Ehkäisyn kielto on sääntö VL-liikkeessä. Mutta eikö se loukkaa naisen itsemääräämisoikeutta ja naisen hyvinvointia?
Eikö siihen pitäisi valtionkin ottaa kantaa?
Eikö siihen pitäisi valtionkin ottaa kantaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eiköhän se ole ihan jokaisen naisen oma itsemääräämisoikeus totteleeko VL-sääntöjä vai ei ?
Ei se ole, kun ryhmäpaine pakottaa. Ei ole vaihtoehtoa. Siksi kolmannen tahon pitäisi puuttua asiaan.
se on raiskausta kun nainen on aina raskaana,ja raakaa naista kohtaan huom,lessu mies ei anna mitään kunnioitusta naiselle,samaa kuin afkaanimies.
Jos sortuu ryhmäpaineen alla on se omaa heikkoutta.
Jos kolmas taho puuttuu asiaan myös se taho puuttuu silloin naisen itsemääräämisoikeuteen.
Tai no kuinka kolmas valtakunta voisi puuttua asiaan loukkaamatta ihmisoikeuksia ?
Se on brutaalia kuin afrikan savimajoissa...
Ohhoh olipa täysin sivistymätön ja umpirasistinen kommentti vielä näin 2020-luvu suomessa.
Naisten käyttö ikäänkuin hyöty koneena. He ovat ihmisiä heihin sattuu heillä on kipuja ja synnytys tekee kipeää. Tuskin mies synnyttäisi jos peräsuolesta tunkisi 4 kiloa ulos. Tai sinne työnnettäisiin 25 senttiä kesäkurpitsaa.
Sarakaan arabinaisena synnyttänyt kuin yhden ja sijais synnyttäjä synnin orja Hagar yhden ismailin. Sen paremmin ne muutkaan monia synnytellyt. Joku tolkku luulisi olevan ukkojenkin korvien välissä ja käyttävän kondomia. Siittiö ei kuitenkaan ole mikään elävä ihminen vauva niin tyhmiä juttuja saa lukea lestamiehiltä. Että pese itsesi aamulla kun yölliset lomat on iholla niin onko siinä lapsia Mooses kysyy. Kehitysvamma laitokset on täynnä näitä kajahtaneita. Luulee olevansa joku Mooses ja Jakoppi täällä. Rebeccakin myy seksivälineitä kaupassaan eikä sekoa. Vapaakirkolla on rakeleita Rachel 1 lapsi. Ei ne mitään ääliöitä ole. Davideilla on yleensä 2 tai 4 lasta. Danielilla 2. Kyllä Mooses käyttää ehkäisyä ja miettii mitä tekee. Älkää olko niin kuin älyttömät elukat. Synagogalla Edwin 2 lasta ja monet tekee niin. Ei ne mitään päästään noin sekaisin ole kuin lestat.
Monella Thaimaan lootuskukalla meditaatiokeskuksessa on eri miehille lapsia että yhdelle yksi toiselle kaksi ja rahat siirtyy Thaimaan tileille. Kuninkaan hoviin temppeliin. Egyptin orjuus ja uskonnot. Ilmestyskirjassa luku 11.
Lestadiukset elää Leevin pappeutta ennen Jeesusta. Myös hellarit elää aikaa kaaleppi. Jeesus ei käskenyt naida lapsia hänelle lihan puolesta vaan evankeliumia julistamalla tehdä opetuslapsia kaikista heimoista kansoista. Jos joku maan päällä tarvi hoitokokousta niin lestat.
Synnyttämällä opetuslapsia niinkö apostolit teki että paneskeli naisia raskaaksi. Eikö ne lähtenyt julistamaan evankeliumia !
Suuri osa apostoleista ja niiden ajan ihmisistä vielä rupesi selibaattiin mitä lesta ei kyllä noudata eikä hellarit.
Onko Tahko lestojen. Jotkut asumis- oikeus asunnot on. Entä Levin leeviläinen laskettelukeskus. Pappeus muuttui Jeesuksen tultua.
Hellarit ja lestat jehovat sekaantuu muiden asioihin tietämättä ihmisten elämästä muuta kuin olettamuksia. Hyi miten pahoja. Sotkee ihmisten perheasioita ja työasiat.
Ajatelkaapa koirien pentutehtaita: siellä on laissa sanottu maksimimäärä mitä naaras saa olla raskaana putkeen!
Ne ottaa sen yhden lauseen raamatusta kirjaimellisesti, mikä maaginen voima onkaan sillä:
Lisääntykää ja täyttäkää maa lapsilla!
Mikä sen ihanampaa kuin kutea ilman kondomia!
Tämä lienee aihe, josta ehdottomasti pitäisi perheessä puhua, ilman mitään estoja. Joissakin perheissä saattaa olla hyvä olla, kaikilla, vaikka olisi kymmenen lasta, mutta on ikävä asia mikäli ei ole. Se tuo mukanaan väsymystä, köyhyyttä, stressiä ja parisuhdeongelmia jos ja kun koetaan että meillä on liiallinen lapsiluku, liikaa lapsia. Nyt eletään vuotta 2024, tämä aika on muuttunut verraten entisaikaan, jolloin oli luonnollista saada 5-10lasta.