Dingo nousi listoille.

Anonyymi-ap

Kerjäläisten Valtakunta levy nousi Suomen virallisella listalla sijalle 46. Aika hyvin levyltä joka julkaistiin jo vuonna 1985.

Onkohan ensi kesänä jotain spessua luvassa?

8

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Levy muistaakseni nousi listoille aiemman kerran 2022. Silloin tuli joku uusintapainos.

      Dingon nostalgiavaihteen tuntien en ihmettele jos ensi vuonna lähdetään Kerjäläisten valtakunta 40v-kiertueelle ja siihen kylkeen levystä uusi erikoispainos.

      Se on helvetin kova levy, mutta kaipasin bändiltä jotain uuttakin.

      • Anonyymi

        Nimeni on Dingo juhlapainos oli kyllä naurettava. Käytännössä levyssä oli vain hivenen eri sävyinen kansi. Levyhän sinällää on loistava mutta jotain siihen juhlapainokseen olisi voinut extraa laittaa. Tuli sellainen tunne että yhtään ei haluta nähdä vaivaa.

        Varmasti ensi kesänä tulee Kerjaläläisten valtakunta 40v kiertue. Sen varjolla pääsee isoille lavoille.

        Miksi bändi ei ikinä julkaise uutta musaa? Jopa Popeda on nyt tekemässä uutta musiikkia.


    • Anonyymi

      Uskoisin että jos Dingo tekisi uutta musaa niin sitä ei liiemmin livenä soitettaisi.

      Järjestäjät jotka tilaavat Dingon keikalle haluavat että bändi soittaa ne isot hitit. Keikan kestoaika on rajallinen. Ehkä max 1 tai 2 uutta biisiä settiin voisi ottaa, muuten ei olisi keikkoja.

      Isojen levy-yhtiöiden artisteilla asiat ovat toisin. Esim. kun vaikka Arttu Wiskari tekee uuden biisin niin se pakkosyötetään ihmisille radioaalloilla sekä digitaalisesti. Biisi on valmiiksi hitti sitten kun se otetaan livesettiin mukaan. Hyvä esimerkki tästä on Artun viime kesän hitti "monaco"

      Musabisnestä hallitsee nykyään todella pieni piiri. Samat organisaatiot julkaisevat levyjä ja ovat mukana myös järjestämässä isoja festareita. Systeemi on mätä.
      Käytännössä kolme isoa levy-yhtiötä hallitsee koko kenttää.

    • Anonyymi

      Toivotaan että uutta musaa ei tule koska se olisi ihan varmasti pelkkää skeidaa.

      • Anonyymi

        Uskon että hyvää musiikkia voisi olla mahdollista tehdä mutta se vaatii että otetaan apuja myös muilta säveltäjiltä ja sanoittajilta vastaan, se on nykyään enemmän sääntö kuin poikkeus.


    • Anonyymi

      Ja joku muu laulamaan kuin Nipa koska se nyt vaan on huono laulaja.

    • Anonyymi

      No se kuuluu tavallaan asiaan. Yhtä huonoja on mm. Toni Virtanen ja Hynynen. Eihän ne laulaa osaa mutta se epävireinen laulu kuuluu siihen bändin soundiin

      Kyllähän Nipa lauluääni on täysin uniikki, se kuuluu Dingoon. Ei Dingossa voisi kukaan muu laulaa.

      • Anonyymi00009

        Ihan riittävän hyvin, helpostikin lauloi 80-luvulla enimmäkseen.

        Joku tykkää sitten näistä teknisistä suorittimista, joissa ei ole sielua, rosoa eikä luovuutta. Ymmärrettävää myös.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      191
      5252
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4299
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      75
      3030
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      237
      2455
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      121
      2234
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      80
      1605
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1327
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      945
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      866
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      855
    Aihe