Upea saarna papilta.

Anonyymi-ap

Eksyin eilen televisiota katsoessa vahingossa kanavalle jossa oli ortodoksinen jumalanpalvelus käynnissä. Saarnassa pappi kertoi kuinka raamatussa Jumala on antanut meille tehtäväksi suojella luontoa ja pelastaa ilmasto. Tätä samaa jatkuu ja jatkuu.
Vaihdoin nopeasti kanavaa, ennen kun pappi kertoo löytäneensä Raamatusta kohdan jossa hän kehoittaa kansalaisia, joko ajamaan sähköautolla tai kulkemaan julkisilla kulkuvälineillä. Turhiin lomamatkoihin kaukomaille Jumala luonnollisesti suhtautuu ymmärtävästi. Jäi myös kuulematta mitä pappi tiesi raamatun kertovan eri seksuaalusesti suuntautuneista vähemmistöistä
Minusta olisi kiva jos kirkko ei sekaantuisi politiikkaan vaan keskittyisi uskonnon harjoittamiseen.

7

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamatussa on kohta jossa muistaakseni Jeesus totesi jollekin että: Ota vuoteesi jä käy. Tällä hän varmasti kehoitti meitä matkustelemaan mahdollisimman paljon eri puolella maailmaa.

    • Anonyymi

      Lukee kuin Hippi Raamattua voisi korvata Lukee kuin Piru Raamattua sutkauksen. Ainoastaan liberaaleilla papeilla ja Hipeillä on kyky tulkita Raamattua oikein.
      Kirkon alennustila jossa papit ovat järjestään jonkun poliittisen puolueen jäseniä ja näin saarnaa puolueen viestiä on pöyristyttävä. Jos esim Jussi Halla-Aho vihittäisiin papiksi niin hän voisi kertoa mitä mieltä Jumala on maahanmuutosta.

      • Anonyymi

        Eikö Jumala luonut eri kielet jotta kaikki kansat pysyisi omilla alueillaan. Suomalaiset Suomessa, Arabit lähi-Idässä, Tummahipiäiset Afrikassa.
        Eihän Talitintit ja Punatulkut muodosta Talitulkkuja ja Punatiaisia.


      • Anonyymi

        Jos Jussi Halla-Aho olisi Kajaanissa pappina niin kirkot olisi aina täynnä kun Jussi saarnaa. Käsimerkkejä näyteltäisiin hurmoksessa.


    • Anonyymi

      Missä kohtaa siellä Raamatussa puhutaan sähköautoista? Enpä ole ennen kuullutkaan, että jo silloin olisivat tienneet.........

      • Anonyymi

        Kun etsii niin perusteet löytyy. Raamattu on kuin Suomen Perustuslaki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun etsii niin perusteet löytyy. Raamattu on kuin Suomen Perustuslaki.

        Sehän on ihmisten kirjoittama kirja. Paksu teos, jota kukaan ei jaksa lukea.

        Osa kirjoituksista on ihan älyttömiä ja väkivaltaisia. Niin kuin jonkun mielipuolen juttuja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe