Lehdistön alennustila

Anonyymi-ap

Tuo Orpon jahtaaminen osoittaa kuinka alhaalla suomen journalismin taso on. Hävetkää toimittajat.

28

751

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valtaosa toimittajista on vasemmistolaisia , eli torveloita.

      • Anonyymi00029

        Ei sulla ollu mitään asiaa.


    • Anonyymi

      Sitä saa mitä tilaa! Tämä on kyllä silkkihansikkailla kohtelua versus Sanna Marinin kohtelu.

    • Anonyymi

      Minkä vuoksi pitäisi hävetä jos kertoo totuuden. Näin tulee esille asiat joita yritetään pimittää. Törkeää kun on kysymyksessä yhteiskunnassamme suurinta valtaa käyttävä henkilö. Ei hän voi valikoida tehtäviään jonkun syntymäpäivien vuoksi. Syntymäpäivät voi pitää sopivana aikana joka ei häiritse tärkeitä kokouksia eikä toimen kuvaan kuuluvia tärkeitä tehtäviä. Ei ne pääministerille kuuluvat tehtävät ole valinta vaan velvollisuus. Sairaus tapaukset on eri asia. Orpo ei ole tehtäviensä tasalla se on huomattu jo tämän hallituksen alku aikana. Eduskunnassa on usein kysytty tätä samaa asiaa.

      • Anonyymi

        Orpo on mukana tärkeimmissä kokouksissa mutta tällaiset pelkkää politiikkaa koskevat kokoukset ovat korvattavissa hyvä Orpo valitsit oikein.


    • Anonyymi

      Yhteiskuntamme on syvässä suossa ja velassa. Ihan hirvittää kun meidän päättäjät ei ymmärrä tehtävien vakavuutta. Orpo laivoineen ja Purra saksineen, tätä mantraa on saatu kuulla kyllästymiseen saakka. Velka otetaan ja veroja korotetaan, varakkaille vero helpotukset ja meille muille vastuu päättäjien kohtuuttomista teoista.

      • Anonyymi

        Ei nämä asiat parane jollain poliitiikan kokouksella ei mitään tekemistä keskenään


      • Anonyymi00028

        Miksei kansa tutki henkilön luonnetta? Miksi 3. ja 4. tason luonteita valitaan, muttei 1. ja 2. tason?


    • Anonyymi

      Orpo lintsaa töistä

    • Anonyymi

      Suomessa on demokratia ja sananvapaus.
      Orpon tekemisiä saa media arvostella ja Orpo saa niitä puolustella,

      • Anonyymi

        Orpon ja hallituksen kohtalo ratkaistaan demokratiassa vaaleilla.


      • Anonyymi00027
        Anonyymi kirjoitti:

        Orpon ja hallituksen kohtalo ratkaistaan demokratiassa vaaleilla.

        Ja sama meininki jatkuu, koska kansa ei tiedä luonteista hevon kukkua!


    • Anonyymi

      MVlehti esille!

      Kaivataan MVlehden paluuta takaisin juurilleen. Rikollisten naamataulut ja nimet julki! Räväkämpää otetta. Kurittavaa, rankaisevaa kirjoittelua. Nyt on liian kliinistä ja silotektua. Mitä Englannissa tapahtuu? Onko joku paikan päällä joka voisi raportoida. Puheluita päättäjille ja nauhoitukset julki. Nyt on liian paljon Venäjä juttuja ja Ukrainan sotaa. Mitä Lahden vastarinta miehille tapahtui? Osattiin 3D tulostaa aseita.

      MV lehdellä potentiaalisesti miljoona yleisö.

      • Anonyymi00026

        "Rikollisten naamataulut ja nimet julki"

        Vanhoillista ajattelua. Ennemminkin syntymäajat julki, ne kertoo millainen luonne on ollut kyseessä, ja voidaan välttää rikollisuuteen alttiiden luonteiden tekemistä, esim. apina, rotta ja kukko.


    • Anonyymi00013

      Siihen näköjään kuuluu hihhulointi? Tai ehkä sellainen on yhteistä koko EUSSR:lle?

      Only in finland: (kyllä, maan nimi pitäisi kirjoittaa pienellä!)
      https://www.is.fi/autot/art-2000011839545.html
      (juttu ranskassa ilmestyneestä liikennemerkistä, jolla täysin yllättävä merkitys)
      "Vaikka kyseistä merkkiä ei tuntisi, on sen sisältämää määräystä silti noudatettava"

    • Anonyymi00014

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011845357.html

      (Juttu venäläissotilaista, joita alistettiin, häpäistiin, kidutettiin ja ammuttiin julman luonteen omaavan komentajan määräyksestä.
      Lehti ei puhu luonteesta sanaakaan, vaan puhuu edelleen "venäläisistä", mikä periaatteessa leimaa koko maata)

    • Anonyymi00015

      Hävettää, että Suomen tuhonnut Orpo pääsee kuin koira veräjästä lehdistössä. Historiamme tuhoisin pääministeri ja maailmanluokan huijari. Onneksi lahjaton myös tuhotöissään, joten täällä vielä jotenkin kitkutellaan.

      • Anonyymi00019

        Eikö kukko ole loharin rakastajaluonne? Ja lohikäärme on 4. sijan luonnekolmion viimeinen. Joten jos kukko on 3. sijan viimeinen, se periaatteessa voitaisi laskea melkein 4. sijalle kuuluvaksi.


    • Anonyymi00016

      Murhilla leuhkimista:

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011862456.html
      ”...Putin on alkuvuoden aikana varmasti kadehtien seurannut, kuinka taitavilla operaatioilla USAn asevoimat ovat poistaneet kuvioista jo kaksi ... valtionpäämiestä: Ali Khamenein ja Venezuelan vangitun presidentin Nicolas Maduron.”

      Tuosta tullaan kysymään medialta tuomiopäivänä viimeistään?

    • Anonyymi00017

      Iltalehti käynnisti disinformaatiokampanjan liittyen Unkarin vaaleihin julistamalla, että venäjä käynnisti disinformaatiokampanjan.

    • Anonyymi00018

      Allennustilan nimi on "uskottavuuspropaganda".

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011878030.html
      "Donetskin ja Luhanskin mielikuvitustasavaltojen..."

      Millä perusteella mielikuvitusta? Eikö ne ole nykyään osa Venäjää? Jos siis ne alueet on "mielikuvitusta", se meinaa, että siellä on kuitenkin Ukrainan laki? Joten minkä lakien mukaan voit odottaa saavasi tuomion?
      Älköön media ottako valtaa omiin käsiinsä!

      • Anonyymi00020

        Ai niin, ja kyseiseen juttuun viitaten, miksi media kirjoitaa englantilaissävyisesti?
        "Me emme..."


      • Anonyymi00021

        "Heinäkuussa 1993 Narvassa ja Sillamäessä järjestettiin jopa epävirallinen ja laittomaksi todettu neuvostotyylinen ”kansanäänestys”, johon väitettiin ottaneen osaa yli puolet asukkaista. Äänestystuloskin oli neuvostotyylinen, sillä autonomiaa kannatti Narvassa väitetysti 97 % äänestäneistä ja Sillamäessä yli 98 %."

        Jos siis Suomessa tulee esiin tuollaisia lukuja, niin ne on väärennettyjä, ja NL tyylisiä. Mikäs se väitetty Niinistön kannatusluku joitain vuosia sitten oli? Lähempänä sataa muistaakseni.


      • Anonyymi00022

        WTF???

        "Viro on vastannut Putin-vastaisella propagandallaan muistuttamalla mm. tämän sotarikoksista Ukrainassa."

        Suomisanakirja "propaganda": ”tietoisten viestien levittäminen vaikuttaakseen yleiseen mielipiteeseen tai käyttäytymiseen” (Lässyn lässyn! EI RIITTÄNYT MINULLE!)

        AI: ”Propaganda on järjestelmällinen, tarkoituksellinen tiedon, huhujen tai ajatusten levittäminen - usein puolueellisia, harhaanjohtavia tai liioiteltuja - yleisen mielipiteen vaikuttamiseksi, tietyn poliittisen asian edistämiseksi, tai vastustajan asian vahingoittamiseksi. Sitä levitetään usein joukkotiedotusvälineiden kautta asenteiden muuttamiseksi sen sijaan, että se antaisi objektiivista tietoa.

        Menetelmä: Se sisältää tiedon tai opin organisoitua levittämistä, usein hyödyntäen yksipuolisia, vääriä tai vääristeltyjä tosiasioita.

        Tarkoitus: Saada yksilöt omaksumaan tietyn näkökulman tai edistämään tietyn hallituksen, liikkeen tai organisaation etuja.

        Sävy: Termiä käytetään yleensä negatiivisessa tai paheksuvassa mielessä.

        Alan ymmärtää kiroilevan siilin periaatteen. Se kertoo minusta.


    • Anonyymi00023

      Siis mitä???

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011879984.html

      "Autoilija pakeni poliisia huimaa ylinopeutta Kuhmossa"
      "Poliisi ajoi takaa hurjalla vauhdilla epävarmasti ajanutta autoa Kuhmon kylän liepeillä"

      AI: montako kuhmoa suomessa on? Suomessa on
      yksi virallinen Kuhmon kaupunki, joka sijaitsee Kainuun maakunnassa."

      ...?!

    • Anonyymi00024

      Muuta Venäjälle. Siellä ei orpoja jahdata.

    • Anonyymi00025

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011889375.html

      Juttu siitä, miten Venäjä aikoo venäläistää valloittamansa alueet. Mutta mitä Suomi tekisi, jos se saisi Karjalan? Sehän tekisi aivan saman!

      Olin kerran töissä eräässä yrityksessä, ja meidän piti puhua siellä vain suomea, "koska oltiin Suomessa"!
      Jos Venäjä valtaisi P.- ja Itä-Suomen kuten on ennustettu, suostuisivatko he puhumaan vain venäjää, "koska oltiin Venäjällä"?

    • Anonyymi00030

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011891926.html

      Putinin arvostelija vietiin psykkarille hoitoon.

      Mutta mitä eroa suomeen verrattuna? Suomessa ei tarvi edes arvostella pressaa, ja voidaan viedä siteisiin tuntemattomasta syystä. Korona aikaan eräs verenvuototautinen vietiin ja sidottiin sänkyyn, vaikka hän alkoi vuotaa verta, ja toinen auttoi akkansa sairaalaan, jonka jälkeen päätyi itse sairaalaan "takaoven" kautta ja sidotuksi, ja oli niin pitkään, kunnes joutui tekemään tarpeensa housuihinsa!

      Saivatko hoitajat / asiasta päättäneet mitään rangaistusta? Heitettiinkö ulos alalta? Ei tietenkään, koska Suomi on itsenäistetty käärmeen vuonna - jos se ei myrkytä, se kuristaa!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      75
      2336
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      51
      2241
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2045
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1821
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      87
      1289
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      78
      1164
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      303
      1060
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      334
      1017
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      77
      953
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      100
      953
    Aihe