Tissi pois suusta. Imetys seis. Jos liitot ei tule itsekseen toimeen, niin niitä ei ole sitten tarkoitettu olevaksi. Nämä epäkohdat on korjattava:
1. Ammattiliitojen osingot verolle, verottomuuteen ei ole perusteita.
2. Ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennys pois. On epäoikeudenmukainen. Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskustannus. (Liittymisen vapaus.)
3. Ammattiliittojen jäsenmaksun perimis- ja välittämisvelvollisuus yrityksiltä pois.
4. Lakkosakkojen korotus ja lakoista päättäneiden korvausvelvollisuus.
5. Yksityisten vahinkoa kärsineiden henkilöiden joukkokanneoikeus lakoista päättäneitä vastaan korvausten saamiseksi. Työsuojelun viranomaistyönä.
6. Totuuden tiedottaminen. Laissa olevat kohdat koskien
- ammattiliittoon liittymistä
- ammattiliiton toimiin osallistumista
- lakkosakkoja laittomaan tai poliittiseen lakkoon osallistumisesta
- ansiosidonnaisen saamisedellytykset, on kuuluttava kassaan, ei liittoon.
- mahdollisuus valita luottamusvaltuutettu luottamusmiehen sijaan edustamaan kaikkia työntekijöitä.
Ammattiliittojen harjoittama yhteiskunnan sortaminen pitää loppua
6
271
Vastaukset
- Anonyymi
Persuilta pois puoluetuki kun sitä ovat julkisesti öyhöttäneet, näyttäkää urpot muille mallia. Tulkaa toimeen SMP konkurssista jääneillä rahoilla, huijarit ,takinkääntäjät.
- Anonyymi
Persut eivät ole huijanneet ketään, nyt on luu kovaa vihervassareille!
- Anonyymi
Tätähän yritettiin mutta siinä menee säätiöt ja yhdistykset sekä osa yrityksistä mukana verolle. EK ei oikein digannu verottamis ajatuksesta. Vaikka ammattiliitoilla ei olisi ollut mitään sitä vastaan.
- Anonyymi
Simsalapim toiveet toteutui ansisidonnainen tulee kassasta eikä liitosta
- Anonyymi
Hyvinvointialueiden valtuustoilta ensimmäisenä puoluetuet pois.
- Anonyymi
Tarkoitatko että työntekijöiltä oikeudet pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611114Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610314- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1846524Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505602- 735051
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1464374Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704057Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614