Ajattelin kysyä, että mitä maksaa vanhuksen hoito per/kk vanhainkodissa yksityisellä puolella mitä siihen hintaan kuuluu? ( esim; antaako kaupunki vanhukselle maksu sitoomuksia hoito kuluihin ) lisäksi olisi kiva kuulla että onko hinnat Itä-suomessa halvempia kuin esim pääkaupunki seudulla?
Paljonko vanhus maksaa?
17
287
Vastaukset
- Anonyymi
Olen noin 64-vuotias mies. Itsellenikin hoivakoti tulee kohta olemaan tarpeen. Terveys meni töissä. Aihe kiinnostaa.
- Anonyymi
Vanhus maksaa hoidosta tulojensa mukaan. Mitä suuremmat tulot niin suurempi on hoitomaksu. Kaikesta maksat itse,,lääkkeet,hygieniatuotteet, mahdolliset housuvaipat, hiusten leikkuu kun milloin kampaaja käy,,. Ruoka sentään sisältyy hoitomaksuun. Mutta ruuanlaatu ei ole hääppöinen. Omaa käyttörahaa saa jäädä n. parisataa euroa kuukaudessa. Jos eläke n n 2000e niin hoitomaksu on 1700 -1800 euron välillä.
Omaisuus ei vaikuta hoitomaksuun. Esim jos omistat omakotitalon tai rivitalohuoneiston niitä ei oteta hoitomaksuissa huomioon. En tiedä mitä yksityisellä on hoitomaksut,,,mutta luulen että suurempi on hoitomaksu. Mutta siellä saa parempaa hoitoa ja otetaan ihminen ihmisenä huomioon. Saa osallistua esim leipomiseen jos kiinnostusta. Yksityisellä puolella on et siellä tehdään ruoka itse. Palvelukodilla ruoka tulee suurkeittiöstä ja sen on mukaistakin.
Olisihan s ehienoa jo ihminen sais elämänsä viimeiset vuodet viettää asukasta kunniottavassa paikassa eikä vain et tuntee olevansa taakkana hoitohenkilökunnalle.- Anonyymi
Siunsoten palvelukodissa, vanhus on vain pakollinen rasite. Henkilökunta ei ole täysin motivoitunut ja ammattitaitoinen vaikka todistus Riverialta on.
Vanhuksen hoidon kustannukset yksityisessä vanhainkodissa vaihdella merkittävästi hoidon tason, palveluiden ja laitoksen mukaan. Tyypillisesti yksityisen vanhainkodin kuukausihinta Suomessa voi olla noin 3 000–6 000 euroa kuukaudessa.
Hintaan voi kuulua:
Asuminen: Huone tai asunto, jossa on peruskalustus. Joissakin tapauksissa mahdollisuus tuoda omia huonekaluja.
Ruokailu: Kolme pääateriaa päivässä sekä välipalat.
Henkilökohtainen hoito: Apua päivittäisissä toiminnoissa, kuten peseytymisessä, pukeutumisessa, lääkityksen hallinnassa ja wc-käynneissä.
Terveydenhuolto: Säännölliset terveydenhuollon palvelut, kuten sairaanhoitajan tarkastukset ja tarvittaessa lääkärikäynnit.
Aktiviteetit ja viriketoiminta: Päivittäiset tai viikoittaiset viriketoiminnat, kuten liikunta, musiikkiterapia, askartelu ja yhteisölliset tapahtumat.
Siivous ja pyykinpesu: Huoneen siivous ja asukkaan henkilökohtaisen pyykin peseminen.
Turvapalvelut: Ympärivuorokautinen turvapuhelin tai hälytysjärjestelmä.
Lisämaksulliset palvelut:
Erikoissairaanhoito: Tarvittaessa erikoislääkärin palvelut.
Lääkkeet: Monissa tapauksissa lääkkeet eivät kuulu perushintaan.
Kampaaja ja jalkahoito: Nämä palvelut ovat usein saatavilla, mutta ne laskutetaan erikseen.
Erityisruokavaliot: Jos asukas tarvitsee erityisruokavalion, tästä voi aiheutua lisäkustannuksia.
Parasta ottaa yhteyttä suoraan Pohjois-Karjalan alueella toimiviin yksityisiin vanhainkoteihin tarkempia titoja varten. Hinnat ja palvelut voivat vaihdella laitoskohtaisesti.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä tämän asiaan liittyen: https://yle.fi/a/74-20062267
..ja vielä toisenkin:
Pitkäaikainen ympärivuorokautinen palveluasuminen ja pitkäaikainen perhehoito (sosiaali- tai terveydenhuoltolain nojalla järjestetty)
Perittävä maksu määräytyy asiakkaan (sekä mahdollisen puolison) nettokuukausitulojen mukaan. Maksu saa olla enintään 85 % asiakkaan nettokuukausituloista, joista on ensin tehty laissa säädetyt vähennykset. Tietyin edellytyksin maksu voi määräytyä myös puolisojen yhteenlaskettujen tulojen mukaan. Puolisoilla maksu saa olla enintään 42,5 % puolisojen yhteenlasketuista nettokuukausituloista, joista on ensin tehty laissa säädetyt vähennykset. Asiakkaan omaan käyttöön jää käyttövaraksi vähintään 182 €/kk.
Maksun määräytymisestä tarkemmin Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksut 1.1.2024 lukien -tiedostosta (pdf) kohdassa 5.
https://www.siunsote.fi/sosiaalihuollon-asiakasmaksut
- Anonyymi
Paikalliset siunsoten aluevaltuutetut eivät välitä hevonpaskaa miten vanhuksiamme hoidetaan. Muistakaa tämä kun pyrkyrit aloittavat taas keväällä vaalivalehtelun turvatakseen vain hillotolpalla pysymisen.
- Anonyymi
Miten saisimme Lieksan vanhukset paremmin näkyviin🤔.....
- Anonyymi
Vanhusneuvostolle ja Vammaisneuvostolle vahva valvojan rooli ja kaupunginvaltuuston on otettava ehdottomasti kummankin taho huomioon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhusneuvostolle ja Vammaisneuvostolle vahva valvojan rooli ja kaupunginvaltuuston on otettava ehdottomasti kummankin taho huomioon.
Miksi vahnustenhoito on pelkkää rahastusta? Toiset maksaa enempi ja toiset vähempi? Missä on tasa - arvoisuus, vaikka palvelun pitäisi olla samanlaista kaikilla? Saako erikoispalveluja ne, jotka maksaa enempi samasa laitoksessa, vai onko vanhuksen kuivattaminen saman arvoista ja makuutetaanko köyhempää pitempään kusi ja paskavaipoissa, kuin varakasta?
- Anonyymi
Kalliiksihan se tulee yhteiskunnalle.
- Anonyymi
sen maksaa ite asiakas ei kunta eikä valtio
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sen maksaa ite asiakas ei kunta eikä valtio
se jolla ei ole rahhaa ei pääse hoitoon makkuutetaa sairaaloissa käytävillä yms. koti hoidossa tapetaan sänkyyn
- Anonyymi
2500-5600 riippuu kunnasta
- Anonyymi
ja siishenei kuulu ruuat yms ne tullee päälle ja lääkkeet myös ei ole halapaa.
- Anonyymi
Liikaa
- Anonyymi
Ennen vanhusta kunnioitettiin ja pidettiin arvossa.
Nyky-yhteiskunta on tehnyt vanhuksista ongelmajätettä.
Elämme hienoa aikaa...
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318291Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4597488SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2185657Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914627Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374592Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104152Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p172970Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132700