Lapinlahden koulussa uskonnollinen kultti

Anonyymi-ap

Lait eivät ole vielä saavuttaneet tätä koulua.

Kulttia johtava rehtori viis veisaa laista ja säädöksistä.

Tämä on vakava esimerkki kultti-lahkosta, joiden linjassa ovat myös USA :n fundamentalistit.

25

1133

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järkyttävää oli lukea rehtorin perustelut.

      Sivistys ja tiede eivät ole tavoittaneet Lapinlahtea.

    • Anonyymi

      Todella uskomatonta ja järkyttävää

    • Anonyymi

      Lapinlahti. Maailman paras paikka!! Ja paskan marjat🤔

    • Anonyymi

      Eipä taida sivistykseen ja tieteeseen kuulua väkivallat ja kiusaamiset kouluissa ja niitähän riittää. Valitsen mieluimmin 5 min aamunavaukset.

    • Anonyymi

      Oikein hyvä ja ajankohtainen aloitus.

      • Anonyymi

        Puhaltimen hukkaporttikin vinkaisi juuri oikeassa kohdassa


    • Anonyymi

      Meno on kyllä niin sakeaa, ettei voi kuin ihmetellä sitä, miten porukalla on tarve puolustella tilannetta. Onhan se selvä, että peräsyrjän väki on tyytyväinen pieneen kyläkouluun ja kokevat varmasti ettei heidän perusoikeuksiaan ole loukattu, kuten vaikka tässä jutussa kerrotaan https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/7793874

      Voi kuitenkin miettiä, miksi koulun alueelle ei ole kenelläkään mitään halua muuttaa, kun meininki on tätä luokkaa. Rehtori käytännössä vittuilee YLEn haastattelussa, ettei meillä tuollaisiin lakeihin välttämättä turhaan kiinnitetä huomiota. Uskovaiset hurraa vieressä, mutta voisi heilläkin ääni muuttua kellossa, jos mietittäisiin muita lakeja rikottavaksi. Ruumiillinen kurittaminen on varmaan heille ok, esimerkiksi piiskaa voisi antaa jälki-istunnon sijaan. Arvioinnissa voitaneen siirtyä ihan suoraan pärstäkertoimeen ja siihen, että kiitettävän saa jollain pienellä lahjalla opettajalle. Koulun retkiin varmaan järjestetäänkin vanhemmilta kolehti, mutta mitä sitä maksuttoman perusopetuksen periaatteita turhaan noudattamaan.

      • Anonyymi

        Kylläpä olet katkera ,se pursuaa rivien välistäkin .Toivon kaikkea hyvää ja Taivaan isän siunausta .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kylläpä olet katkera ,se pursuaa rivien välistäkin .Toivon kaikkea hyvää ja Taivaan isän siunausta .

        Eipä siunailla ennenaikaisesti.


    • Anonyymi

      Kyllä jotain sanktiota pitää tulla.

    • Anonyymi

      Jos oppilaiden vanhemmat eivät valita , niin mitä se toisille kuuluu .Kyllä lapset ja nuoret tänäpäivänä tarvitsee Taivaan Isän turvaa ja suojaa . Rukoilkaa kaikki heidän puolesta . Kyllä suomi tarvitsee herätystä ,miksi kirkko on hiljaa

      • Anonyymi

        Kirkko on hiljaa, kun sillä on hyvin hiljaisia asiakkaita hautausmaalla.
        Vanhat, kauniit ja arvokkaat kirkkorakennukset museoina.


    • Anonyymi

      Tuollakin kylällä muutama uskovainen pitää kovaa ääntä ja aremmat ovat hiljaa. Kiuruveden kaupunginjohtajakin voisi keskittyä omaan virkatyöhönsä, vaikka onkin Lapinlahdelta kotoisin.

      • Anonyymi

        Enpä tiennytkään, sepä mukavaa kun se on täältä meitän tosihyvältä huippukylältä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Koraanikoulussa varsinkaan. Siis Ei saa tuputtaa.


    • Anonyymi

      Aika järkyttävä juttu, kertakaikkiaan.

    • Anonyymi

      Kouluissa Ei saa kertoa muitakaan satuja. Tontuista ja menninkäisistä
      puhumattakaan.

      • Anonyymi

        Ei saa, mutta rehtori rikkoo lakia.


    • Anonyymi

      Miten joku virsi tai ruokarukous voi vahingoittaa lapsia? Tämä ajatus, mulle kaikki nyt heti ilman kiitosta mistään, sekö on oikea reitti ?

      • Anonyymi

        Kuuleehan sen jutuista kun vielä aikuisenakin ihan tosissaan höpisevät Jeesuksesta ja jumalasta, aivan kuin ne olisivat jotain todellisia asioita. Kyllähän minuakin lapsena joulupukilla vähän höplästä vedettiin, mutta sitten jossain vaiheessa paljastettiin että ei se totta ole. Eli palautettiin maan pinnalle ja ei väkisin yritetty sekoittaa lapsen päätä asialla, joka ei ole totta. Minun mielestä tuo uskonnon pakkosyöttäminen lapselle on lapsen pahoinpitelyä, josta kuuluisi tehdä lastensuojeluilmoitus. Tuollaisesta harhaisuudesta seuraa lapselle vain mielenterveyden ongelmia, kun vanhempana lapsi tajuaa miten vanhemmat systemaattisesti valehtelivat ja halusivat hänetkin mukaan valheeseen.


    • Anonyymi

      Tuo on totta.

    • Anonyymi00026

      Voi kertoa Jeesuksesta ja jumalasta, mutta joka lauseen lopussa opettajan tulee naureskella. Näin oppilaat ymmärtävät että kyseessä on vitsi, ei totta.

    • Anonyymi00027

      Uskomatonta tämmönen pakanuus.Uskonto kuuluu opetuksena kouluun,ei sitä tuputtaa tartte .Uskonto on hklökoht.asia.Kannattaa uskoa.Valutse aina elämääsi kaikki hyvä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1131
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      43
      1082
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      889
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      876
    5. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      5
      776
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      753
    7. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      37
      684
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      682
    9. 43
      669
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      666
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      651
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      604
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      129
      603
    14. 53
      564
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      51
      553
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      521
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      494
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      47
      473
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      17
      462
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      437
    Aihe