Historian huonoin titteleiden haltija kautta aikain.
1. Lyönnit olivat voimatasoltaan aina vastustajia heikommat
2. Ylivoimaisesti surkein ottelija mitä tulee iskujen väistöön ja vastaanottamisiin.
3. Ylivoimisesti surkeimmat taktiikat joka otteluun.
Clay oli ainoastaan hyvä iskujen kestävyydessä. Käytännössä oli ensimmäiset erät päärynäpallona. Vastustajat takoivat itsensä väsyksiin ja samalla Claylle aivovaurioita. Voiko paskempaa taktiikkaa olla. Sillä voitettiin mutta millä hinnalla. 40 vuotta tutisevana, housuihin laskevana, puhekyvyn menettäneenä zombina.
En arvosta pätkääkään tätä surkimusta.
Cassius clay
5
396
Vastaukset 5
- Anonyymi
johan tunnethyvin
- Anonyymi
Ei nyt ehkä huonoin.Itse rankkaisin huonommaksi tämän kaverin joka voitti M.Tysonin titteliottelussa Japanissa joskus 90 luvun alussa.Tyson ei ollut paljoakaan harjoitellut tuohon matsiin ja oli juhlinut koko edellisen yön niin eipä ihme kun hävisi kaverille joita löytyy joka kaupungin nakkikioskeilta öisin uhoamasta
- Anonyymi
Kyllä oli erittäin huono tämä Glay. Vaihtoi vielä nimenkin kun oli niin epävarma itsestään, "Muhamed-Ali?"
- Anonyymi00006
Cassius oli historian nopealyöntisin nyrkkeilijä, ei edes tarvinnut aina ladata täyttä voimaa, kun katsetta nopeampi isku pisti vastustajan poikkeuksetta niiaamaan!
Vankilatuomion jälkeen Clay n 26 vuotiaana ol jo hitaampi ja turhan pulska. Parhaimmat vuodet nyrkkeilylle oli jo annettu.
Toki vielä nousi maailmanmestariksi huonompanakin.
- Anonyymi00007
"Boxing is nothing, just satisfying to some bloodthirsty people. I’m no longer a Cassius Clay, a Negro from Kentucky. I belong to the world, the Black world. I’ll always have a home in Pakistan, in Algeria, in Ethiopia. This is more than money."
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202482Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401682Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6651102- 1081022
- 71982
- 98936
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk85780Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33746- 90732