Puolangan kunnan alueella on ainakin 3 tuulivoimala hanketta ,jotka pilaavat Raakkujoet.Hietavaaran tuulivoimala alueella on tuulimyllyn paikka suunnitteilla vaaran päälle ,josta on matkaa Raakkujokeen 300 m.Myllyn paikan vieressä hete ,pieni suo ja luonnonpuro joka laskee vaaran rinnettä alas Raakkujokeen.Järvi on 300 metrin päässä.Tuulivoimalan perustukselle pitää kaivaa väh.5 metriä syvä valtavan kokoinen kuoppa.Tästä lähtee luonnonpuron ja sadevesien mukana rinnettä alas humus pitoista maata ja liejua jokeen ja järveen.Lisäksi joudutaan rakentamaan leveät huoltotiet,sähkölinjat valuma-aluuelle.
Tämä pilaa kahden hetepohjaisen järven vedet ja Raakkujoen. Toiselle puolelle on myös vaaran päälle on 500 metrin päähän suunnitteilla tuulimylly ja siinä tulee samanlaiset paskavedet jokeen.Näin on suuri ympäristö katastrofi valmis.
Tilanne on sama Tervakankaan,Pikku-Paljakan tuulivoimala hankkeissa eli Raakkujoki tuhotaan rakennus vaiheessa.Hietavaaran tuulivoimala alueella on kaksi raakkujokea.Se siitä ympäristö ystävällisestä tuulivoimasta.
Puolangan kunnan pitää ensi tilassa keskeyttää nämä tuulivoima hankkeiden kaavoitus.Kunnalla on tieto Raakkujokien sijainnista Puolangalla.Silti tämä Kepu Pormestari jatkaa vain näitä Raakkujokien tuhoamis hankkeita ja muut Kepulaiset äänestää sen puolesta.Ensi kevään kuntavaaleissa ei äännestetä kepua.
Tuulivoimalat tuhoaa Raakkujoet
9
1003
Vastaukset
- Anonyymi
Missä näyttö ja todisteet? Nyt kyse vain sinun mielipiteistäsi.
- Anonyymi
Sll:n biologin ja MH:n suojelubiologien lausunnot ja ovat käyneet paikanpäällä tutkimassa tilanteen.Kohta julkaistaan virallisesti lausunnot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sll:n biologin ja MH:n suojelubiologien lausunnot ja ovat käyneet paikanpäällä tutkimassa tilanteen.Kohta julkaistaan virallisesti lausunnot.
Kohta julkaistaan.... niin varmaan.
Eli höpö höpöä koko juttu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kohta julkaistaan.... niin varmaan.
Eli höpö höpöä koko juttu.Jälleen konkreettinen osoitus kepujen Kremlin pelikirjasta. Kaikki totuus on höpöhöpöä. Propaganda ainoa, jota voi ja pitää uskoa. Muut ovat vihamielisiä Kreml... eiku kepuja vastaan.
Annan lähdeteoksen kepujen kirjallisesti näillä sivuilla näyttämään Kremlin oppiin:
PhD Jade Mc Glyn: Venäjän sota.
- Anonyymi
Ei hyvää päivää. Ja hyvästit Puolangan luontoystävällisyydestä. Ja hyvästi turistit ja loma-asukkaat. En eänestä kepuja.
- Anonyymi
Kenen puita siellä ajettiin ? Onko kepujen. Raiskattu metsä ja joki on pahemman näköinen kuin myllyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenen puita siellä ajettiin ? Onko kepujen. Raiskattu metsä ja joki on pahemman näköinen kuin myllyt.
Miten 15 vuotta sitten harvennus hakkuu samalla alueella. Mistä koneen on silloin ajaneet. Eli kyllä maan omistaja on tietänyt raakut, nyt taitaa olla vaiti niinkuin suurisuinen akkansakin. Ei muuta kuin vastuuseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten 15 vuotta sitten harvennus hakkuu samalla alueella. Mistä koneen on silloin ajaneet. Eli kyllä maan omistaja on tietänyt raakut, nyt taitaa olla vaiti niinkuin suurisuinen akkansakin. Ei muuta kuin vastuuseen.
Eikö pormestari syyllisty vakavaan rikokseen jo suunnitellessaan, valmistellessaan ja mahdollistaessaan vakavaa ympäristörikosta.
- Anonyymi
Tehkää heti adressi, missä keräätte nimiä noita hankkeita vastaan. Kuntavaalit lähestyy, kuka haluaa hirttäytyä poliittisesti jos ripeästi noita asioita ja ympäristön pilaamista tuotte esille. Olisikin ensimmäinen positiivinen asia sieltä päin! Löytyy Adressit.com sivulta, siellä ohjeet.
Hoks puolueet, tällä asialla on merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3285240Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202668Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841865Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041682- 1121546
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1211430Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393