että Saraste puretaan? Miksi ihmeessä?
Onko huhussa perää,
11
1432
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole huhussa perää. Asukkaista sielä vain on pulaa
- Anonyymi
Oli kyllä ikävä huhu kun tuon saman kuulin kuin ap.
Vihjeeksi teille jotka hoidatte vuokrausta, laittakaa tuolle Ilvesjoki/Jalasjärvi suunnalle vähän mainosta Sarasteesta ja asunnoista.
Faceen tai lehteen.
- Anonyymi
Toki pitäis se ”konkurssipesä” purkaa tai ainakin vuokrat nostaa niin että homma kannattais.
- Anonyymi
Sarastetta vuokrataan vanhusten asuntoina.
Karviassa olisi lapsiperheitä ja JOS olisi oikeita työpaikkoja asunnot saisi vuokralle perheellisille. - Anonyymi
Mitä järkeä on purkaa?
Laittakaa huutonettiin myyntiin. Ehkä löytyisi joku joka olisi kiinnostunut kiinteistöstä.
Siihenhän saisi mahtavan "pienkodin" jossa iäkkäillä olisi omat asunnot mutta hoitaja/ruokala ym. Samassa rakennuksessa. Yksityinen toimija tähän.
Intervallihoitopaikoista on Karviassa huutava pula. Omaishoitajatkin tarvitsevat vapaata.
Kiinteistöä voisi hyödyntää siihen.
Entä matkailu? Olisiko mahdollista vuokrata huoneita tapahtumien aikaan tai ulkolaisille karviassa/ ympäristössä töissä käyville työntekijöille. Kannattaisi vihjata paikkakunnan suurimmalle työnantajalle tiloista.
Harrastetiloina olisi mahtava. Nykyään liikuntarajoitteinen ei pääse harrastamaan kädentaitoja nykyisellä olohuoneella.
Olisiko yhteistyö ulkopaikkakuntien kanssa mahdollista?
Olisiko mahdollista muuttaa toimistoiksi, etätyöpisteiksi ym?
Käytyäkää nyt herran tähden mielikuvitusta ja pelastkaa Saraste purkutuomiolta.
Yksi pointti on se, että on turha pyytää mieletöntä vuokraa kun katsoo palvelutarjontaa ympärillä.
- Anonyymi
Kuka ny karviaan muuttais. Suunta o toisin päin.
- Anonyymi
Päinvastoin, nuorilla perheillä on intoa tulla Karviaan.
Töitäkin löytyy tekeville metallialalta, hoitoalalta sekä asiakaspalvelusta.
Karviassa hyvä päivähoito, koulu. Paljon harrastusmahdollusuutta sekä pieneksi kunnaksi hyvä palvelutasi.
Mikäs täällä on asustella ja kasvattaa pienokaisia.
- Anonyymi
Kyllä tuo on liika valoisa tulevaisuus. Merkit viittaa aiva muuhun.
- Anonyymi
Kukaa kattonu Karvian työttömyys lukuja suhtees avoimiin työpaikkoihin. Moni paikallinen työllistää ittensä toiminimellä jne.. ku ei muuta oo annettu.
- Anonyymi
Sehän on hyvä kun työllistää itse itsensä. Ei ollenkaan huono juttu.
Osahan käy toiminimellä töissä ja saa laskuttaa tuntiveloituksensa. Tietenkin itse maksaa sitten eläkemaksunsa ja veronsa.
Mutta se jännä juttu on kun yrittäjä maksaa itselleen vuokraa omasta tilastaan.
Eli perustetaan as.oy ja mennään toiminimellä sille vuokralle.
Mutta näinhän se maailma toimii. Miksei karviakin.
- Anonyymi
Voisiko sitä Sarastetta vuokrata kansalaisopistolle harrastetuloiksi ja antaa nuorison mellastaa siellä kivijalassa kirkonkylässä.
Varmasti tulisi uusia harrastajia myös sellaisia jotka ovat liikuntarajoitteisia
Jos sivukyläset pääsee nyt ajamaan kirkonkylään ja Marjasuohon pääsee myös kirkonkyläset ajamaan Sarasteelle. Kuitenkin kulkevat muutaman sata metriä nytkin autolla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?871893Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,181186Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991165Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol801007- 94884
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot154879Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs56779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51774Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv58735- 53694