Vesilintujen metsästys

Anonyymi-ap

En ymmärrä lainkaan vesilintujen metsästystä. Lintujen määrä on taantunut ja vähentynyt ja silti mennään metsästämään. Eihän noissa ole edes paljon syötävää. Kyllä ihmisten ahneus on aivan huipussa.

13

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Välillä luonnon antimia on vähempi. Välillä enempi.

    • Anonyymi

      Sinisorsa taitaa olla Suomen metsästetyin riistalintu. Sen kanta on vahva.

      • Anonyymi

        Totta


    • Anonyymi

      riistaruoka ei ole hullumpaa, aivan hyvin voi kysyä miksi kanaa yhä vain on tiskissä, ja mikä hulluinta kanan munia hyi olkoon, munia öööö !

    • Anonyymi

      Vielä enemmän voi ihmetellä sitä miksi ei vähiin menneiden lajien eli käytännössä nyt kaikkien vesilintujen metsästystä kielletä kokonaan edes vuoden- kahden ajaksi, onhan kielto kyetty laittamaan mm. lohelle pohjoisen jokiin.

      • Anonyymi

        Sinulla ei taida olla kovin hyvät tiedot vesilintukannoista.

        Metsäkanalintuja on nykyään kyllä vähän. Joskus muinoin mm. teeriä saattoivat olla koivikot mustanaan ja teeriparven ylilento oli kuin muuttokyyhkyjen ylilento pienoiskoossa. Muuttokyyhkylle kävi huonosti, kuoli sukupuuttoon ankaran metsästyksen vuoksi Amerikan mailla.


    • Anonyymi

      Kyllä uutiset ovat kertoneet, että vesilintuja on vähän. Mm haahkat ovat loppumassa.
      Turha ahneiden metsästäjien on tilannetta puolustella.

      • Anonyymi

        Kyllä Amerikan mailla ammuttiin liikaa muuttohaahkoja, siitä se johtuu...


      • Anonyymi

        Haahkat pesivät Suomen merialueiden ulkoluodoilla. Haahkojen väheneminen johtuu monesta seikasta. Metsästys ei ole olennaista siinä.

        Luepa hieman aiheesta, jotta voitbottaa perustellusti kantaa. Sinänsä kyllä hienoa, että olet huolissasi lintukannoista.

        Monien lintulajien yksilömäärät ovat pienentyneet. Sen huomaa konkreettisesti esim. keväisin, kun entisenlaista muuttolintujen saapumisesta kertovaa linnunlaulun määrää ei enää ole.

        Ja paikallisesti yksi kurja juttu on se, että pöllöt kaikkoavat tuulivoima-alueilta. Tästä on saatu tutkimustietoakin. On arvioitu, että tuulivoima-alueille syntyy säteeltään 5 km pöllötyhjiö, siis halkaisijaltaan 10 km pöllötön alue.


    • Anonyymi

      suomen vesilinnustamisella ei ol e mitään merkitystä kantojen vaihteluun,

      sorsat ovat muuttavia lintuja ja muuttomatkalla tapahtu paljon asioita.

    • Anonyymi

      Ahneus on kyllä huipussaan. Linnuista ei saa paljon lihaa ja silti pitää metsästää.
      Kukaan ei ajattele mitä on jäljellä, kun omat lapset kasvavat isoiksi.
      Ei ole lintuja, on vain raiskattuja metsiä jne.
      Lahdenperällä Ylivieskasn ajettaessa on tosi järkyttävä avohakkui. Miksi se maa pitää vielämyllätä.
      Ei ole kaunista metsänhoitoa. Miksi ei jätetä puita kasvamaan tien reunaan? Ei ole kaunista katseltavaa. Ei ainakaan ympärillä oleville taloille

      • Anonyymi

        Metsästys on ikiaikainen tapa hankkia lihaa.


    • Anonyymi

      Ahneus on ahneutta. Turha on puolustella. Ensin kuolevat eläimet, sitten metsät ja lopuksi ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1448
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      977
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      848
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      621
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      618
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      613
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      70
      576
    Aihe