Varattoman velkajärjestely

Anonyymi-ap

Jos hakee velkojen järjestelyyn varattomana, eli saa anteeksi velat, jääkö siitä jokin merkintä luottotietoihin ja muihin rekistereihin? Mietin tätä vaihtoehtona velkojen vanhenemiselle, joka on se toinen tapa varattoman selviytyä lainataakastaan.
Eikö se ollut niin, että käräjäoikeus päättää varattoman velkajärjestelyyn pääsyn?
Kumpi tapa on järkevämpi vanhuuseläkeläiselle, jonka elinajanodote ei ole kovin kummoinen eikä ainakaan pitkä.

6

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Verottajan positiivisessa luottotietorekisterissä ainakin on maininta velkajärjestelystä. Onko se siellä sitten ikuisesti, en tiedä.

    • Anonyymi

      Luottotiedoissa merkintä koko sen järjestelyn ajan, sitten se poistuu

      • Anonyymi

        Ok, eli viitisen vuotta? Olen maksanut noin viisi vuotta velkojani tähän mennessä, mutta saldo on vain kasvanut koska lyhennysvara on niin pieni. En millään pysty vielä kymmentä vuotta keikkumaan tässä suojaosuuden varassa, koska kaikki kallistuu liikaa ja sairaudet vaativat hoitoja. Arkkurahaakin pitäisi pystyä kerryttämään. Mihinkään hoitopaikkaan en pysty siirtymään koskaan näillä eläkerahoilla ja ulosoton maksuilla, siksi mietin jotain vaihtoehtoa tulevalle loppuajalla.


    • Anonyymi

      Tottakai säilyy merkintä! Ja kannattaa varautua siihenkin ihanuuteen, että kun velka on ns vanhentunut, ja teet ansiotyötä, jolloin olet maksukykyinen, niin ne aktivoituu uudestaan! Näin ainakin itselleni kävi!

      • Anonyymi

        No eihän tuossa järjestelyssä ole sitten mitään järkeä. Sama kuvio säilyy siis, joten parempi on antaa vanhentua vaan ja maksaa hippusia jottei ulosottajat jää työttömäksi.

        Muistan joskus lukeneeni, että käräjäoikeuden ja yleensä viranomaisten erinäiset lautakuntatyöskentelyt (mm. valituslautakunnat ja vakuutusoikeus) maksavat veronmaksajille useita tuhansia per keissi. Vakuutusoikeuden tuomarien palkkiot ja asiantuntijatyöaika on määritelty euroissa noin kahden kolmen tuhannen pirtaan halvimmillaan, tämä summa on kymmenen vuoden takaa ja voi olla tuplana tänä päivänä.
        Ei siis kannata rasittaa naapurin Eikkaa moisella paperien siirrolla mappi ööhön.


    • Anonyymi

      Varattomona? Vaikka saisit toimeentulotukea on siitä muutama kymppi kuu lyhennettävä, jos velkajärjestelyä meinaat. Ei niitä velkoja taikanuijalla pois kerralla lyödä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      208
      7153
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4682
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4554
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3312
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1975
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1727
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      18
      1707
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1600
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1489
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1257
    Aihe