Metsäkone tuhoaa simpukkakannan!

Anonyymi-ap

IS:n antamien tietojen mukaan 3,4m leveä metsäkone on tuhonnut suoraan jokea ylittäessään satoja simpukoita! Ompas meillä hirveät simpukkavarannot jokimetrejä kohti. Taidanpa mennä sinne sukeltelemaan ja otan varulta kettinkiä ja lukon mukaan! Entäs ne, jotka jäivät telaketjujen väliin, saako ne poimia?

12

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikun niitä oli tuhansia ja aiheuttavat satojen tuhansien korvaukset. Jos joki 20m leveäx3m metsäkone= 60 neliöm. Simpukoita tuhansia. Minimissään voisi puhua tuhansista jos vaikka uralla raakkuja olisi 3000 , niin se tekisi 50 raakkua neliömetrille. Nythän tulee jo kyseenalaistaa ylisuojelun mahdollisuus perusteena raakkujen liian ahtaat elinolosuhteet. Toki reitillä on kiviäkin ja koneen jäljissä tyhjä uraväli, joka vähentää tuhokorvauksia, jos kyse on sadoista tuhansista niin ainakin satatonnia jäisi korvauksia perimättä.

    • Anonyymi

      Kannattaa riisua tissiliivit jos ui märkäpukupäällä alajuoksulla käsipohjaa, voi tulla mutaa puseroon!

    • Anonyymi

      Tissiliivi uimari varmaan polskimalla järkytti ja liiskasi tuhansia uhanalaisia raakunpentuja!

    • Anonyymi

      Onneksi märkäpuku esti vahingolliset valumat myötävirtaan.

    • Anonyymi

      Kuka kuittaa korvausrahat: valtio vai tissiuimarit?

    • Anonyymi

      Raakku on monisoluinen kalan loinen kts .kalojen loiset. Toukat kehittyvät lohikalan kiduksissa kotiloiksi, joita käyttävät rauhoittamattomat piisamit ravintonaan. Piisami on hävitettävä vieraslaji eli nyt suojellaan loisia!!!

    • Anonyymi

      Hukkajoen ranta-alueet ovat täynnä ojituksia ja valumat ovat siis Hukkajokeen.
      Metsähallitus itse on aikaansaanut suuremmat valumat jokeen keväisin ja syksyisin tulvien aikaan.
      Karttapaikkaa katselemalla Suomussalmen Näljängästä Itään löytyy kartalta Hukkajoki.

    • Anonyymi

      Boikotoikaa metsäkonefirmaa ja sen sivuliikkeitä - mm pienkonemyymälä sekä -huolto ja rautakauppa - Kajaanissa.

    • Anonyymi

      Hölmöilyllä saa metsäkonefirman konkkaan ja työn tilaajalle sikamaiset tappiot. Tuossa tupelluksessa on simpukoiden korvaushinta vain pieni osa.

      • Anonyymi

        Tuollaiset firmat joutavatkin konkkaan. Toivottavasti tilalle saadaan vastuullisempia toimijoita.


    • Anonyymi

      Liittykää metsäkonerotusorron vastaiseen kampanjaan!

      • Anonyymi

        Ei liitytä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4276
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      93
      3993
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2487
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2357
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2054
    6. 124
      1966
    7. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1929
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1698
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1682
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1592
    Aihe