Etäinen veli

murau

Kertokaapa kokemuksia, vinkkejä ja sun muuta jos teillä on sama tilanne kuin itselläni. Eli minulla on noin kaksi kertaa itseni ikäinen veli johon minulla on aika etäinen veli-sisko-suhde. Emme juttele koskaan enempiä, puhumattakaan että kertoisin hänelle jotain omia asioitani jne. Rakastan häntä tietenkin ja pidämme toistemme puolta vanhemmille mutta on vaikea keksiä sanottavaa ihmiselle joka on niin paljon vanhempi ja aivan eri maailmassa kuin itse. Olen asunut suurimman osan elämästäni kolmestaan vanhempieni kanssa ja veli usein kaukana joten olemme nähneet harvoin. Olen nyt 18 enkä halua että tämä jää tällaiseksi :( Nyt saatatte ajatella että mikä pöyröö perheemme on ja etenkin minä mutta en ehkä ole yksin.

6

1116

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      kutsu veljes joskus kylään ja yritä puhua sille keskeisitä asioista, vaikka työstä tai jotain...

    • pikkuinen veli

      Jos joskus tuntuu siltä ettei ole sisarukselle mitään sanottavaa, voi olla hiljaa. Kyseessä sentään on oma veli tai sisko, eli ei ole pakko keksiä mitään small talkin aiheita kohteliaisuuden vuoksi. Tietysti jos veljesi asuu kaukana niin olisi hyvä mailailla tai soitella säännöllisesti, etkä tarkemmin kertonut millaisessa maailmassa se veljesi sitten asuu. Mutta ikäero ei tarkoita ettetkö voisi veljesi kanssa jutella. Ei sisarusten kesken tarvitse olla jutuissaan mitenkään eksakti. Ihan hyvin voit kertoa asioita "omasta maailmastasi" jos haluat ja kysellä veljesi asioita jos kiinnostaa, veljesi varmasti osaa kertoa jotain "omasta maailmastaan" ja jos et jotain käsitä niin sitten aina voi kysyä. Sillälailla sitä juttua syntyy :)

      Voisin kuvitella että jos välinne eivät ole mitenkään kylmät niin veljesikin taatusti haluaisi olla sinulle läheisempi. Täytyy vain löytää oikea aallonpituus teidän välillenne. Siinä ei oikein kukaan ulkopuolinen osaa auttaa, ikävä kyllä...

      • Todella kateellinen pikkuve...

        Mun mielestä tässä teidän välillänne on voimakas eroottinen lataus joka kaipaisi purkautumista. Ainakin minua alkoi panettamaan ajatus ujoilevasta pikkuveljestä ja kenties ujoilevasta isoveljestä. Voi kun mulla olisi ihana 18wee pikkuveli.


    • perämies

      Olen 34 v. mies ja olen töissä merillä. Siis olen paljon pitkiä aikoja pois Suomesta. Oikeastaan olen käytännössä matkoilla koko ajan. Minulla on kanssa 20 v. sisko, mutta emme ole oikeastaan missään yhteydessä toisiimme. Muutin aikoinani opiskelujen takia nuorena pois kotoa ja sisko on pikku hiljaa tullut vain etäämmäksi. Emme ole koskaan olleetkaan todellisia sisaruksia, mutta ennen kuitenkin juttelimme jotain nähdessämme. Nyt ei oikeastaan nähdä koskaan, emmekä ole ottaneet yhteyttä toisiimme esim. puhelimitse vuosikausiin. Nähdessämmekin juttelu jää muutamaan yleisluontoiseen sanaan.

      Syy on tietenkin paljon minussa, koska olen koko ajan poissa, mutta muutenkaan en keksi siskon kanssa enää mitään juteltavaa. Hän on käytännössä minulle täysin vieras ihminen. Ja kun en tunne häntä, niin en myöskään kaipaa häntä. Voi tuntua karulta, mutta totta.

      • Kapteeni Koukku

        Kuulostaa romanttiselta. Jos veisit hänelle ensi kerralla kukkia, juottaisit humalaan ja vetäisit viikseen, tässä järjestyksessä.


      • kaiku ei vastaa

        surullista. Mut niin tää ihmiselo menee. 10 vuotta täälläkin on edelisestä tapaamisesta aikaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      156
      4362
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4089
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3264
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      129
      2888
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      183
      2587
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1727
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      58
      1494
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1485
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      114
      1183
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1165
    Aihe