Näin verotus muuttuu Katso lista hallituksen veropäätöksistä

Anonyymi-ap

Näin verotus muuttuu – Katso lista hallituksen veropäätöksistä
Hallituksen budjettiriihi on saatu päätökseen. Tällaisia veromuutoksia on luvassa ensi vuonna.
Katso budjettiriihen info tästä kokonaisuudessaan.


Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitus on saanut budjettiriihen neuvottelut päätökseensä. Riihessä sovittiin ensi vuoden budjetin yksityiskohdista ja vietiin hallituksen sopimat säästöt ja panostukset budjetin momenteille.

Iltalehti koosti kaikki budjettiriihen myötä vahvistetut veroratkaisut tähän juttuun.

Yleinen arvonlisäverokanta ja vakuutusmaksuveron verokanta korotettiin 24 prosentista 25,5 prosenttiin 1.9.2024 alkaen. Vaikutus näkyy myös vuonna 2025.
Ansiotuloveroperusteisiin tehdään ansiotasoindeksin muutosta vastaava indeksitarkistus kaikilla tulotasoilla lukuun ottamatta valtion tuloveroasteikon kahta ylintä tuloluokkaa.
Työn verotusta kevennetään ensi vuonna 100 miljoonalla eurolla painottaen pieni- ja keskituloisia.
Työtulovähennykseen tehdään lapsikorotus.
Kuntien tulopohjaa vahvistetaan poistamalla ansiotulovähennys ja korottamalla vastaavasti työtulovähennystä.
Eläketulovähennystä kiristetään siten, että pienimpien eläkkeiden verotus ei kiristy.
Kotitalousvähennystä supistetaan.
Finanssialan asiakasbonusten verotusta uudistetaan alkaen vuodesta 2026.
Työnantajien koulutusvähennys poistetaan.
Yleisen arvonlisävero- ja vakuutusmaksuverokannan korotus 25,5 prosenttiyksikköön 1. syyskuuta 2024 alkaen.
Makeisten arvonlisäverokanta korotetaan nykyisestä alennetusta 14 prosentista uuden yleisen arvonlisäverokannan mukaiseen 25,5 prosenttiin 1.6.2025 alkaen.
10 prosentin alennettuun arvonlisäverokantaan kuuluvat hyödykkeet siirretään sanoma- ja aikakauslehtiä lukuun ottamatta 14 prosentin verokantaan vuoden 2025 alusta alkaen.
Inkontinenssisuojien, kuukautissuojien ja lasten vaippojen arvonlisäverokanta puolestaan alennetaan hallitusohjelman mukaisesti 14 prosenttiin.
Arvonlisäveron alarajahuojennus poistetaan. Arvonlisäverotuksen vähäisen toiminnan alaraja korotetaan 15 000 eurosta 20 000 euroon.
Työnantajan koulutusvähennys poistetaan, maatalouden vuokratulojen verotusta uudistetaan
Maatalouden vuokratulojen verokohtelua uudistetaan.
Virvoitusjuomaveroa ja väkevien alkoholijuomien alkoholiveroa korotetaan.
Tupakkaveroa korotetaan kahdesti: 1.11.2024 ja 1.7.2025.
1.9.2024 voimaan tullut valmisteverotuslain muutos verovastuun laajentamisesta alkoholin etämyynnissä.
Väylämaksut palautetaan täysimääräisiksi vuonna 2025.
Vuoden 2026 alusta korotetaan sähköautojen ja lataushybridien ajoneuvoverotusta sekä matkailuautojen käyttövoimaveroa, mikä lisää verotuloja jo vuonna 2025.
Nollapäästöisten työsuhdeautojen verotuen voimassaoloa jatketaan vuoteen 2029 asti.
Jo aikaisemmin on säädetty ajoneuvoveron perusveron alennus, joka kohdentuu vanhempaan ajoneuvokantaan.
Työnantajan maksamien muuttamiseen liittyvien kustannusten verovapautta laajennetaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/147965e8-95cf-40a6-a14e-33784d2df4c8

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lukuisissa suomalaisissa makuuhuoneissa pesii kuorsausongelma, joka voi heikentää pariskunnan molempien osapuolten unta ja vaikuttaa jopa parisuhteeseen..

    • Anonyymi

      Verot pois😂

      • Anonyymi

        Pitää ne maksaa kuitenkin😁


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      108
      3254
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2644
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      74
      2405
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      56
      2378
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2059
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1873
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      1831
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1572
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1422
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      10
      1359
    Aihe