Näin verotus muuttuu – Katso lista hallituksen veropäätöksistä
Hallituksen budjettiriihi on saatu päätökseen. Tällaisia veromuutoksia on luvassa ensi vuonna.
Katso budjettiriihen info tästä kokonaisuudessaan.
Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitus on saanut budjettiriihen neuvottelut päätökseensä. Riihessä sovittiin ensi vuoden budjetin yksityiskohdista ja vietiin hallituksen sopimat säästöt ja panostukset budjetin momenteille.
Iltalehti koosti kaikki budjettiriihen myötä vahvistetut veroratkaisut tähän juttuun.
Yleinen arvonlisäverokanta ja vakuutusmaksuveron verokanta korotettiin 24 prosentista 25,5 prosenttiin 1.9.2024 alkaen. Vaikutus näkyy myös vuonna 2025.
Ansiotuloveroperusteisiin tehdään ansiotasoindeksin muutosta vastaava indeksitarkistus kaikilla tulotasoilla lukuun ottamatta valtion tuloveroasteikon kahta ylintä tuloluokkaa.
Työn verotusta kevennetään ensi vuonna 100 miljoonalla eurolla painottaen pieni- ja keskituloisia.
Työtulovähennykseen tehdään lapsikorotus.
Kuntien tulopohjaa vahvistetaan poistamalla ansiotulovähennys ja korottamalla vastaavasti työtulovähennystä.
Eläketulovähennystä kiristetään siten, että pienimpien eläkkeiden verotus ei kiristy.
Kotitalousvähennystä supistetaan.
Finanssialan asiakasbonusten verotusta uudistetaan alkaen vuodesta 2026.
Työnantajien koulutusvähennys poistetaan.
Yleisen arvonlisävero- ja vakuutusmaksuverokannan korotus 25,5 prosenttiyksikköön 1. syyskuuta 2024 alkaen.
Makeisten arvonlisäverokanta korotetaan nykyisestä alennetusta 14 prosentista uuden yleisen arvonlisäverokannan mukaiseen 25,5 prosenttiin 1.6.2025 alkaen.
10 prosentin alennettuun arvonlisäverokantaan kuuluvat hyödykkeet siirretään sanoma- ja aikakauslehtiä lukuun ottamatta 14 prosentin verokantaan vuoden 2025 alusta alkaen.
Inkontinenssisuojien, kuukautissuojien ja lasten vaippojen arvonlisäverokanta puolestaan alennetaan hallitusohjelman mukaisesti 14 prosenttiin.
Arvonlisäveron alarajahuojennus poistetaan. Arvonlisäverotuksen vähäisen toiminnan alaraja korotetaan 15 000 eurosta 20 000 euroon.
Työnantajan koulutusvähennys poistetaan, maatalouden vuokratulojen verotusta uudistetaan
Maatalouden vuokratulojen verokohtelua uudistetaan.
Virvoitusjuomaveroa ja väkevien alkoholijuomien alkoholiveroa korotetaan.
Tupakkaveroa korotetaan kahdesti: 1.11.2024 ja 1.7.2025.
1.9.2024 voimaan tullut valmisteverotuslain muutos verovastuun laajentamisesta alkoholin etämyynnissä.
Väylämaksut palautetaan täysimääräisiksi vuonna 2025.
Vuoden 2026 alusta korotetaan sähköautojen ja lataushybridien ajoneuvoverotusta sekä matkailuautojen käyttövoimaveroa, mikä lisää verotuloja jo vuonna 2025.
Nollapäästöisten työsuhdeautojen verotuen voimassaoloa jatketaan vuoteen 2029 asti.
Jo aikaisemmin on säädetty ajoneuvoveron perusveron alennus, joka kohdentuu vanhempaan ajoneuvokantaan.
Työnantajan maksamien muuttamiseen liittyvien kustannusten verovapautta laajennetaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/147965e8-95cf-40a6-a14e-33784d2df4c8
Näin verotus muuttuu Katso lista hallituksen veropäätöksistä
Anonyymi-ap
3
162
Vastaukset
- Anonyymi
Lukuisissa suomalaisissa makuuhuoneissa pesii kuorsausongelma, joka voi heikentää pariskunnan molempien osapuolten unta ja vaikuttaa jopa parisuhteeseen..
- Anonyymi
Verot pois😂
- Anonyymi
Pitää ne maksaa kuitenkin😁
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam17211574Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu506499Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö894791Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju664575K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon844521Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754082Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973833- 863534
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1623391Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183386