Laki ei tunne parki, eikä takavaloja

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/4c91e7ee-a81b-4d30-a0e4-ab3475077769
"Laki ei tunne parkkivaloja eikä edes seisontavaloja – Ei ihme, että autoilijat ovat sekaisin
Olisitko tiennyt, että auton etu- ja takavalot eivät tarkoita ajovaloja?
Voisitko myös yrittää kertoa vanhempien autojen omistajille, että 5W hehkupolttimot parkkivaloissa eivät vastaa kirkkaudeltaan uusien autojen päiväajovaloja eivätkä auta vastaantulijaa havaitsemaan autoa ajoissa esim. ohittamaan lähdettäessä. Joten ihan oman turvallisuuden tähden, ajovalot (tai päiväajovalot) päälle, parkeilla ei ajeta!
Hetkinen... siis auton etu- ja takavalot ovat parkkivaloja. Pelkät etuvalot päällä ei saa ajaa – takavalot sen sijaan palavat myös ajovalojen ollessa päälle kytkettyinä.
Monessa autossa huomiovaloja käytettäessä takavalot eivät pala. Kaikkien autojen automatiikka ei myöskään osaa tunnistaa esimerkiksi sadetta tai sumua niin, että takavalotkin syttyisivät aina silloin, kun niitä oikeasti pitäisi käyttää.

Pimeäperäinen auto taas on merkittävä vaaratekijä liikenteessä. Samoin voidaan sanoa, että parkkivaloilla vastaan tuleva auto on vaaratekijä."

Eihän ohittamaan saa edes lähteä tilanteessa, että vastaantulija joutuisi huomioimaan vatsaantulevan ohittavan auton valoista ja näin hidastamaan ja ajamaan autollaan pientareelle.

"Monessa autossa huomiovaloja käytettäessä takavalot eivät pala. Kaikkien autojen automatiikka ei myöskään osaa tunnistaa esimerkiksi sadetta tai sumua niin, että takavalotkin syttyisivät aina silloin, kun niitä oikeasti pitäisi käyttää."
Tuo koskee vain uusia autoja, joista yhä useampia näkee takavalot sammuksissa perä pimeänä ajelevan ja osasta on jopa etupääkin pimeä, vaikka on jo niin pimeää, että poliisi sakottaa polkupyöräilijää valotta ajamisesta pyörätiellä, jolla ei ole ketään muita liikkujia, mutta pimeä auto saa ajella autotiellä, jossa on satoja autoja liikkeellä!

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhä useammissa uusissa autoissa takavalot palavat aina.

      • Anonyymi

        Yhä useammassa uudessa autossa takavalot syttyvät vasta ajovalojen syttyessa.
        Uusissa on LED Talmut joiden palaessa ei muita valoja ole ei hämärässä, sumussa, sateessa tai lumipyryssä.

        Taas jälleen osoitus EU tampioiden suhteellisuuden tajun puutteesta.
        Maailma parannetaan sammuttamalla juuri keksityt sähköä säästävt LED takavalot.


    • Anonyymi

      Ennen oli kaikki paremmin, kun takavalojenkin piti toimia huomiovalojen kanssa ja ihmiset ymmärsivät sytyttää ajovalot tarvittaessa. Nykyiset autoilijat ovat tyhmistyneet, joka näkyy liikenteessä.

    • Anonyymi

      Vain suomalaiset ovat niin juntteja että jaksavat itkeä jatkuvasti jostain autojen takavaloista. Mun mielestä ei päiväaikaan tarvittais mitään valoa edes edessä.
      Jos joku ei osaa laittaa ajovaloja päälle tarvittaessa niin ei ole niin helvetin vakavaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe