Opettajien liitosta raju varoitus vanhemmille: Tarkkaile, onko lapsesi luokassa oikeasti opettaja
Kun kunnat säästävät, kuluja perataan myös opetuksesta. Luokassa ei välttämättä ole kokoaikasta sijaista, jos opettaja sairastuu.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/08a7f002-7ad9-48b3-8640-112062dca0bd
Kun kunnat säästävät, kuluja perataan myös opetuksesta. Luokassa ei välttämättä ole kokoaikasta sijaista, jos opettaja sairastuu.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/08a7f002-7ad9-48b3-8640-112062dca0bd
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei opettajaa tarvii häiritsemään koulupäivää reippaat koululaiset osaa itse tökkiä kännykkää ja käydä välitunnilla vapettamassa
Ainakin, jos vanhimmilta kysyy, niin oma lapsi on niin itsenäinen ja oma-aloitteinen, että ei luokassa tarvita opettajaa. Sitä paitsi naapuri pulpetin Lumi-Angela tykkää, kun sitä hieman muksasee.
Joo onko ihme että nykylapsilla on vaikeuksia keskittyy kun koko ajan luokassa on joku ope joka häiritsee keskittymistä turhilla jorinoilla kun Adolf Ridge yrittää päästä seuraavalle tasolle kännykkä pelissä
Voi veikkoset naapurinkin muksu sai kännykän, mitä voi näpelöidä ajankuluksi jo nelivuotiaana. Eipähän häiritse vanhempien pilettämistä, kun katselee aikuisviihdettä, siitä se ura urkenee ja kunto kohenee.
Olen tehnyt pitkän ja mittavan uran opettajana, nyt olen työtön puli 🧍🏿♂️
Alkoholismi ja mielenterveysongelmat on aina olleet opettajien riesana. Keväällä kun alkoi mennä hieman liian lujaa, jäätiin milloin milläkin syyllä lomalle jo etukäteen. Toisaalta 10v yläasteen opettajana, saa kenen tahansa kiekon sekoamaan. Mieluummin lähtee hermoja lepuuttamaan vaikka Ukrainaan ja purkamaan pommiansoja.
Ihanaa hermolepoa sanoo ope juoksuhsudassa tykistökeskityksessä miksi en ruvennut heti sotilaaksi vaan pilasin hermoni opettajana
-60 luvulla opettaja saattoi lähteä asioilleem tunniksi, mutta ennen lähtöä neuvoi mitä läksyjä teette sillä aikaa. Saattoi joskus olla asunnollaan drinkillä ja kahvilla. Opettajat kun asuivat koulun yhteydessä. Kaikki tekivät luokassa mitä oli käsketty, mutta silloin ei ollut kännyköitä haittana. Paperiset vihkot oli ja kynät tehtäviä varten, opittiin kirjoittamaankin, ei ollut tietotekniinkkaa, no olihan se tietysti helmitaulu semmoinen pieni jolla opeteltiin yhteen ja vähennyslaskemista. ekaluokalla. Nykypennut ei taida kaikki osata kirjoittaa kynällä paperille? Tietääkö ne mikä oli helmitaulu, tai aapinen? Miten on asianlaita?