Kristinusko on velkaa itämaisille muinaisuskonnoille

Anonyymi-ap

Raamatussa on paljon vanhaa taruainesta, jotka ovat peräisin Lähi-idän juutalaisuutta vanhemmista uskonnoista, etenkin zarathustralaisuudesta, mutta myös muinaisilta kreikkalaisilta ja egyptiläisiltä.
Sen takia Raamattun kirjaimellisesti ottavat ovat ihan naurettavia

Vedenpaisumuskertomus oli jo muinaisilla sumerilaisilla.

Kuolemanjälkeinen elämä ja jumalolento joka tuomitsee sielun taivaaseen tai helvettiin oli jo muinaisilla egyptliäisillä. Myös kreikkalaiset uskoivat että hyvät saivat palkkion ja pahat rangaistuksen kuolemanjälkeisessä elämässä.

Kreikkalaisten Hermes-jumala esitettiin hyvänä paimenena.

Siivekkäitä, enkelimäisiä hahmoja oli muinaisilla assyrialaisilla. Myös kreikkalainen jumalatar Nike esitettiin siivekkäänä jo ennen Kristuksen syntymää.

Zarathustralaisuudesta syntynyt Mithran kultti sisälsi seuraavat ominaisuudet: Jumala ja paholainen toistensa vastakohtina, sielun kuolemattomuus, kaste ja ehtoollinen, paimenet todistamassa jumalolennon syntymää, ylösnousemus ja viimeinen tuomio. Zarathustralaisuudessa oli jopa kiirastuli, johon roomalaiskatoliset vieläkin uskovat.

Kristinuskon käytäntöihin pesiytyi paljon pakanallista ainesta, joita on vieläkin esimerkiksi roomalaiskatolisuudessa. Joulu sijoitettiin vanhan keskitalven juhlan tilalle. Pakanalliset heerokset muistuttavat kovin kristillisiä pyhimyksiä. Isis-jumalattaren symbolia helistintä käyttävät edelleen Etiopian kristityt palvelusmenoissaan.

Ja niin edelleen. Lisää esimerkkejä löytyy vaikka kuinka.

Järkevä ihminen tajuaa, että Vanha Testamentti on täynnä Lähi-idän vanhoja myyttejä, kun taas Uusi Testamentti on olennaisilta osiltaan kertomus Jeesuksen elämästä. Varhainen kirkko omi yhtä sun toista pakanallisista käytännöistä.

Vain täysi torvi ottaa kaiken Raamatussa sanotun kirjaimellisesti.

Eniten minua huvittaa se, että Raamatusta poimitaan vain tietyt opit ja unohdetaan toiset.

Ns. uskovaiset ovat hyvin tohkeissaan kaikesta seksiin liittyvästä, mutta unohtavat helposti tuomita mammonan palvonnan.

Seksiin liittyvistä kohdista valitaan niistäkin vain itselle sopivat. Esimerkiksi se, että Jeesuksen mielestä naimattomuus on parasta. Kuitenkin kirkko on pitänyt kirkollista vihkimistä tärkeänä sakramenttina.

0

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        77
        1816
      2. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        34
        1192
      3. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        134
        944
      4. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        200
        869
      5. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        64
        704
      6. 77
        692
      7. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        210
        664
      8. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        618
      9. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        53
        604
      10. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        63
        561
      11. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        34
        556
      12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        32
        538
      13. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        517
      14. 36
        504
      15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        457
      16. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        442
      17. En tiedä mitä sanoa

        Siksi en vastannut😔
        Ikävä
        33
        423
      18. Jos kaivattusi olisi

        Vieressäsi niin mitä tekisit?
        Ikävä
        40
        417
      19. Päivän galluppi

        Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
        Sinkut
        82
        408
      20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

        Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
        Tanssii tähtien kanssa
        12
        398
      Aihe