Tammi haarautuu

Anonyymi-ap

Muutaman metrin korkuinen tammen taimi on haarutunut puolen metrin korkeudesta lähtien jo neljään tasavertaiseen haaraan. Annanko sen kasvaa haarakkaaksi, vai pitäisikö ylimääräiset haarat poistaa?

11

327

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      aloituksen pointti ?

      • Anonyymi

        Näytä äidillesi, jos hän jaksaisi selittää sen sinulle.


    • Anonyymi

      Todella kyvykäs aloittaja ilmeisesti haluaa kasvattaa suoran tammen : - D

    • Anonyymi

      Tammi vie tilaa. Kaada pois.

    • Anonyymi

      Ei siitä nyt välttämättä ole tarkoitus sahatukkia kasvattaa, mutta onko yleensä tapana leikata tammea.

      • Anonyymi

        Riippuu paljonko on tilaa antaa sen kasvaa. Tammi ottaa kaiken mitä sille antaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu paljonko on tilaa antaa sen kasvaa. Tammi ottaa kaiken mitä sille antaa.

        Tilaa on, ehkä tuollainen nelihaarainen on hyvä, voi välin rakentaa helposti majan puuhun.😀


    • Anonyymi

      Anna tammen kasvaa omin neuvoin. Tammi tarvitsee, tilan lisäksi, paljon valoa.

    • Anonyymi

      Yksihaaraisesta tammesta kasvaa säännöllisemmän näköinen puu, sikäli monihaaraisuus ei välttämättä etu. Samoin monihaarainset ei niinkään veny ylöspäin mittaa, niistä saattaa tulla melkoisia pusikoita jos niikseen.
      Jos vielä haluat siitä yksvartisen, sopiva aika olisi kurittaa liikoja haaroja ensi keväänä, nyt syksyllä kosteus voi tartuttaa sienitauteja. Minulla on molemman sorttisia tammia, komeampina pidän pääosin yksirunkoisia puita. Ylempänä(monta metriä korkealla) syntyvät haarat sopii puuhun paremmin.

      • Anonyymi

        Nuo haarat ovat nyt niin tasavertaisia ettei niistä oikein osaa enää kolmea poistaa. Haarautuu ensin kahteen ja sitten nämä vielä kahdeksi. Tulisi aika vinon näköinen puu, vai osaisiko tammi vielä oikaista itsensä yhdeksi suoraksi rungoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuo haarat ovat nyt niin tasavertaisia ettei niistä oikein osaa enää kolmea poistaa. Haarautuu ensin kahteen ja sitten nämä vielä kahdeksi. Tulisi aika vinon näköinen puu, vai osaisiko tammi vielä oikaista itsensä yhdeksi suoraksi rungoksi.

        Oikaisee varmasti. Eihän niiden haaraoksien halkaisija ole vielä juuri kolmeakaan senttiä enempää, korkeudesta päätellen.
        Leikkauskohtia tammessa ei myöskään tarvitse käsitellä millään. Kasvaessaan tammi kyllä tasapainottaa itsensä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe