Kiinalaiset kesärenkaat - kokemuksia

Anonyymi-ap

Monissa eri ketjuissa on jotain kiinalaisista renkaista mutta tieto on jopa 10-15 vuotta vanhaa. Joten uusi ketju, jossa voi jakaa kokemuksia. Ehkä tämä saattaisi auttaa aiheesta googlettelijoita.

Oma kokemus heti kärkeen. Elikkäs nykyisillä elämisen hinnoilla tekee mieli nipistää kaikesta mahdollisesta. Nyt se fiilis tuli auton renkaista. Ennen vanhaan ajattelin rengastesteihinkin perustuen, että Linglong, Landsail ja vastaavat kiinalaismerkit on täyttä kuraa joka jätetään rengasliikkeen hyllylle. Nyt kuitenkin kaksi kesää lähes sileiksi ajetuilla Matadoreilla ajettua uskalsin kokeilla Linglongeja.

Tänään pyöräytettiin liikkeessä alle Linglong Comfort Master -merkkiset kesäkumit. Edulliset oli sillä 215/55/17 sarja asennuksineen oli 369€, noin 200€ halvempi kuin esim Hankookin Ventus Prime 4. Linglong on nykyisin Suomessa todella ostettu rengasmerkki, siitäkin tuli hieman varmuutta lähteä kokeilemaan.

Oli aikamoinen yllätys pienellä testikiekalla kuinka hyvän tuntuinen rengas on kyseessä. Moottoritiellä rengas oli huomattavan hiljainen. Auto käyttäytyi muutenkin todella hyvin. Luulin aiemmin että auton alusta on menossa vaihtoon, mutta nyt pienet kolot ja töyssyt meni huomattavan mukavasti.

Toki tämä on vain ensimmisen parinkymmenen kilsan alkupuraisu. Vaikuttaa kuitenkin ettei Linglong häviä esimerkiksi Hankookin Ventus Primelle jotka oli edellisessä autossa ja jotka on erinomaiset renkaat. Varmaan myös vaikuttaa oma tottumus. Ennen Linglongeja alla oli Matadorit, jotka 1,7mm kulupinnalla mutta omaan perstuntumaan nekin menetteli. Jos hyvä tuntuma jatkuu niin varmasti ostan jatkossakin Linglongit.

Millaisia kokemuksia muilla kiina-kesärenkaista?

44

4601

    Vastaukset 44

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääosin paskakoja, mutta hyvällä tuurilla voi joku erä olla kelvollisia kylällä ajamiseen.

    • Anonyymi

      LingLongin kitkarenkailla ei ainakaan tee mitään.
      Tietäjät kertovat, että käyttävät liikaa muovia kumin sijaan, koska se on halvempaa.

    • Anonyymi

      Vannetukulla menee huonosti, täytyy yrittää mainostaa tökeröllä tavalla.

    • Anonyymi

      Kesä- ja talvirenkaat on vuosikaudet ollut kiinalaisia. Ei valittamista. Kilometrejä tulee riittävästi ja ajotapa on ns siisti.

      • Anonyymi

        Surkeita ne on, et vaan ole ajanut kunnollisilla renkailla koskaan.


    • Anonyymi

      kestää hyvin kun paljon muovia
      omissa tosipaljon painoa verrattuna merkkirenkaaseen

      • Anonyymi

        Ei kestä.


    • Anonyymi

      Viime talvena oli sijaisauton alla LingLongin kitkat ja autona 4-veto Bemu, en ole paskemmilla joutunut koskaan ajamaan ja autoilua takana kuitenkin 40 vuotta.
      Olivat aika tuoreetkin urien perustella, mutta pitoa ei sitten ollut lainkaan.

      • Anonyymi

        Suurin osa täällä kirjoittelijoista on amatöörejä sekä kirjoittelun että rengastuntemuksen kohdalla. Hintaansa nähden kinkkirenkaat hyviä, joskin tienpitojen erot Kiinassa ja Pohjolassa poikkeavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suurin osa täällä kirjoittelijoista on amatöörejä sekä kirjoittelun että rengastuntemuksen kohdalla. Hintaansa nähden kinkkirenkaat hyviä, joskin tienpitojen erot Kiinassa ja Pohjolassa poikkeavat.

        Miten tuo Pohjolan ja Kiinan tienpintojen erot liittyy asiaan kun Suomessa niillä ajetaan ja arvostellaan? Ei siinä kauheasti halpa hinta lämmitä kun renkaat ovat liukkaat vempulat.
        Trianglen kitkarenkaat ovat todella surkeat. Jouduin sellaisilla ajamaan alkutalvesta kun sijaisautossa oli sellaiset ja auto oli uudehko neliveto 5-sarjan Bemari.


    • Anonyymi

      Kesärenkaissa ajo-ominaisuudet ja kestävyys riittävät rauhallisessa ajossa mutta vierintä-vastus on suurempi kuin kalliimmissa renkaissa. Joten lisääntynyt poltto-aineen kulutus tasaa hintaeroa.

      • Anonyymi

        Linglongit eivät kestä kilometrejä niin hyvin kuin jotkut muut . Kesärenkaina menis kyllä , mutta periaatteessa en enään osta Kiinalaisia .


      • Anonyymi00036

        Testeissä nämä kulutuserot olivat 1-3 % eli eipä ollut merkitystä.
        Suurin merkitys on siellä ratin ja penkin välissä.


      • Anonyymi00046
        Anonyymi kirjoitti:

        Linglongit eivät kestä kilometrejä niin hyvin kuin jotkut muut . Kesärenkaina menis kyllä , mutta periaatteessa en enään osta Kiinalaisia .

        Omia Linglongeja ei saatu tasapainoon useista yrityksistä huolimatta. Eivät muuten olleet ajossa yhtään hullummat mutta paha vapina 60-70 nopeudessa pilasi kokemuksen.


    • Anonyymi

      Kesäset hengenvaarallisia sateella, materiaali ei kestä aikaa kuten premiumrenkaat eikä uudet nastatkin verrattavissa pidoltaan 10v vanhoihin puolikuntoisiin nokialaisiin

      • Anonyymi

        Nokian talvirenkaiden runko ei kestä kuin 3 vuotta . Voi kuitenkin hyvä rengas sellaiselle joka ajaa paljon .


    • Anonyymi

      Kinkikumit ovat melkoisia liukureita ja meluavat, tuskin kestävätkään.

    • Anonyymi

      Linglong GreenMaxissa oli ok pito mutta kuluivat hyvin nopeasti.

      Formula Energy renkaat taas oli vaaralliset märällä asvaltilla, sai ESP valon vilkkumaan sallituillakin nopeuksilla kun mutkista ajoi paikkausten päältä. Joku Pirellin halpismerkki, varmaan Kiinassa tehdyt.

    • Anonyymi

      Taksit ovat käyttäneet kiinalaisia jo yli kymmenen vuotta. Ei ongelmia.

      • Anonyymi

        Eivät käytä kuin yksityiset matukat korkeintaan.


    • Anonyymi

      Mitään kiinalaista ei pidä ostaa jos ei ole pakko.

      • Anonyymi

        Sähköautot tulevat kiinasta.


    • Anonyymi

      Senkun tulevat en osta!

    • Anonyymi

      Useammasta merkistä kokemusta. Kesäkumit pääosin ihan hyviä, ainut vika että kuluvat nopeasti.

    • Anonyymi

      Kannattaa katsoa niistä ns "laatumerkeistä", ettei vain satu olemaan valmistusmaa kiina. China tai prc merkkiä niistäkin löytyy. Joko siellä pystytään tekemään hyviä renkaita tai laatumerkit ovat muuttuneet valmistusmaan myötä huonoiksi. Mene ja tiedä.

    • Anonyymi00025

      Pakko ostaa kiinalaista kun Micheliniä ei Oulusta löydy ja Nokianin rungot tai vyöt hajoilevat jo melkein kaupasta pois ajaessa.

      • Anonyymi00030

        Nokioissa ei ole ollut vuosiin mitään ongelmaa. Onhan noita kinkkäjä parempia renkaita vaikka kuinka ja eiköhän niitä löydy jopa Oulusta joka on kuitenkin Suomen suurimpia ja vilkkaimpia kaupunkeja.


      • Anonyymi00034

        Tilaa netistä ja käy asennuttamassa.


    • Anonyymi00026

      Miten niin ei Nokian rungot kestä? Mulla r*ssäläiset Hakkapeliitat alla jo neljättä vuotta. En ala väittelemään, mutta ongelmitta on ajettu, ei valittamista.

      • Anonyymi00028

        Kato you tubesta , sieltä löytyy esimerkkejä heikoista Nokian renkaista .


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Kato you tubesta , sieltä löytyy esimerkkejä heikoista Nokian renkaista .

        No eipä kauheasti löydy rainaa Nokian renkaiden ongelmista.


      • Anonyymi00033
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        No eipä kauheasti löydy rainaa Nokian renkaiden ongelmista.

        Löytyy kuitenkin .


      • Anonyymi00043
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Kato you tubesta , sieltä löytyy esimerkkejä heikoista Nokian renkaista .

        Netistä löytyy joka asiaan esimerkkejä, yleensä kymmeniä. Jos ne kaikki ottaisi faktana ja myytyihin määriin suhteutettuna vakavana ongelmana, niin mitään rengasmerkkiä ei uskaltaisi ostaa.

        Englanniksi Youtubesta asiaa hakiessa Nokian renkaat eivät tule ensimmäisten kymmenien runkovikavideoiden joukossa vastaan. Siis jos hakee vain renkaan runkovikaa ilman, että vihjaa mistä merkistä haluaa vikavideot.


    • Anonyymi00031

      Kiinalaiset miellyttävät ajaa, kuluvat nopeammin,

      50 v sitten oli Misukka, joka kesti 50 tkm.
      Oli kova kumiseos sekä myös autot painoivat vähemmän.

      • Anonyymi00041

        Kyllä kiinalaiset kestää sen mitä 50 v takaiset misukatkin. Viisi vuotta 10000 km/vuosi yltää kaikki renkaat nykyään, jos ei tahallaan kohella.
        Huonolla tuurilla saa ongelmia nykyrenkaista, Takuuseen tuli Kapsen kesäkumit ja kyllä ravistaa!!! Laatu on arpaa.


      • Anonyymi00044

        Kia Ceedissä oli ensiasennusrenkaina Michelin Energyt, kestivät mittarilukemaan 95000 km, eli käytännössä 70000 km, joka tuosta on se kesärenkaiden osuus.


    • Anonyymi00032

      Onhan ne Linglongit uutena pehmeät ja hiljaiset mutta hyvät ominaisuudet häipyvät nopeasti, kun kulutuskestävyys on surkea. Alle puolet parhaista renkaista etenkin noissa matalaprofiilisissa korkeamman nopeusluokan malleissa. Ostaessa halpa mutta käytössä kallis.

    • Anonyymi00035

      Ne on p*skaa, ja sehän kuluu nopsaa asvaltin pintaan.

    • Anonyymi00037

      Olen ajanut loppuun useita sarjoja Kumhoja ja ne tuntuvat olevan ihan
      mukavan pehmeitä ja meluttomia, mutta kuluvat ehkä hieman nopeammin.
      Nyt olla alla kiinan rengas, mutta silläkin pärjää ihan hyvin .
      En kuolaa kalliiden renkaiden perään niinkuin moottoritoimittajat,
      vaan käytän kokonaisedullisia renkaita tavallisen ihmisen ajoihin.

      • Anonyymi00038

        "kokonaisedullisia renkaita" ja mielestäsi ne ovat kinkkejä?
        Saat ihan merkkirenkaita samaan hintaan kunhan et ota niitä premium malleja tai niitä ylileveitä paloletkuja.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00038 kirjoitti:

        "kokonaisedullisia renkaita" ja mielestäsi ne ovat kinkkejä?
        Saat ihan merkkirenkaita samaan hintaan kunhan et ota niitä premium malleja tai niitä ylileveitä paloletkuja.

        Mitä merkkirenkaita saa 300 € hintaan. Ylivuotisiako ?


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Mitä merkkirenkaita saa 300 € hintaan. Ylivuotisiako ?

        Tuohon 300€ ei saa edes kiinalaisia rengassarjoja!
        Erehdyttiin kiinalaisiin Doublestar renkaisiin viimeisen kerran, runkovikaista p......kaa koko sarja! Auto ravistaa nyt joka nurkasta.
        Ainoa lohtu et Takuuseen saa uuden sarjan alle!
        Mitkä mahtaa olla kiinalaisen Polestarin ensiasennusrenkaat??


    • Anonyymi00042

      Muutaman päivän ollut nyt Westlaket alla. Ajettavuudesta ei oikein vielä mitään sanomista, sisäänajo kesken ja olen yrittänyt ajella hissukseen. Mutta ei toistaiseksi mitään moitittavaa. Hiljaisiksi ei voi sanoa, mutta ei erityisen äänekkäätkään. Tässä vaiheessa kai turhan aikaista sanoa siitäkään enempää.

      Ulkonäkö yllättävän halpis, muilla halpismerkeillä on uskottavampiakin ulkoasuja. Sitäkin huomattavampi säästökohde on ollut kumin määrä. Rengaskoko ei nimittäin täsmää. Vaihto loppuunajetuista Hankookeista näiin renkaisiin lisäsi mittarivirhettä, eli ympärysmitta on pienempi.

      Odotettavissa on varmasti nopeaa kulumista, mutta saahan ne kuluakin kun renkaat alle laitettuna oli kolmanneksen halvempi kuin Hankookit ja melkein puolet halvempi kuin Michelinit. Ja mieluummin jossain kohtaa vaihtaa uudet renkaat kuluneiden tilalle kuin ajelee kovettuneilla michelineillä loputtomiin.

    • Anonyymi00045

      Miksi halpisrenkaiden ostajat aina väittävät, että kun auto menee kohta vaihtoon, niin ei kannata nyt ostaa kalliita renkaita. Kuitenkin sama kaveri ja auto tulevat taas rengaskauppaan parin vuoden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      786
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      521
      734
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      66
      648
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe