiden vuoden välein. Tätä tiheämpi nuohoaminen on asiakkaan ryöstämistä kertoi hän, joten sillä mennään.

    • Anonyymi

      Kauanko aloittaja on saunaansa lämmittänyt ennen kuin näin tärkeä kysymys juolahtanut mieleen ?

      • Anonyymi

        puoli vuotta, sitä ennen en ole omistanut paikkoja missä olisi tulisijojja


    • Anonyymi

      On laskettu.

    • Anonyymi

      Mulla on mökkisaynassa putkihormi ja lämmitän kesällä saunaa päivittäin,unohtu yks kevät nuohota niin loppui veto kiukaasta jo kesällä. Putki oli niin tukossa ettei tulitikku mahtunu putken sisään,ei muuta kun nuohoamaan. Se tarve riippuu siitä mitä puuta poltat ja minkälaisella vedolla,koivun tuohi on paha nokeamaan hormia.

      • Anonyymi

        Polltotavoissa on jotain vikaa jos noin tukkoon menee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polltotavoissa on jotain vikaa jos noin tukkoon menee.

        Todella pahasti vikaa, pitää tehdä kaikki mahdolliset virheet lämmityksessä, märkää puuta, kitupolttoa kuristamalla palamistapahtuman ilmansaantia yms.

        Aloittajan kysymykseen: Nuohous kerran vuodessa riittää, vaikka lämmität joka päivä, kunhan lämmität oikein. Kokemusta asiantiimoilta kohta 40 vuotta, itse seurannut hormien nokeentumista ja nuohonnut aina itse.

        Hanki kunnolliset nuohousvälineet ja nuohoa itse, silloin kun näet sille tarvetta olevan, ei tarvitse arvuutella onko nuohousväli vuosi, tai kaksi.


    • Anonyymi

      Koska seuraavan kerran iskee nuohoustarpeen kyselyvimma päälle ??

      • Anonyymi00012

        Käytännössä kyselyvimma ja kiire koittavat usein syksyllä, kun lämmityskausi alkaa ja nuohoojien kalenterit täyttyvät. Välttääksesi pahimman ruuhkan, nuohous kannattaa tilata jo keväällä tai kesällä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      12
      11296
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3833
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2999
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      104
      2331
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      70
      1996
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      194
      1741
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      996
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      770
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      715
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      689
    Aihe