Hei!
Onko virkkaajia linjoilla 😀?
Noin viikon päästä eli 11.9.24 klo 14-18 pidän AVA Galleria ssa Varkaudessa virkkauspajaa. Pajassa oppii virkkaamaan Kanssakulkijat-käsinukkelapasia 😀, jotka lähetetään Ukrainaan lapsille. Paja on maksuton.
Tule ihmeessä mukaan ❤️🐰🐻❄️🐺🐷🧶
Ja vieno pyyntö: jos sinulla on tuttuja Varkauden suunnalla, niin jakaisitko ilmoitusta pajasta? Olisi niin kiva, kun kiinnostuneet löytäisivät paikalle.
Kanssakulkijoita on esillä 8.-28.8.24 AVA-gallerian VARKAUDESTA VENETSIAAN näyttelyssä. Käy kurkkaamassa 😀
Virkkauspaja Varkaus
2
75
Vastaukset
- Anonyymi
"Tule virkkaamaan Kanssakulkijat-lapasia Maijun opastuksessa!
Kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 2022, sai mielenrauhani kolauksen.
Käsittämätön sota oli ja on parhaillaan Euroopassa käynnissä.
Uutislähetyksen kuvat pommisuojassa olevista pienistä lapsista, sai minut tarttumaan toimeen.
Aloin virkata villaisia lapasia lapsille. Sellaisia lapasia, jotka
toimivat myös käsinukkeina. Näin hädän hetkellä on lelut aina mukana.
Ympärillä voi olla täysi kaaos, mutta mahdollisuus leikkiin voi tuoda hetkeen helpotusta. Ehkäpä myös muistuman rauhan ajan leikeistä, jolloin kaikki oli hyvin, ja siis toiveikkuutta, että näin voi olla jälleen.
Nimesin lapaset Kanssakulkijoiksi. Olen tehnyt ohjeen lapasten
virkkaamisesta verkkosivulleni (www.maijuahlgren.fi)
Toivon, että mahdollisimman moni osallistuisi teokseen virkkaamalla
Kanssakulkijoita ja saisimme monelle pienelle helpotusta hädän keskelle.
Valmiit Kanssakulkijat-käsinukkelapaset toimitetaan Ukrainaan lapsille.
Tule mukaan 11.9.24 klo 14-18. Voit tulla piipahtamaan tai koko ajaksi.
Ota mukaan virkkuukoukku 2,5-3 mm ja koukkuun sopivaa villalankaa, jos sinulla on. Kaikki pienetkin lankanöttöset käyvät hyvin. Ilmankin voi tulla.
Työpajaan ei tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
Olet lämpimästi tervetullut!" - Anonyymi
Kauppatori 1, FI-78250 Varkaus, Suomi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318291Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4597488SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2185657Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914627Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374592Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104152Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p172970Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132700