Muistatteko mitä viiskytluvulla maksoi korvapuusti? Entä postimerkki? Limsapullo? Postikortti? Paljonko piletti elokuviin?
Kävittekö usein ulkona syömässä, mitä kahvilasta tai ravintolasta yleensä ostettiin?
Kävittekö koskaan matkoilla? Missä asti?
50-luvun hinnat
5
240
Vastaukset
- Anonyymi
En koskaan ostanut eikä vanhempanikaan ostaneet pullaa, limsaa tai elokuvalippua. Linja- autossa matkustettiin tosi harvoin, oli aunakin meidän perheen tuloihin nähden kakkus sekin piletti.
- Anonyymi
Kuka lienee kyselijä, mutta minä vastaan hieman huumorilla ja sitten se totuus.
Markkojahan silloin käytettiin ja meillä lapsilla oli tapana sanoa jostain asiasta, että miljoonan maksan.
Sitten minulle tuli säästövimma, että kyllä minä sen miljoonan kerään, joten aloin pitämään kaikista menoista kirjanpitoa ja penniäkään ei saanut puuttua.
Hilkkua vaille olikin, mutta lähdin silloin Englantiin ja silloin oli Suomessa muuttunut rahan-arvo, joten sinne se meni "miljoonani.
Palatakseni tuohon 50-luvun hintoihin, niin ikäni muistan, kun sain "pestipaikastani " markan lähtiessäni markkinoille.
Heti eka Jäätelökioski veti luokseen ja "tikku" maksoi 0,25 mk. Aika pian huomasin, että se markka oli sitten siinä!
Ehkä tämä opetus innosti minut sitten "huippu säästäjäksi", siis saituriksi, kun vertasimme siskoni kanssa ruoka laskujamme. Veljeni totesikin, että emme syö kuin vettä ja leipää!
Lissu, joka ei syö jäätelöä.- Anonyymi
Muistan, että ensimmäinen konttoriharjoittelijan palkkani oli 32 000 mk.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistan, että ensimmäinen konttoriharjoittelijan palkkani oli 32 000 mk.
Minun oli vain kolmesataa markkaa ja vuosi oli 1967
- Anonyymi
En tiedä hinnoista mitään koska minun oli annettava äitini kouraan avaamaton tilipussi.
Hämärä muistoni on, että lakritsapatukka olisi maksanut 5mk ja DaCapo 20mk?
1958 EG:n uudisrakennusosaston verstaalla sain kesätöissä palkaa 145mk/h. Olin 15v ikäinen. Nuoremman hitsaajan palkka oli 210mk ja vanhemman 240mk joten pidin palkkaani hyvänä.
Seuraavan vuotena, saman firman tiilitehtaalla, polttamattomien tiilien urakkaladonnassa 2-vuorotyössä ansitsin noin 35000mk/kk. Samaa luokka kuin isäni rakennusliikkeen kuormuria kuskaamalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m523807Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163665Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983451Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o813267Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363039Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582528- 502415
- 1032265
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise142059Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182049