Vesilintujen metsästys

Anonyymi-ap

En ymmärrä lainkaan vesilintujen metsästystä. Lintujen määrä on taantunut ja vähentynyt ja silti mennään metsästämään. Eihän noissa ole edes paljon syötävää. Kyllä ihmisten ahneus on aivan huipussa.

13

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Välillä luonnon antimia on vähempi. Välillä enempi.

    • Anonyymi

      Sinisorsa taitaa olla Suomen metsästetyin riistalintu. Sen kanta on vahva.

      • Anonyymi

        Totta


    • Anonyymi

      riistaruoka ei ole hullumpaa, aivan hyvin voi kysyä miksi kanaa yhä vain on tiskissä, ja mikä hulluinta kanan munia hyi olkoon, munia öööö !

    • Anonyymi

      Vielä enemmän voi ihmetellä sitä miksi ei vähiin menneiden lajien eli käytännössä nyt kaikkien vesilintujen metsästystä kielletä kokonaan edes vuoden- kahden ajaksi, onhan kielto kyetty laittamaan mm. lohelle pohjoisen jokiin.

      • Anonyymi

        Sinulla ei taida olla kovin hyvät tiedot vesilintukannoista.

        Metsäkanalintuja on nykyään kyllä vähän. Joskus muinoin mm. teeriä saattoivat olla koivikot mustanaan ja teeriparven ylilento oli kuin muuttokyyhkyjen ylilento pienoiskoossa. Muuttokyyhkylle kävi huonosti, kuoli sukupuuttoon ankaran metsästyksen vuoksi Amerikan mailla.


    • Anonyymi

      Kyllä uutiset ovat kertoneet, että vesilintuja on vähän. Mm haahkat ovat loppumassa.
      Turha ahneiden metsästäjien on tilannetta puolustella.

      • Anonyymi

        Kyllä Amerikan mailla ammuttiin liikaa muuttohaahkoja, siitä se johtuu...


      • Anonyymi

        Haahkat pesivät Suomen merialueiden ulkoluodoilla. Haahkojen väheneminen johtuu monesta seikasta. Metsästys ei ole olennaista siinä.

        Luepa hieman aiheesta, jotta voitbottaa perustellusti kantaa. Sinänsä kyllä hienoa, että olet huolissasi lintukannoista.

        Monien lintulajien yksilömäärät ovat pienentyneet. Sen huomaa konkreettisesti esim. keväisin, kun entisenlaista muuttolintujen saapumisesta kertovaa linnunlaulun määrää ei enää ole.

        Ja paikallisesti yksi kurja juttu on se, että pöllöt kaikkoavat tuulivoima-alueilta. Tästä on saatu tutkimustietoakin. On arvioitu, että tuulivoima-alueille syntyy säteeltään 5 km pöllötyhjiö, siis halkaisijaltaan 10 km pöllötön alue.


    • Anonyymi

      suomen vesilinnustamisella ei ol e mitään merkitystä kantojen vaihteluun,

      sorsat ovat muuttavia lintuja ja muuttomatkalla tapahtu paljon asioita.

    • Anonyymi

      Ahneus on kyllä huipussaan. Linnuista ei saa paljon lihaa ja silti pitää metsästää.
      Kukaan ei ajattele mitä on jäljellä, kun omat lapset kasvavat isoiksi.
      Ei ole lintuja, on vain raiskattuja metsiä jne.
      Lahdenperällä Ylivieskasn ajettaessa on tosi järkyttävä avohakkui. Miksi se maa pitää vielämyllätä.
      Ei ole kaunista metsänhoitoa. Miksi ei jätetä puita kasvamaan tien reunaan? Ei ole kaunista katseltavaa. Ei ainakaan ympärillä oleville taloille

      • Anonyymi

        Metsästys on ikiaikainen tapa hankkia lihaa.


    • Anonyymi

      Ahneus on ahneutta. Turha on puolustella. Ensin kuolevat eläimet, sitten metsät ja lopuksi ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3523
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      67
      2653
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2607
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2199
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2095
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      43
      1689
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      357
      1579
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1401
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      102
      1378
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      199
      1371
    Aihe