RKP tekee lähtöä hallituksesta

Anonyymi-ap

RKP tekee eroa muihin hallituspuoueisiin, onko lähdö hetki lähellä?

Julkaistu 20.08.2024 22:20

MTV UUTISET – STT

RKP haluaa vauhdittaa Suomen talouskasvua muun muassa työperäisellä maahanmuutolla.

RKP:n puheenjohtajan Anders Adlercreutzin mukaan työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys ja Suomen on pidettävä huolta, että vuotuinen nettomaahanmuutto pysyy yli 40 000:ssa.

– Meillä on demografisia haasteita, meillä on kestävyysvaje, meidän yrityksemme ja meidän teollisuutemme eivät saa tarvitsemaansa työvoimaa. Tämän todellisuuden edessä ei voi ummistaa silmiään, Adlercreutz sanoi tiistaina tiedotustilaisuudessa RKP:n eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Vaasassa.

Helsingin Sanomille Adlercreutz kertoi, että RKP olisi valmis avaamaan hallitusohjelman maahanmuuttokirjausten kohdalta. Hänen mukaansa näin on toimittu myös aiemmin, sillä kolmen miljardin lisäsopeutuksista sopiminen sovitun kuuden miljardin päälle vaati tätä.

– Hallitushan ei voi toimia pelkästään sen tilannekuvan perusteella, mikä sillä oli keväällä 2023, Adlercreutz sanoi HS:n haastattelussa.

19

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työttömyys tapissaan ja lisää työttömiä pitäisi saada loisimaan ulkomailta kantapeikkojen seuraksi mutta.. Mitäs sitä pyhäjärven persupakkomielteiselle trollille muura? Kouvaako souverosti?

      • Anonyymi

        HöpöHöpö - RKP istuu kuin Tatti hallituksessa, ei RKP mihinkää lähde, -Tosi On !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        HöpöHöpö - RKP istuu kuin Tatti hallituksessa, ei RKP mihinkää lähde, -Tosi On !

        20.08.2024 23:51

        Puuppaako kimmiä ap? Se pa,,


    • Anonyymi

      Ruotsin hyvinpyyhkivä talous on peräisin maahanmuutosta, RKP haluaa saman tilanteen Suomeen, me näivetymme muuten.

    • Ruotsissa tämä toimii koska siellä on oma valuutta eli kruunu kun me olemme kiinni eurossa joka ei ole edes "rahaa" vaan poliittinen maksuväline joka ajaa EU:a päin seinää.
      Euron heikkous on inflaatiota ruokkiva vaikutus.

      • Anonyymi

        Ruotsin kruunu on lähes roskavaluutta.

        Vaatimukset vaihtaa kruunu euroon kasvavat jatkuvasti.


    • Anonyymi

      rannikot voidaan aina pakkolunastaa 🙂

      • Anonyymi

        Sinäkö ne lunastaisit? Minulla olisi pätkä rannikkoa lunastettavaksi. Laita yksityisviesti, niin kerron, minne voit lähettää rahat.


    • Anonyymi

      Kannattaa avatq myös hallitusohjelmakirjaus valtion omaisuuden myynnistä neljällä miljardilla mm. kannattamattoman ratahankkeen vuoksi.

      RKP on omistajaohjaajana.

    • Anonyymi

      Olisi toivottavaa, että RKP:n Adlercreutz olisi niin rohkea ja viisas, että uskaltaisi myöntää Orpon hallituksen toimet tuhoisiksi Suomelle ja lähtisi menemään.

      Suuri osa kansasta kiittäisi RKPtä, mikä taas auttaisi puolueen suunnitelmia laajentua kielipuolueesta yleispuolueeksi, jolla on ehdokkaita ja kannatusta muuallakin kuin ruotsinkielisillä alueilla.

      • Anonyymi

        Ei ole lähdössä mihinkään koska menettäisi samantien asiat joiden takia äänesti käänntyslainkin puolesta. Kepujen kaltainen poloinen huulipunassa joka kyllästymiseen asti kriisiytti hallitusta oman kannatuksen kasvattamiseksi. Siinä koskaan onnistumatta.


    • Anonyymi

      Persuille perskokkarehallituksen kaatuminen olisi onnenpotku, koska lähes kolmessa vuodessa kansa ehtisi unohtaa sen "saavutukset".

      • Anonyymi

        Ei unohdu siitä PS pitää huolen oppositiossa kannatuksen ollessa pian 20%:ssa Nasiman, Tuppuraisen jne. vesitellessä persujen kiristyksiä mamupolitiikkaan sinun sinimusta sekopään suureksi iloksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei unohdu siitä PS pitää huolen oppositiossa kannatuksen ollessa pian 20%:ssa Nasiman, Tuppuraisen jne. vesitellessä persujen kiristyksiä mamupolitiikkaan sinun sinimusta sekopään suureksi iloksi.

        Lindtmanin hallituksesta tulee Sipilän hallituksen kaltainen missä sitä johtaa ihan muut kuin pääministeripuolue. Kokoos, kepu tai molemmat pitää huolen ettei Lindtman vesitä työmarkkinauudistuksia ja kuinka leikkauksia jatketaan lähes samalla voluumilla. Edellisten saadessa kaiken edellisen antamalla lehmäkaupoissa demarivassareille luvan vesitellä persujen kiristyksiä mamupolitiikkaan. Millä persujen kannatus nousee taas korkealla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lindtmanin hallituksesta tulee Sipilän hallituksen kaltainen missä sitä johtaa ihan muut kuin pääministeripuolue. Kokoos, kepu tai molemmat pitää huolen ettei Lindtman vesitä työmarkkinauudistuksia ja kuinka leikkauksia jatketaan lähes samalla voluumilla. Edellisten saadessa kaiken edellisen antamalla lehmäkaupoissa demarivassareille luvan vesitellä persujen kiristyksiä mamupolitiikkaan. Millä persujen kannatus nousee taas korkealla.

        Johtaahan nykyhallitustakin Purra. Ehkä Petterillä on vielä vähän aikaa alkaa osoittamaan johtajuutta, mutta en pidätä henkeä odotellessa.


    • Anonyymi

      RKP:lläkin on täällä IHAN OMA palstansa, jonne avauskirjoituksesi kuuluu... Tämä palsta on VAIN äärivihervasudemuTrolleille, jotka täällä satuilee ja valehtelee Persuista ja vain persuista, luullen meillä olevan Persujohtoinen hallitus... Kukahan uskaltaa kertoa heille, että meillä onkin Kokoomus PM johdossa ja kokoomuksen hallitusohjelman mukaan mennään!!??

    • Anonyymi

      Unohtamatta trollitehtaan päivystäjää, joka spämmää palstan täyteen SDP-, Lindtman-, Marin-, Andersson- tai Arhinmäki- aiheisia avauksia aina, kun persut saavat lunta tupaan eli lähes koko ajan.

    • Anonyymi

      RKP lähtee ja Urpon surkea hallitus kaatuu yes

      • Anonyymi

        Lähtee odottelemaan kutsua seuraavaan hallitukseen (johon vastaavasti ei persukoplaa enää kutsuta).


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      79
      7419
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4650
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4570
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4130
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      70
      4107
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3619
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3015
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2732
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      39
      1925
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1685
    Aihe