Ajattelin kysyä, että mitä maksaa vanhuksen hoito per/kk vanhainkodissa yksityisellä puolella mitä siihen hintaan kuuluu? ( esim; antaako kaupunki vanhukselle maksu sitoomuksia hoito kuluihin ) lisäksi olisi kiva kuulla että onko hinnat Itä-suomessa halvempia kuin esim pääkaupunki seudulla?
Paljonko vanhus maksaa?
17
257
Vastaukset
- Anonyymi
Olen noin 64-vuotias mies. Itsellenikin hoivakoti tulee kohta olemaan tarpeen. Terveys meni töissä. Aihe kiinnostaa.
- Anonyymi
Vanhus maksaa hoidosta tulojensa mukaan. Mitä suuremmat tulot niin suurempi on hoitomaksu. Kaikesta maksat itse,,lääkkeet,hygieniatuotteet, mahdolliset housuvaipat, hiusten leikkuu kun milloin kampaaja käy,,. Ruoka sentään sisältyy hoitomaksuun. Mutta ruuanlaatu ei ole hääppöinen. Omaa käyttörahaa saa jäädä n. parisataa euroa kuukaudessa. Jos eläke n n 2000e niin hoitomaksu on 1700 -1800 euron välillä.
Omaisuus ei vaikuta hoitomaksuun. Esim jos omistat omakotitalon tai rivitalohuoneiston niitä ei oteta hoitomaksuissa huomioon. En tiedä mitä yksityisellä on hoitomaksut,,,mutta luulen että suurempi on hoitomaksu. Mutta siellä saa parempaa hoitoa ja otetaan ihminen ihmisenä huomioon. Saa osallistua esim leipomiseen jos kiinnostusta. Yksityisellä puolella on et siellä tehdään ruoka itse. Palvelukodilla ruoka tulee suurkeittiöstä ja sen on mukaistakin.
Olisihan s ehienoa jo ihminen sais elämänsä viimeiset vuodet viettää asukasta kunniottavassa paikassa eikä vain et tuntee olevansa taakkana hoitohenkilökunnalle.- Anonyymi
Siunsoten palvelukodissa, vanhus on vain pakollinen rasite. Henkilökunta ei ole täysin motivoitunut ja ammattitaitoinen vaikka todistus Riverialta on.
Vanhuksen hoidon kustannukset yksityisessä vanhainkodissa vaihdella merkittävästi hoidon tason, palveluiden ja laitoksen mukaan. Tyypillisesti yksityisen vanhainkodin kuukausihinta Suomessa voi olla noin 3 000–6 000 euroa kuukaudessa.
Hintaan voi kuulua:
Asuminen: Huone tai asunto, jossa on peruskalustus. Joissakin tapauksissa mahdollisuus tuoda omia huonekaluja.
Ruokailu: Kolme pääateriaa päivässä sekä välipalat.
Henkilökohtainen hoito: Apua päivittäisissä toiminnoissa, kuten peseytymisessä, pukeutumisessa, lääkityksen hallinnassa ja wc-käynneissä.
Terveydenhuolto: Säännölliset terveydenhuollon palvelut, kuten sairaanhoitajan tarkastukset ja tarvittaessa lääkärikäynnit.
Aktiviteetit ja viriketoiminta: Päivittäiset tai viikoittaiset viriketoiminnat, kuten liikunta, musiikkiterapia, askartelu ja yhteisölliset tapahtumat.
Siivous ja pyykinpesu: Huoneen siivous ja asukkaan henkilökohtaisen pyykin peseminen.
Turvapalvelut: Ympärivuorokautinen turvapuhelin tai hälytysjärjestelmä.
Lisämaksulliset palvelut:
Erikoissairaanhoito: Tarvittaessa erikoislääkärin palvelut.
Lääkkeet: Monissa tapauksissa lääkkeet eivät kuulu perushintaan.
Kampaaja ja jalkahoito: Nämä palvelut ovat usein saatavilla, mutta ne laskutetaan erikseen.
Erityisruokavaliot: Jos asukas tarvitsee erityisruokavalion, tästä voi aiheutua lisäkustannuksia.
Parasta ottaa yhteyttä suoraan Pohjois-Karjalan alueella toimiviin yksityisiin vanhainkoteihin tarkempia titoja varten. Hinnat ja palvelut voivat vaihdella laitoskohtaisesti.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä tämän asiaan liittyen: https://yle.fi/a/74-20062267
..ja vielä toisenkin:
Pitkäaikainen ympärivuorokautinen palveluasuminen ja pitkäaikainen perhehoito (sosiaali- tai terveydenhuoltolain nojalla järjestetty)
Perittävä maksu määräytyy asiakkaan (sekä mahdollisen puolison) nettokuukausitulojen mukaan. Maksu saa olla enintään 85 % asiakkaan nettokuukausituloista, joista on ensin tehty laissa säädetyt vähennykset. Tietyin edellytyksin maksu voi määräytyä myös puolisojen yhteenlaskettujen tulojen mukaan. Puolisoilla maksu saa olla enintään 42,5 % puolisojen yhteenlasketuista nettokuukausituloista, joista on ensin tehty laissa säädetyt vähennykset. Asiakkaan omaan käyttöön jää käyttövaraksi vähintään 182 €/kk.
Maksun määräytymisestä tarkemmin Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksut 1.1.2024 lukien -tiedostosta (pdf) kohdassa 5.
https://www.siunsote.fi/sosiaalihuollon-asiakasmaksut
- Anonyymi
Paikalliset siunsoten aluevaltuutetut eivät välitä hevonpaskaa miten vanhuksiamme hoidetaan. Muistakaa tämä kun pyrkyrit aloittavat taas keväällä vaalivalehtelun turvatakseen vain hillotolpalla pysymisen.
- Anonyymi
Miten saisimme Lieksan vanhukset paremmin näkyviin🤔.....
- Anonyymi
Vanhusneuvostolle ja Vammaisneuvostolle vahva valvojan rooli ja kaupunginvaltuuston on otettava ehdottomasti kummankin taho huomioon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhusneuvostolle ja Vammaisneuvostolle vahva valvojan rooli ja kaupunginvaltuuston on otettava ehdottomasti kummankin taho huomioon.
Miksi vahnustenhoito on pelkkää rahastusta? Toiset maksaa enempi ja toiset vähempi? Missä on tasa - arvoisuus, vaikka palvelun pitäisi olla samanlaista kaikilla? Saako erikoispalveluja ne, jotka maksaa enempi samasa laitoksessa, vai onko vanhuksen kuivattaminen saman arvoista ja makuutetaanko köyhempää pitempään kusi ja paskavaipoissa, kuin varakasta?
- Anonyymi
Kalliiksihan se tulee yhteiskunnalle.
- Anonyymi
sen maksaa ite asiakas ei kunta eikä valtio
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sen maksaa ite asiakas ei kunta eikä valtio
se jolla ei ole rahhaa ei pääse hoitoon makkuutetaa sairaaloissa käytävillä yms. koti hoidossa tapetaan sänkyyn
- Anonyymi
2500-5600 riippuu kunnasta
- Anonyymi
ja siishenei kuulu ruuat yms ne tullee päälle ja lääkkeet myös ei ole halapaa.
- Anonyymi
Liikaa
- Anonyymi
Ennen vanhusta kunnioitettiin ja pidettiin arvossa.
Nyky-yhteiskunta on tehnyt vanhuksista ongelmajätettä.
Elämme hienoa aikaa...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124727Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834469Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1141895- 4031691
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61179Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3671172- 731087
- 721039
- 92978