Mirtatsapiinin lopettamisen jälkeen katoaa unet?

Anonyymi-ap

Aloitin mirtatsapiinin käytön stressin aiheuttamaan unettomuuteen alkukeväästä. Annos oli pieni, 3.75 mg. Lääke auttoikin todella hyvin unettomuuteen, vaikka olikin tokkurainen olo välillä aamuisin.

Sovimme lääkärin kanssa että lopettelen lääkettä kesällä n. 6 kk käytön jälkeen ja en sen suuremmin enää pienentänyt annosta loppua kohden koska 3.75 Mg on niin pieni annos kuulemma. Lopetin lääkkeet kesäloman alussa kun ajattelin että elimistö ehtii tottua hyvin pärjäämään omalla unella ennen töiden alkua. Lopettamisesta tuli alkuun aikamoiset vieroitusoireet, levottomuutta ja pahoinvointia.

Uni oli lopettamisen jälkeen viikon ajan ok mutta katosi sitten aika lailla. En koe enää samanlaista väsymystä kuin ennen lääkkeen käyttöä, ja säpsähdän hereille usein juuri kun olen hieman nukahtanut. Heräilen tunnin-kahden nukkumisen jälkeen niin että sydän hakkaa ja usein nukun vain pari tuntia yössä. Olen nyt käyttänyt muutaman yön Ketipinoria uneen mutta se saa olon lähinnä sekavaksi eikä anna pitkää unta. Kuukauden töissä kärvistelyn jälkeen jouduin jäämään sairaslomalle, koska en ole työkykyinen. Tunnen myös, että näköni ei ole yhtä tarkka kuin aikaisemmin.

Lääkärin ja psykiatrin mukaan vika ei ole lääkkeessä, vaan olen vain masentunut. Kuulemma heillä ei ole tullut vastaan vastaavaa tapausta. Tuntuu että läheisetkin pitävät ajatuksiani Mirtatsapiinista hieman harhaisina. Varmasti olenkin masentunut, mutta masennuksen alkusyy on mielestäni hyvin selkeä. Kunpa vika olisikin korvien välissä, masennus olisi hoidettavissa oleva sairaus.
Pelkään että tästä lääkkeestä on tullut jotain pysyvää haittaa, jota en voi korjata.

Onkohan muilla vastaavia kokemuksia? Jos jollain on kokemusta tällaisen tilanteen muuttumisesta positiiviseen suuntaan, niin kiinnostaisi kuulla. Lopetuksesta on nyt 2 kk ja olo on ollut aika samanlainen koko ajan.

1

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Tuo lääke kyllä auttaa hyvin nukkumaan mutta siitä tulee ainakin itselle niin kauhea tokkura vielä seuraavaksikin päiväksi että se on otettava jo melkein kahdeksalta illalla. Siis jos sattuu olemaan jotain tärkeää tekemistä seuraavana päivänä . Siltikin tuntuu että on niin tokkurassa ettei jaksa tehdä mitään. Toinen suuri ongelma tämän lääkkeen kohdalla on siitä tuleva aivan hillitön ruokahalu tai ainakin makeiden herkkujen himo. Jos on kotona jotain pullaa, munkkia ja leivonnaisia niin ei kyllä pysty millään olemaan syömättä niitä kun on tätä lääkettä ottanut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2774
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      155
      2026
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1728
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1108
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1010
    Aihe