Laki ei tunne parki, eikä takavaloja

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/4c91e7ee-a81b-4d30-a0e4-ab3475077769
"Laki ei tunne parkkivaloja eikä edes seisontavaloja – Ei ihme, että autoilijat ovat sekaisin
Olisitko tiennyt, että auton etu- ja takavalot eivät tarkoita ajovaloja?
Voisitko myös yrittää kertoa vanhempien autojen omistajille, että 5W hehkupolttimot parkkivaloissa eivät vastaa kirkkaudeltaan uusien autojen päiväajovaloja eivätkä auta vastaantulijaa havaitsemaan autoa ajoissa esim. ohittamaan lähdettäessä. Joten ihan oman turvallisuuden tähden, ajovalot (tai päiväajovalot) päälle, parkeilla ei ajeta!
Hetkinen... siis auton etu- ja takavalot ovat parkkivaloja. Pelkät etuvalot päällä ei saa ajaa – takavalot sen sijaan palavat myös ajovalojen ollessa päälle kytkettyinä.
Monessa autossa huomiovaloja käytettäessä takavalot eivät pala. Kaikkien autojen automatiikka ei myöskään osaa tunnistaa esimerkiksi sadetta tai sumua niin, että takavalotkin syttyisivät aina silloin, kun niitä oikeasti pitäisi käyttää.

Pimeäperäinen auto taas on merkittävä vaaratekijä liikenteessä. Samoin voidaan sanoa, että parkkivaloilla vastaan tuleva auto on vaaratekijä."

Eihän ohittamaan saa edes lähteä tilanteessa, että vastaantulija joutuisi huomioimaan vatsaantulevan ohittavan auton valoista ja näin hidastamaan ja ajamaan autollaan pientareelle.

"Monessa autossa huomiovaloja käytettäessä takavalot eivät pala. Kaikkien autojen automatiikka ei myöskään osaa tunnistaa esimerkiksi sadetta tai sumua niin, että takavalotkin syttyisivät aina silloin, kun niitä oikeasti pitäisi käyttää."
Tuo koskee vain uusia autoja, joista yhä useampia näkee takavalot sammuksissa perä pimeänä ajelevan ja osasta on jopa etupääkin pimeä, vaikka on jo niin pimeää, että poliisi sakottaa polkupyöräilijää valotta ajamisesta pyörätiellä, jolla ei ole ketään muita liikkujia, mutta pimeä auto saa ajella autotiellä, jossa on satoja autoja liikkeellä!

4

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhä useammissa uusissa autoissa takavalot palavat aina.

      • Anonyymi

        Yhä useammassa uudessa autossa takavalot syttyvät vasta ajovalojen syttyessa.
        Uusissa on LED Talmut joiden palaessa ei muita valoja ole ei hämärässä, sumussa, sateessa tai lumipyryssä.

        Taas jälleen osoitus EU tampioiden suhteellisuuden tajun puutteesta.
        Maailma parannetaan sammuttamalla juuri keksityt sähköä säästävt LED takavalot.


    • Anonyymi

      Ennen oli kaikki paremmin, kun takavalojenkin piti toimia huomiovalojen kanssa ja ihmiset ymmärsivät sytyttää ajovalot tarvittaessa. Nykyiset autoilijat ovat tyhmistyneet, joka näkyy liikenteessä.

    • Anonyymi

      Vain suomalaiset ovat niin juntteja että jaksavat itkeä jatkuvasti jostain autojen takavaloista. Mun mielestä ei päiväaikaan tarvittais mitään valoa edes edessä.
      Jos joku ei osaa laittaa ajovaloja päälle tarvittaessa niin ei ole niin helvetin vakavaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      194
      2725
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      151
      2444
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1142
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1028
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      931
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      837
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      830
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      801
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      796
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      728
    Aihe