Kuopiosta pitäisi kaivaa tunneli Siilinjärvelle muttei Pöljälle saakka.
Tunnelin koko voisi olla halkaisijaltaan 2m. Tämän kokoisessa tunnelissa kulkisi kiskoa pitkin sellainen putkimainen sukkula johon mahtuisi tukevampikin ihminen makaamaan.
Tällainen ihmisen kuljetus sukkula kiitäisi kiskoa pitkin 800km/h eli Siilistä Kuopioon matka ei kauan kestäisi.
Sukkulassa olisi vielä tavaran kuljetus tila johon mahtuisi ostoskassit.
Tunnelin tekoon.
10
223
Vastaukset
- Anonyymi
😂 Huikeeta.
- Anonyymi
Matka Siilinjärvelle kestäisi n. 1,5 minuuttia. Mitäs sitten tehtäisi kun kaikki kuopiolaiset olisi lähetetty Siilinjärvelle tuota tunnelia pitkin. Pitäisikö rakentaa toinen tunneli että pääsisivät takaisin?
- Anonyymi
Sillan voes rakentoo palluumatkoo varten!
- Anonyymi
Parempi tehdä maan pinnalle sellainen tunnin juna.
- Anonyymi
Kiertelis jonniinjootavoo kaheksikkoo jossaen välillä jotta tunti tulis tääteen matka-aekoo.
- Anonyymi
Ehdomasti kannatan aloitetta. Siilin ja Kuopion matka yhteydet ovat riittämättömät.
- Anonyymi
Pitäisi vielä Siinjärvi liittää Kuopioon. Vesi hommat jo Kuopio hoitaa , jäähalli jonka Kuopio rakensi . Kaikki nämä jäivät Siiliin ilman mitään korvausta.
Hyvä renki, kysyy vaan että millioin lahetään syömään. - Anonyymi
Nyt ei kannata lähteä kaivamaan tunnelia kun on tyypin pizzakeskustelut käynnissä.
Toivottavasti perähikiälle tulee vielä ikioma peräpitseria. - Anonyymi
Tunnin juna torilta Matkukseen, rata tosin kiertelöö Vehmersalamen ja Tuusniemen kaatta jotta tulloo se tunti matka-aekoo tääteen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522724697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään963517Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka252816Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672350Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1022249TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain921519Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281329- 411316
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli741276- 67946