Kyselin viime viikolla havaintoja Lauttasaaren myytävien asuntojen lukumääristä. Oikotieltä seuraamalla näyttää vanhojen asuntojen lukumäärä pudonneen puoleen viime vuoden huipuistaan. Kantakaupungissa joku tiesi tapahtuneen samanlaista. Onko Helsingin myytävien määrä tosiaan näin paljon alle huippujen laajemminkin?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000008975441
Pidin viime vuoden puheita kertaluontoisesta tarjontapiikistä välittäjien höpinöinä, mutta saattoi se olla tottakin??
Ilmeisesti tarjonta Larussa on oikeasti pientä, kun kaikki paikat koluamallakin palsta tuntui löytävän vain noin 60-70 vanhaa asuntoa, joita "tilastoin" Oikotieltä viime vuonna kämppää etsiessäni. Uudet mukaan luettuna viime vuoden huiput olivat pitkälle yli 150.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000008975441
Pidin viime vuoden puheita kertaluontoisesta tarjontapiikistä välittäjien höpinöinä, mutta saattoi se olla tottakin??
Ilmeisesti tarjonta Larussa on oikeasti pientä, kun kaikki paikat koluamallakin palsta tuntui löytävän vain noin 60-70 vanhaa asuntoa, joita "tilastoin" Oikotieltä viime vuonna kämppää etsiessäni. Uudet mukaan luettuna viime vuoden huiput olivat pitkälle yli 150.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Löytyykö faktoja. Pelkkä kommentti "Paljon on myynnissä" ei auta, kun Helsinki on iso kaupunki ja tarjolla on aina paljon kämppiä ;-)
Miksi kysyt samaa asiaa taas uudestaan? Sinähän sait tähän jo vastauksen. Tarjontaa on nyt yhtä paljon.
Toi tarjonnan romahtaminen Lauttasaaressa oli niin mielenkiintoinen ilmiö (jotain muuta kuin olin olettanut), että koitan viritellä keskustelua.
Eli onko siis niin, että Larun ja kanta-kaupungin tarjonnat ovat supistuneet selvästi ja muun kaupungin tarjonta on ennallaan.
En ole ekspertti aluetta koskien, mutta on Larussa taisi olla paljon uudisrakentamista monta vuotta. Jos tämä ylitarjonta on purkautumassa, niin se varmasti näkyy myytävien asuntojen määrässä?
Rommeli kyselemässä sitä, miksi toinen toistaa samaa asiaa ! Tää on oikeesti hauskaa :-))
tällä palstalla nyt yleistetään.
toimivat asunnonostossa ja palstalla samalla tavalla, eli kuin karjalauma....:-)
Möööö!
alkoi ihan tosissaan kiinnostaa.
Tammikuussa Hesassa myynnissä 1624 asuntoa. Nyt 1172.
http://web.archive.org/web/20050117145835/http://www.etuovi.com/markkinapuntari/helsinki.shtml
http://www.etuovi.com/markkinapuntari/helsinki.shtml
Toi etuoven kaupunkisivun osoite ilmeisesti muuttunut. Mikäs se oli aiemmin, jotta pääsis vertailemaan vuoden takaisiin. Tässä vertailussahan vaikuttaa sesonkikin.
Kaikki asunnot eivät tule nettiin. tapiola yhtiöt myivät helmi maaliskuussa 90 asuntoa lauttasaarentieltä kahdessa viikossa, näistä tuli noin 10 kpl:tta nettiin.. Kyllä kauppa käy.
Mulla oli eilen postilaatikossa täysin käsittämätön välittäjän kirje. Hän oli miltei itse kutsunut itsensä meille kylään tekemään rivaristani Paloheinässä arvion. Oli mieletöntä lukea kohta, jossa hän vakuutti, että hänellä on VALMIS KÄTEISOSTAJA, joka on katsellut aluetta valmiiksi ja haluaa ostaa meidän taloyhtiöstämme joko mun tai mun naapurin kämpän (taloyhtiössä on yksi paritalo, eli tää). Höh, mä ostin itse tämän asunnon viime vuoden lokakuussa, joten todellakin haluttuja kohteita voi ollakin Hesassa niukalti tarjolla. Välittäjällä oli juuri kriteereissään meikäläisen kämppää vastaavat argumentit, eli yksitaso hyötyvintillä, korkea harjakatto, isto tontti, idyllinen puutalo muttei vanha?? jne. Taitaa latoa roskapostia tää jeppe, vaikkakin vaikutti ihan asialliselta välittäjältä. Eli kauppaa näköjään tehdään muuallakin, kuin nettien ja lehtien kautta.