Onko tuo joku tilapäisjärjestely?

Anonyymi-ap

Aivan käsittämätön kaistaratkaisu on ilmestynyt Tampereentien päätyyn.
Kun lumi peittää maan ja alkaa kilistä ja kolista, niin poliisi harjaa kaistamerkintöjä syyllisen löytämiseksi?
Jännä ilmiö jo kesäkelilläkin. Tampereentien oikea kaista alkaa ruuhkautua jo runosmäeltä asti, kun vasenta kaistaa ei oikein uskalleta ruuhka-aikaan enää ajaa, sehän päättyy kohta...ja oikea kaista haarottuu kolmeksi kaistaksi.
Kai tuossa olisi ihan pienellä lisä-ähräyksellä saanut logomoon kääntyville ihan oikean kääntyvien kaistankin sovitettua,
No kohta siis kilisee ja kolisee, kiitos turkulaisen liikennesuunnittelun.

6

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosiaan, turkulaiset ovat oppineet käyttämään oikeanpuoleista kaistaa ja vain oikeanpuoleista. Markulantien risteyksessä pitää odotella muutamat liikennevalojen vaihtumiset, ennen kuin pääsee etenemään kohti tätä oikeanpuoleisen kaistan monihaarautumista ja vasemman kaistan päätymistä ihan väärään paikkaan. Muutama ulkopaikkakuntalainen pysyy vasemmalla, kunnes saapuvat paljon puhuttuun liikennejärjestelyyn. Sitten alkaa vimminen vilkunkäyttö kun ollaan jo sulkuviivalla suljetulla kaistalla. Erikoinen järjestely, perin turkulainen ehkä?

    • Anonyymi

      Turussahan tiedetään, että puolet Tampereen suunnasta tulevista on joka tapauksessa menossa Logomoon. Ihan rehti peli. Mutta näyttää kyllä siltä, että 90% logomoon menossa olevista päättääkin viime hetkellä koukata ensin keskustaan.

    • Anonyymi

      Perussuomalaista osaamista.

      • Anonyymi

        Periturkulaista pikemmin. Persut, niin hieman hölmön oloisia kuin ehkä ovatkin, eivät tekisi yksityisautoilijan elämää noin kurjaksi, bensan hinta nääs oli heidän ykkösjuttujaan, eikö?
        Kyllä tällaisten järjestelyjen takana on yleensä Kokoomuksen puisto-osasto. Joku vaikutusvaltainen elokapinallinen on päättänyt pyörittää suunnitteluohjelmaa ihan omalla persoonallisella tavallaan. Jos tiellä ei saa istua, niin pistetään liikenne seis sitten muuten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Periturkulaista pikemmin. Persut, niin hieman hölmön oloisia kuin ehkä ovatkin, eivät tekisi yksityisautoilijan elämää noin kurjaksi, bensan hinta nääs oli heidän ykkösjuttujaan, eikö?
        Kyllä tällaisten järjestelyjen takana on yleensä Kokoomuksen puisto-osasto. Joku vaikutusvaltainen elokapinallinen on päättänyt pyörittää suunnitteluohjelmaa ihan omalla persoonallisella tavallaan. Jos tiellä ei saa istua, niin pistetään liikenne seis sitten muuten.

        Ps, kd, kok samaa pask.aa historian roskakoriin haisemaan..


    • Anonyymi

      Miksihän tuossa ennen risteysaluetta on liikennemerkki jossa mainostetaan liikennejärjestelyjen muuttuneen, mutta edelleen ne ovat ne samat mitä jo puoli vuotta. Tänään lumeen tuleet uudet kaistat eivät varmaan olleet niiden liikennemerkkien tarkoitus. Tai ehkä tuossa on liikennemerkin lisäkilvessä pitäisi lukea "liikennejärjestelyt muuttuvat sään mukaan"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2120
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      292
      1907
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1741
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1594
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      102
      1593
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1301
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1079
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe