Metsäkone tuhoaa simpukkakannan!

Anonyymi-ap

IS:n antamien tietojen mukaan 3,4m leveä metsäkone on tuhonnut suoraan jokea ylittäessään satoja simpukoita! Ompas meillä hirveät simpukkavarannot jokimetrejä kohti. Taidanpa mennä sinne sukeltelemaan ja otan varulta kettinkiä ja lukon mukaan! Entäs ne, jotka jäivät telaketjujen väliin, saako ne poimia?

12

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikun niitä oli tuhansia ja aiheuttavat satojen tuhansien korvaukset. Jos joki 20m leveäx3m metsäkone= 60 neliöm. Simpukoita tuhansia. Minimissään voisi puhua tuhansista jos vaikka uralla raakkuja olisi 3000 , niin se tekisi 50 raakkua neliömetrille. Nythän tulee jo kyseenalaistaa ylisuojelun mahdollisuus perusteena raakkujen liian ahtaat elinolosuhteet. Toki reitillä on kiviäkin ja koneen jäljissä tyhjä uraväli, joka vähentää tuhokorvauksia, jos kyse on sadoista tuhansista niin ainakin satatonnia jäisi korvauksia perimättä.

    • Anonyymi

      Kannattaa riisua tissiliivit jos ui märkäpukupäällä alajuoksulla käsipohjaa, voi tulla mutaa puseroon!

    • Anonyymi

      Tissiliivi uimari varmaan polskimalla järkytti ja liiskasi tuhansia uhanalaisia raakunpentuja!

    • Anonyymi

      Onneksi märkäpuku esti vahingolliset valumat myötävirtaan.

    • Anonyymi

      Kuka kuittaa korvausrahat: valtio vai tissiuimarit?

    • Anonyymi

      Raakku on monisoluinen kalan loinen kts .kalojen loiset. Toukat kehittyvät lohikalan kiduksissa kotiloiksi, joita käyttävät rauhoittamattomat piisamit ravintonaan. Piisami on hävitettävä vieraslaji eli nyt suojellaan loisia!!!

    • Anonyymi

      Hukkajoen ranta-alueet ovat täynnä ojituksia ja valumat ovat siis Hukkajokeen.
      Metsähallitus itse on aikaansaanut suuremmat valumat jokeen keväisin ja syksyisin tulvien aikaan.
      Karttapaikkaa katselemalla Suomussalmen Näljängästä Itään löytyy kartalta Hukkajoki.

    • Anonyymi

      Boikotoikaa metsäkonefirmaa ja sen sivuliikkeitä - mm pienkonemyymälä sekä -huolto ja rautakauppa - Kajaanissa.

    • Anonyymi

      Hölmöilyllä saa metsäkonefirman konkkaan ja työn tilaajalle sikamaiset tappiot. Tuossa tupelluksessa on simpukoiden korvaushinta vain pieni osa.

      • Anonyymi

        Tuollaiset firmat joutavatkin konkkaan. Toivottavasti tilalle saadaan vastuullisempia toimijoita.


    • Anonyymi

      Liittykää metsäkonerotusorron vastaiseen kampanjaan!

      • Anonyymi

        Ei liitytä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      6748
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      588
      4646
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3063
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      133
      1281
    5. 46
      1227
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      116
      978
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      882
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      31
      845
    9. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      844
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      821
    Aihe