Oletko kenties entinen LA-harrastaja?
Laitapas niin sanottu tukiasema toimintakuntoon.
Harrastajia Suomessa edelleen satoja. -80 luvulla niitä oli reippaasti yli tuhat.
Nykyään vaan harrastajat käyttävät uusia radiomalleja joissa 40 kanavaa ja fm ja am sijaan käytetään "uutta" SSB lähetysmuotoa ja laillinen teho saa näin olla 12W.
Mutta jos on esim vanha mocoma tai major kaapissa niin laita virtoihin ja huutele 7FM kanavalle varsinkin iltaisin. Itse kuuntelen ja huutelen myös.
Olis hyvä jos saisi jutturingin tähän Ylä-Savoon.
Lisää harrastajia kaivataan la-harrastuksen pariin. Myös täysin uudet harrastajat tervetulleita mukaan.
LA-harrastus
21
684
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihteluna varmaan kävisi jutella sitäkin kautta,
kuin istua päivät pitkät jossain kuppilassa
joutavia jauhamassa...- Anonyymi
Ja poissa olevista paskaa jauhamassa,
kuin pahaiset juoruakat... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja poissa olevista paskaa jauhamassa,
kuin pahaiset juoruakat...La-harrastus siitä hyvä että keskustelut on asiallisia ja toisista ei voi puhua sontaa kun voi olla ns. salakuuntelemassa.
Ylipäätään kaikki asiallisia eikä yhtään häirikköä.
Suosittelen kyllä. Itsekin jo kauan harrastanut. Kavereita tullut joiden kansa jutellut jo hyvin pitkään mutta jotkut on niin etten ole koskaan tavannut naamatusten. - Anonyymi
Teboililla puhutaan vaan asiaa. Tule sinne, mutta tunnusta Putin ensin.
- Anonyymi
Kova on rutina nyt seiska kanavalla näin päivällä, jotain puhetta kuuluu heikosti mutta taitaa olla ulukomuaneläviä.
- Anonyymi
Minä oon käyttäny LA puhelinta kahvihetkien sopimiseen jo vuosikymmeniä. Aikanaan alako kun ajoin linjaa Iisalmesta Etelään. Oli aikoo kysellä.. nykyäännii sovin yhen LA harrastajan akan kanssa rehvit ja lannotan ruusupuskoo siännöllisesti. Isäntäsä ihmettellöö kun juhannusruusu kukkii vielä elokuun puelvälissä ja onko tuo ihme kun hetkee aemmin tuli Ah! Emännän takapersieen! Mukavata syksyn jatkoa ratioamatööreille ja tosiaan uusia varsinnii naispuolisija harrastajia otetaan matkaan.
- Anonyymi
Tuskin sulla on edes Laa puhelinta enkä muutenkaan usko noita juttujas.
- Anonyymi
No johan on ihme juttu!!
Kaksi kertaa poistettiin samanlainen viesti.
Tällainen: LA-harrastaja ei ole radioamatööri
Vieläkö kolmannen kerran poistetaan?
Kaikenlaisia muita törkyviestejä täällä pysyy mutta ei tuollainen. - Anonyymi
Ja kunhan muutama maston käyvät kaatamassa niin kännykät voi heittää jorpakkoon kun ei mihinkään pääse. Silloin laa puhelimille käyttöö...ennen oli autossa ja tukiasema kotona.
- Anonyymi
Oon meillä la-harrastajilla aika hyvä verkko joka kattaa koko Suomen. Tieto kulkee hyvin vaikkapa asemalta asemalle.
- Anonyymi
Ei tarvii muuta kun sähköt pitempään pois niin kännykät ja netti ei ennää toimi.
La-puhelin toimii auton akulla ja lisää virtaa saa aurinkokennolla tai aggregaatilla.
Varsinkin syrjäkylille olis tarpeen la-puhelin.
Metsästäjillä on VHF puhelimet mutta ne ei kanna niin pitkälle kuin laa-puhelin.
- Anonyymi
Nykyään kannattaa hankkia uusi tai käytetty SSB-radio. Niissä on myös AM ja FM mutta tuo SSB kantaa kauemmas kun tehoa saa laillisesti olla 12Wattia.
- Anonyymi
https://www.rxtx.fi/paavalikko/superstar-3900-cb27-ssb-am-fm-la-radiopuhelin/p/201045/#description
Tuo lienee uusista radiosta edullisin. - Anonyymi
laa neiti kuuluu pitkälangalla .
- Anonyymi
Älä höpötä.
- Anonyymi
Pitkälangalla et kuulisi Laa-neidistä pihahdustakaan.
- Anonyymi
Venäläinen typykkä FM 7 kanavalla, huusin sille "traastuit" niin kyllä se vastasi
- Anonyymi
Kyllä on Tatjaanat nyt kovasti äänessä, aika nuoren kuuloiset äänet.
- Anonyymi
Tänään on varmaan aika hulabaloot laa-kanavilla kun on perjantai
- Anonyymi
On suomalaista, savolaista, espanjalaista asemaa äänessä. ..
- Anonyymi
Moikka. Autossa aikanaan Mokoma ollut mutta nyt se jo taakse jäänyttä. Laittakaas nyt sitten hyvä tukiasema kone ja antenni yhdistelmä ehdotus. Navetassa on miesluola johon sen vois laittaa..Elikkä antenni on helpohko asentaa korkeallekkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012150Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981940Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041776Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321361
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii261131Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671099- 511057