Vesilintujen metsästys

Anonyymi-ap

En ymmärrä lainkaan vesilintujen metsästystä. Lintujen määrä on taantunut ja vähentynyt ja silti mennään metsästämään. Eihän noissa ole edes paljon syötävää. Kyllä ihmisten ahneus on aivan huipussa.

13

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Välillä luonnon antimia on vähempi. Välillä enempi.

    • Anonyymi

      Sinisorsa taitaa olla Suomen metsästetyin riistalintu. Sen kanta on vahva.

      • Anonyymi

        Totta


    • Anonyymi

      riistaruoka ei ole hullumpaa, aivan hyvin voi kysyä miksi kanaa yhä vain on tiskissä, ja mikä hulluinta kanan munia hyi olkoon, munia öööö !

    • Anonyymi

      Vielä enemmän voi ihmetellä sitä miksi ei vähiin menneiden lajien eli käytännössä nyt kaikkien vesilintujen metsästystä kielletä kokonaan edes vuoden- kahden ajaksi, onhan kielto kyetty laittamaan mm. lohelle pohjoisen jokiin.

      • Anonyymi

        Sinulla ei taida olla kovin hyvät tiedot vesilintukannoista.

        Metsäkanalintuja on nykyään kyllä vähän. Joskus muinoin mm. teeriä saattoivat olla koivikot mustanaan ja teeriparven ylilento oli kuin muuttokyyhkyjen ylilento pienoiskoossa. Muuttokyyhkylle kävi huonosti, kuoli sukupuuttoon ankaran metsästyksen vuoksi Amerikan mailla.


    • Anonyymi

      Kyllä uutiset ovat kertoneet, että vesilintuja on vähän. Mm haahkat ovat loppumassa.
      Turha ahneiden metsästäjien on tilannetta puolustella.

      • Anonyymi

        Kyllä Amerikan mailla ammuttiin liikaa muuttohaahkoja, siitä se johtuu...


      • Anonyymi

        Haahkat pesivät Suomen merialueiden ulkoluodoilla. Haahkojen väheneminen johtuu monesta seikasta. Metsästys ei ole olennaista siinä.

        Luepa hieman aiheesta, jotta voitbottaa perustellusti kantaa. Sinänsä kyllä hienoa, että olet huolissasi lintukannoista.

        Monien lintulajien yksilömäärät ovat pienentyneet. Sen huomaa konkreettisesti esim. keväisin, kun entisenlaista muuttolintujen saapumisesta kertovaa linnunlaulun määrää ei enää ole.

        Ja paikallisesti yksi kurja juttu on se, että pöllöt kaikkoavat tuulivoima-alueilta. Tästä on saatu tutkimustietoakin. On arvioitu, että tuulivoima-alueille syntyy säteeltään 5 km pöllötyhjiö, siis halkaisijaltaan 10 km pöllötön alue.


    • Anonyymi

      suomen vesilinnustamisella ei ol e mitään merkitystä kantojen vaihteluun,

      sorsat ovat muuttavia lintuja ja muuttomatkalla tapahtu paljon asioita.

    • Anonyymi

      Ahneus on kyllä huipussaan. Linnuista ei saa paljon lihaa ja silti pitää metsästää.
      Kukaan ei ajattele mitä on jäljellä, kun omat lapset kasvavat isoiksi.
      Ei ole lintuja, on vain raiskattuja metsiä jne.
      Lahdenperällä Ylivieskasn ajettaessa on tosi järkyttävä avohakkui. Miksi se maa pitää vielämyllätä.
      Ei ole kaunista metsänhoitoa. Miksi ei jätetä puita kasvamaan tien reunaan? Ei ole kaunista katseltavaa. Ei ainakaan ympärillä oleville taloille

      • Anonyymi

        Metsästys on ikiaikainen tapa hankkia lihaa.


    • Anonyymi

      Ahneus on ahneutta. Turha on puolustella. Ensin kuolevat eläimet, sitten metsät ja lopuksi ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      339
      7683
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5446
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      110
      4614
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      22
      4403
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      142
      4279
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3937
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      156
      3817
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe