Virusko, vaiko jotain muuta?

Anonyymi-ap

Nyt ilmeni ongelma, johon ei tietoa netistäkään hakemalla löytynyt. Eli, hiirellä tehtävissä toiminnoissa on pahoja ongelmia, mutta vika ei ilmeisesti ole hiiressä, koska se läpäisi toimintatestin. Myöskään WIN 10 ohjelmistossa ei pitäisi olla vikaa diganostiikkatestin mukaan, eikä koneen laitteissakaan. Tietokone on HP merkiltään ja sama vika ilmeni tosinaan myös edellisessä koneessa, joka oli myös HP merkiltään. Virusohjelmat eivät löydä mitään, eikä laitteen omakaan virusohjelma. Mistä voisi olla kyse?

8

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiiressä vikaa. Ei nuo ohjelmat pysty mekaanisia vikoja löytämään.

      • Anonyymi

        Neljä erilaista tein testiä hiirellä ja ohjelman mukaan hiiri oli kunnossa. Kokeilin kuitenkin toisella hiirellä kun sellainen onneksi kaapinperältä löytyi. Ongelmat korjaantuivat, eli hiiressä ilmeisesti oli vika. Se vaan ihmetyttää, että miksi hiiri toimi pitkänkin aikaa ihan moiteettomasti ja sitten ilmeni taas pahoja vikoja hiiritoiminnoissa. Esimerkiksi Leikkaa-ohjelmaa ei voinut käyttää.


      • Anonyymi

        POISTA WINDOWS
        "Haittaohjelmien määrä saattaa kasvaa"


    • Anonyymi

      Luuletko löytäväsi vastauksen netistä tai täältä kuvauksella "hiirellä tehtävissä toiminnoissa on pahoja ongelmia"? Kovin epämääräisesti ilmaistu.

      • Anonyymi

        Kun esimerkiksi siirtää objektia, niin ei suju ongelmitta ja normaalisti. Ja kun maalaa sinisellä tekstiä,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun esimerkiksi siirtää objektia, niin ei suju ongelmitta ja normaalisti. Ja kun maalaa sinisellä tekstiä,

        Eli valinta pätkii? Et edelleenkään kerro edes hiiren tyyppiä, mutta jos tavallinen langallinen/ langaton hiiri, niin ehkä kontaktivikaa valintanäppäimen mikrokytkimessä. Omassa langallisessa hiiressäni ei auttanut vaikka avasin hiiren ja putsailin perusteellisesti, vaan piti ostaa uusi ja pätkimisongelma hävisi. Jos langaton hiiri, niin onhan paristoissa virtaa?


    • Anonyymi

      Oletko kokeillut toisella hiirellä, että onko siinä sama vika? Jos kyseessä on kannettavan tietokoneen kosketuslevystä/hiirestä, niissä voi ajan mittaan ilmetä ongelmia esimerkiksi painikkeiden kulumisen ja pölyn kerääntymisen myötä.
      Tietokonehuolto voi puhdistaa ja tarvittaessa vaihtaa uuden osan.

    • Anonyymi

      Oletko opetellut hiiren liikuttamisen perus-asiat? Esimerkiksi jos liikutat hiirtä oikealle vaikka haluaisit osoittimen liikkuvan vasemmalle, vika ei ole todennäköisesti hiiressä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      179
      4989
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      4075
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2785
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      231
      2210
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2038
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1267
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      836
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      825
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      805
    Aihe