On tullut viime aikoina soittoja ulkomailta, luurissa teksti että puhelu tulee Irakista? Enkä ole ainoa, on kuulemma moni muukin saanut tällaisia omituisia yhteydenottoyrityksiä ulkomailta. Mitähän se meinaa?
Mitäs tämä tarkoittaa
8
866
Vastaukset
- Anonyymi
Minulle soitti joku läski, joka väitti olevansa purkufirmasta.Googlen huijaussoitto jutska paljasti puhelun tulleen aivan muualta.Koitti kovin udella nimeäni ja minne puhelu tuli.Suomalainen soittelija.Aiemmin tuli jostain ulkomailta.
Kyseessä on yritys saada sinut kertomaan kuka olet, mitä firmaa edustat ja sana Kyllä.Perästä ropisee laskuja kun olet mukamas tilannut jotain.He copypasteavat puheesi kuulostamaan ikäänkuin vastaisit heidän kysymyksiinsä mitä ja paljonko tilataan.
Et kerro nimeäsi, firmaasi tai muutakaan tietoa vaan kerrot heille mitä sinun mielestäsi he voisivat seuraavaksi imeä.Sitten luuri korvaan, ja soitonesto päälle.Ongelma hetkeksi ratkaistu.Uudelle soitolle ja numerolle sama ratkaisu.
Voihan toki olla että sinulle soitti Irakin prinssi, joka vain tarvitsee väli-aikaista lainaa about 10,000Eur jotta voi "vapauttaa" miljoonansa pankista jolloin kaikki vaivannäkösi korvataan ruhtinaallisesti.- Anonyymi
Mun mielestä kannattaa vastata irakilaiselle prinssille joka on äkillisessä rahapulassa. Ei sitä koskaan tiedä mitä arvokasta prinssien pöydästä lankeaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun mielestä kannattaa vastata irakilaiselle prinssille joka on äkillisessä rahapulassa. Ei sitä koskaan tiedä mitä arvokasta prinssien pöydästä lankeaa.
Ehdottomasti, prinssihän on vain onnenkaupalla löytänyt juuri sinut, enkelin auttamaan häntä pulassa.Palkkiona voi olla vaikka umpikultainen kippurakärkinen irakilainen saapikas täynnä koruja,mirhamia ja taateleita tai kukaties pääset naimisiin ja prinsessaksi sukupuolestasi riippumatta dubain haaremiin.Kuulostaa sellaiselle once in a lifetime tsäänssiltä joten tottakai myyt kesämöksäsi ja luovutat prinssille rahat.
"ephtein didnt kil himthelf"
(mike tyson) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehdottomasti, prinssihän on vain onnenkaupalla löytänyt juuri sinut, enkelin auttamaan häntä pulassa.Palkkiona voi olla vaikka umpikultainen kippurakärkinen irakilainen saapikas täynnä koruja,mirhamia ja taateleita tai kukaties pääset naimisiin ja prinsessaksi sukupuolestasi riippumatta dubain haaremiin.Kuulostaa sellaiselle once in a lifetime tsäänssiltä joten tottakai myyt kesämöksäsi ja luovutat prinssille rahat.
"ephtein didnt kil himthelf"
(mike tyson)Juujuu just näin. Mistä sitä koskaan tietää koska miss fortuna potkaisee. Ole valmis onneesi sanoi partiolainen.
- Anonyymi
Aina kannattaa jättää ulkomaiset puhelut vastaamatta, jos ei ole oikeita kontakteja (esim. työantaja, tutut jne.) ulkomaille.
"Älä mieti, mitä pitäisi tehdä, vaan minkä voisit jättää tekemättä." (Masanobu Hukuoka)- Anonyymi
Mene töihin
(Subuinject Tenabööna) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mene töihin
(Subuinject Tenabööna)Olen varma, ettet tiedä, mitä Hukuoka tarkoittaa ohjeellaan.
- Anonyymi
Tässä kirjoituksessa on hyvät toimintaohjeet:
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000010687948.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset23217229Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17512268Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El476037Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654888MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144855Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.213987Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843605Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363046S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2811566- 851041