Jäihin meni…. miten se nyt näin kävi kettunen ja polvinen kait tietävät.
Sote keskus
Anonyymi-ap
642641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
No polovisen sanomisiin en kyllä luottaisi yhtään, ihan sama puhuuko pää vai p...rse
Mutta Kettusen sanaan voi luottaa kuin peruskallioon.
Mitenkä ne nämä kaksi jahvettia muka siitä kokonaisuudessaan päättäisi?
Höpö höpö
Öpöh Öpöh
Polovinen tukee hallituksensa leikkauksia ja Kettunen on oppositiossa, eikä pääse salaisen tiedon lähteille ollenkaan.
Kepu siinä kateuksissaan puhuu.MH
Oisko varmin järjestää linja-auto vuoro kuhmo-sotkamo lääkärissä kävijöille.
Näin olisi parempi. Joutaisi purkaa tämä homeen pesä ja samalla koko porukka kilometritehtaalle.
Kyllähän tämä oli arvattavissa, oli jo alusta alkaen niin epävarmaa patarointia, mihin tehdään ja minkälainen tehdään ja kuka tekee?
Niin kauan ihmeteltiin että homma meni jäihin, liekö oli alkuperäinen tarkoituskin?
Toisaalta hyvä näin. Siinä oli moni asia menossa niin päin persettä, ihan alkaen jo sijainnista, muista ratkaisuista puhumattakaan
Van välttää tuo nykyinen tk meille!
Ja senkin meinasivat puusta rakentaa kalleimman kautta. Puukoulu jo tuli maksamaan kymmeniä miljoonia joten melkoisia puupäitä kaupungin päättäjät.
Kuhmon poliitikot rupesivat taas päsmäröimään niin muut harmonisoi ohi, niin taas kävi, nääiin on.
Kuhmon poliitikot tekee "politiikkaa"
Ka jossakin vaiheessa kusi hyvä veli-järjestelmä, eikä tullu ratkaisua, ja aika raja tuli vastaan. Ei sen puoliin, välttää nykyinenkin. Jotkut haluaa vaan itselleen nimeä Kuhmo-historiaan, tyyliin kontion-koulu....
Kepu politiikkaa.Narsistinen Heikki oli päsmäröimässä vaikka ei mietään mitään älynnytkään.ei jatkoon.MH
Kide lavalle vois laittaa lääkärin päivystämään, ei sisäilma ongelmia.
Asiakkaatkin istuu jo aamusta rappusilla
Kuhmossa väkiluku vähenee ei tartte enää kummoisia tiloja
Jaxu haleja kuhmolaiset.
Nythän on tulossa se eutanaasia-laki. Pian päästään vanhoista ja vaivasista.
Sote honkalinnan yhteyteen,siihenn sopii kyllä siipirakennukset ,tulee halvemmaksikin.MS
Ja olit oikeassa.
Kyllä jaksetaan aamulla noustaan Facebookia katsomaan miten siellä on taas kuvattu auringonlaskua.
Taas ☀️ nousee...
Nouseeko mikään muu
Minua ihan jännittää aamulla Facebookista katsoa kellä paras auringon nousu.🙄🌞🌝☀️⛅
Oujee https://i.ylilauta.org/bd/ac/bdacf577bffebb71.avif
Nyt on tuhannen taalan paikka vaihtaa rakuksen paikkaa pois suolta. Nyt tarjolla olevan paikan pohjatyöt tulee nostamaan hintaa huomattavasti. Kovapäisiä ovat päättäjät.
Suohon rakennetaan ja pulinat pois!!
Onko huijari Polvinen asialla?
Kepullahan oli rikollinen toiminnanjohtajana Kuhmossa ka Kaikkonen on tuomittu rikolllinen.MS
Eivät saaneet edes terveysasemaa Kuhmoon. Siinä on näiden kansanedustajien tulos koti-Kuhmolle.
Eipä tuo kansanedustajien tehtävä ole hommata sitä tänne!
Eihän ne saa tehtyä mitään. Elvistelevät lehdessä vain - toisten puheet esittävät omana
No elekkööt tehä, mutta ei ne siitä sotke-keskuksesta päätä.
Mikä helvetin sotekeskus oisko venäläinen gatzin lavalla oleva krematorio vaihtoehto tänne täällä muuta taida enää tarvita
Nousisko Kuhmoon uusi terveysasema jos sama britti investori kiinnostuisi joka laittoi Kalevalan kankaan kuntoon 😬
Sotkamossa valmistuu parhaillaan uusi terveyskeskus Hyvää vauhtia. Seinät jo nousee.
Voe mahoton paikka!!
Sotkamossa on tekemisen meininki, Kuhmossa on puhumisen meininki.
Paskan puhumisen meininki
Honkalinnan yhteyteen sote,tulee rakentaminen halvemmaksi ja myös huolto. SM
Älä houri, sotekeskus ei tule lähellekään honkalinnaa😀
Se tulee sinne missä lähin suo on!
Tulee.
Sotekeskushan tulee Osuuspankin uusiin tiloihin
Jep jep 👍
Oottakaa oottakaa kunhan saadaan se luvattu rautatie kuhmoon ja tapeltua selväksi asemanpaikka, muutaman kymmenen valituksen ja äänestyksen jälkeen. Unohdettujen valtionosuus anomusten, parin rakennusurakka tarjouksen (joista tietysti valitetaan paikkakunnan tavan mukaan ) Todetaan että eipä tämä sovi meidän pudjettiraameihin. Otetaan ainakin puolenvuoden aikalisä ja tuumataan että mitäs meidän pitikään tehdä. Samaan aikaan Sotkamossa on jo purettu nyt rakenteilla oleva sotekeskus ja rakennettu uusi entistäkin parempi/hienompi. Näiden pienien vastoinkäymisten(kuhmolainen normaali) perusteella arvioisin että 70 vuoden päästä todetaan että emme tarvitse enää koko laitosta. KYLLÄ ON MAHTAVAA OLLA KUHMOLAINEN.
Kuhmo elää puusta, päättäjien päätkin on puusta. Ei Kuhmoon tule kuin korkeintaan parakeista kyhätty tk, se sitten siirretään Sotkamoon laajennukseksi kun seuraava säästö kierros käydään. Eikö voitaisi yhdistää Kuhmossa eläinlääkärin ja lääkärin virat, saataisiin välineillä käyttöaste korkeaksi.
Kuhmon terveyskeskus rakennetaan Sotkamoon?
Niinhän siinä kävi. Siellä on ja pysyy.
Sotkamo on Kuhmon laitakylää
Nykyinen Sotemalli on edellisen hallituksen Kepulaisten oma hiekkalaatikko, josta löytyy kaikille aktiivi Kepulaiselle aivan oma hiekkalapio (myös Kettuselle)
Siellä laatikossa ne nyt iloisena lapioivat hiekkaa, toistensa silmille, ja valittavat, että laatikossa on liian vähän hiekkaa, pyydellen valtiovaltaa kuskaamaan laatikkoon lisää hiekkaa.
Mitä sitten tekee nykyinen hallitus? Kippaa laatikkoon karkeaa sepeliä, joka on tässä tapauksessa aivan oikea toimenpide.
Tosin siitä ei pieni kepulainen pidä, vaan on tosi tosi vihaisia. Etenkin, kun on vaarana, että Kuhmon oma Kepun hiekkalaatikko häviää kokonaan, tai supistuu tosi tosi pienekis hiekkalaatikoksi, jonka sisällä on kaiken lisäksi karkeaa sepeliä.
Taidat tykätä kirjoittaa tarinoita 🤭
Kuka hoiti maa-aines kuljetukset??
Kuorma-auto. 😁
Kuka sanaa ei käytetä kuorma-autosta! Perus äidinkielen oppeja!
Kirjoittelee kepu taustainen kansakoulun ope, ja miettii samaan aikaan paljonko piirtoheittimen lampun vaihtamisesta saa lisä liksaa. Joutuneen katsomaan sen OAJ neuvottelemasta taulukosta, kohdasta opettajan lisätyökorvaukset.
Sen kyllä arvaa
Kuhmoon ei tule uutta sote-keskusta.
Kainuun hyvinvointialue tulee päättämään sote-keskuksen rakentamatta jättämisestä pian. Kuhmolaisten terveyspalvelut tuotetaan pian Sotkamon uudessa sote-keskuksessa.
Saattaisi olla meidän etu, just juttua oli miten hyvin Sotkamossa palvelu pelaa, jonottamatta hoitoon. Siihen ajelee jo Sotkamoon kun odottelee Kuhmossa hoitoon pääsyä.
Ja Puolangalla vasta pelaa! Uusi terveyskeskus akuuttivuodeosastoineen vertaansa vailla.
Mitä järkeä on Kuhmoon rakentaa uutta terveyskeskusta, kun sinne ei löydy kuitenkaan päteviä työntekijöitä. Mitä me pelkillä seinillä tehdään.
Älkää hätäilky kyllä se tää kokoomus aikakin ajallaan loppuu ja idiotismi ja Suomen alasajo ynnä näivettäminen