Ammattiliittojen keinotekoinen tukeminen on lopetettava. Pitää tulla itsekseen toimeen.

Anonyymi-ap

Tissi pois ammattiliittojen suusta. Jos liitot eivät tule itsekseen toimeen, niin niitä ei ole sitten tarkoitettu olevaksikaan. Keinotekoinen tukeminen on epäoikeudenmukaista ja syrjivää.

Nämä epäkohdat on korjattava:

1. Ammattiliitojen osingot verolle, verottomuuteen ei ole perusteita.
2. Ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennys pois. On epäoikeudenmukainen. Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskustannus. Liittymisen vapaus. Sama palkka kuuluu liittoon tai ei. Verovähennyksen kokoluokka 200 miljoonaa euroa.
3. Ammattiliittojen jäsenmaksun perimis- ja välittämisvelvollisuus yrityksiltä pois.
4. Lakkosakkojen korotus ja lakoista päättäneiden korvausvelvollisuus.
5. Yksityisten vahinkoa kärsineiden henkilöiden joukkokanneoikeus lakoista päättäneitä vastaan korvausten saamiseksi. Työsuojelun viranomaistyönä.
6. Totuuden tiedottaminen. Laissa olevat kohdat koskien
- ammattiliittoon liittymistä, vapaaehtoista
- ammattiliiton toimiin osallistumista, vapaaehtoista
- lakkosakkoja laittomaan poliittiseen lakkoon osallistumisesta
- ansiosidonnaisen saamisedellytykset: on kuuluttava kassaan, ei liittoon.
- mahdollisuus valita luottamusvaltuutettu luottamusmiehen sijaan edustamaan kaikkia työntekijöitä, työsopimuslaki.

8

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anteeksi unohtui alle kirjoitus. Mutta tuossa se.

      T: EK ja Kokoomus.

    • Anonyymi

      Ja taas sama paskanheitto jo toisella palstalla.

      Persutrolli, miksi kaikkein parhaiten ansaitsevat kuuluvat poikkeiksetta omiin liittoihinsa, miksi pienipalkkaiset eivät saisi järjestäytyä?

    • Anonyymi

      Yritystuet voidaan poistaa
      Koska se in selvää tulon siirtoa köyhiltä rikkaille beeotta

      Esim suimen rikkain ja voitollisin yritus upm kymen saa kokabuosi 83 miljoonaa

      Sosiaalietuutta veeonmaksajien rahoista.

    • Anonyymi

      🪨🧕🪨🧕🪨🧕🪨🧕🪨
      Ei ole meillä ollut oikeistohallitusta, jota yrityssektorikin on suominut kuten tätä Orpon hallitusta. Ainoa asia mitä hallitus on saanut aikaan ovat leikkaukset. Kasvua ei ole saatu aikaan lainkaan ja pien- sekä keskisuurten yritysten edellytyksiä on heikennetty.

      Talous sukeltaa rajusti, konkurssit vain lisääntyvät ja ostovoimaa vain supistetaan. Työllisyystavoitteet hävisivät horisonttiin, ei tule uusia vaan menetetään vanhoja. Velkaantuminen on ennen näkemättömän kovaa.

      Moni yrittäjäkin äänesti persuja, koska koki ettei Kokoomus aja Pk-sektorin yritysten asioita, kuten ei ole ajanutkaan, globaalin rahan ja suuryritysten etua Kokoomus ajaa-. Persut kuitenkin petti heidätkin. Persuihin toivonsa asettanee Pk-yrittäjät. Persut petti kaikki äänestäjänsä. Kokoomus ei, Globaalin suurkapitalismin tuki on vankka, vaikka rahat virtaavat pois Suomesta.

      On tässä maassa nyt hullu meno.

    • Anonyymi

      Sdp sdp. Sdp
      ay-liikkeelle ! Kai tiedät, että jos ammattiliittoja ei olisi,


      ei meillä olisi läheskään kaikkia niitä oikeuksia, joita tänään pidetään itsestään selvinä. Näitä ovat muun muassa:

      Kahdeksan tunnin työpäivä
      Viisipäiväinen työviikko
      Kesäloma
      Lomaraha
      Talviloma
      Sairausjan palkka
      Ylityökorvaukset
      Työterveyshuolto
      Irtisanomissuoja
      Työttömyysturva
      Vuorotteluvapaa
      Äitiys- ja vanhempainvapaa
      Isyysvapaa
      Lapsilisät

      • Ei tässä ole kysymys ammattiliittojen olemisesta.
        Tässä on kysymys satojen miljoonien eurojen siirtämisestä vuosittain valtion kassasta ammattiliittojen elättämiseen!
        Ammattiliitot voisivat jatkaa toimintaa kuten nytkin mutta ilman valtion maksamia 100% vähennyksiä AY-jäsenmaksuista.
        Maksaisivat tuloistaan kuten esimerkiksi osakkeidensa osingoista veroa kuten muutkin.


    • Anonyymi

      Nyt tulee todellista komediaa työnantajan tuutista. Saatiin työporukassa todella hyvät naurut aiheesta. Lisää tällaista harmaan päivän piristämiseksi : )

    • Todella hyvä aloitus. Kirjoittajalla on kansantaloudellista ymmärrystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      898
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      862
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      779
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      720
    Aihe