En ymmärrä lainkaan vesilintujen metsästystä. Lintujen määrä on taantunut ja vähentynyt ja silti mennään metsästämään. Eihän noissa ole edes paljon syötävää. Kyllä ihmisten ahneus on aivan huipussa.
Vesilintujen metsästys
13
722
Vastaukset
- Anonyymi
Välillä luonnon antimia on vähempi. Välillä enempi.
- Anonyymi
Sinisorsa taitaa olla Suomen metsästetyin riistalintu. Sen kanta on vahva.
- Anonyymi
Totta
- Anonyymi
riistaruoka ei ole hullumpaa, aivan hyvin voi kysyä miksi kanaa yhä vain on tiskissä, ja mikä hulluinta kanan munia hyi olkoon, munia öööö !
- Anonyymi
Vielä enemmän voi ihmetellä sitä miksi ei vähiin menneiden lajien eli käytännössä nyt kaikkien vesilintujen metsästystä kielletä kokonaan edes vuoden- kahden ajaksi, onhan kielto kyetty laittamaan mm. lohelle pohjoisen jokiin.
- Anonyymi
Sinulla ei taida olla kovin hyvät tiedot vesilintukannoista.
Metsäkanalintuja on nykyään kyllä vähän. Joskus muinoin mm. teeriä saattoivat olla koivikot mustanaan ja teeriparven ylilento oli kuin muuttokyyhkyjen ylilento pienoiskoossa. Muuttokyyhkylle kävi huonosti, kuoli sukupuuttoon ankaran metsästyksen vuoksi Amerikan mailla.
- Anonyymi
Kyllä uutiset ovat kertoneet, että vesilintuja on vähän. Mm haahkat ovat loppumassa.
Turha ahneiden metsästäjien on tilannetta puolustella.- Anonyymi
Kyllä Amerikan mailla ammuttiin liikaa muuttohaahkoja, siitä se johtuu...
- Anonyymi
Haahkat pesivät Suomen merialueiden ulkoluodoilla. Haahkojen väheneminen johtuu monesta seikasta. Metsästys ei ole olennaista siinä.
Luepa hieman aiheesta, jotta voitbottaa perustellusti kantaa. Sinänsä kyllä hienoa, että olet huolissasi lintukannoista.
Monien lintulajien yksilömäärät ovat pienentyneet. Sen huomaa konkreettisesti esim. keväisin, kun entisenlaista muuttolintujen saapumisesta kertovaa linnunlaulun määrää ei enää ole.
Ja paikallisesti yksi kurja juttu on se, että pöllöt kaikkoavat tuulivoima-alueilta. Tästä on saatu tutkimustietoakin. On arvioitu, että tuulivoima-alueille syntyy säteeltään 5 km pöllötyhjiö, siis halkaisijaltaan 10 km pöllötön alue.
- Anonyymi
suomen vesilinnustamisella ei ol e mitään merkitystä kantojen vaihteluun,
sorsat ovat muuttavia lintuja ja muuttomatkalla tapahtu paljon asioita. - Anonyymi
Ahneus on kyllä huipussaan. Linnuista ei saa paljon lihaa ja silti pitää metsästää.
Kukaan ei ajattele mitä on jäljellä, kun omat lapset kasvavat isoiksi.
Ei ole lintuja, on vain raiskattuja metsiä jne.
Lahdenperällä Ylivieskasn ajettaessa on tosi järkyttävä avohakkui. Miksi se maa pitää vielämyllätä.
Ei ole kaunista metsänhoitoa. Miksi ei jätetä puita kasvamaan tien reunaan? Ei ole kaunista katseltavaa. Ei ainakaan ympärillä oleville taloille- Anonyymi
Metsästys on ikiaikainen tapa hankkia lihaa.
- Anonyymi
Ahneus on ahneutta. Turha on puolustella. Ensin kuolevat eläimet, sitten metsät ja lopuksi ihmiset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1214002Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1793837Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi292606Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs82384100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322163Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks41746Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa481362Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut731300Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241271Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah35989