Kun velkaa on useammalle taholle ja niitä maksaa ulosoton kautta, voiko joku velkoja alkaa vaatia asunnon realisointia kesken kaiken? Velkojia on viisi ja vain kahdella on normaali ulosottopäätös, muut ovat suppean määritelmän alla. Suppeassahan siis ulosotto kohdentuu vain palkkaan ja muuhun toistuvaistuloon, ei kiinteään omaisuuteen. Normaalin ulosmittauksen yhteissumma on siinä jotain viitisen tuhatta, sen velan summa ei mielestäni oikeuta kodin myymistä pilkkahintaan.
Jos realisointi tulisi, voiko siitä valittaa ja jopa kieltäytyä?
Asunnon ulosmittaus
6
710
Vastaukset
- Anonyymi
Liian usein ulosottohuutokaupoissa jopa talo maineen myydään viidellä tonnilla. Tuollainen lopullinen kauppasumma on kaikkea muuta kuin asiallinen myynti viranomaiselta. Ulosottokaaressa on pelimerkit ja marssijärjestys, mutta noudattaako niitä kukaan ja valvooko näitä myyntejä mikään uo-talon ulkopuolinen, siinäpäs ydinkysymys.
- Anonyymi
Ei se pakkohuutokauppa olle ainoa mahdollisuus.
Itse sovin ulosoton kanssa, että ensin yritän myydä asunnon itse välittäjän kautta.
Ostajan ei tarvitse edes tietää, että asunto myynnissä pakon edessä. Vasta kaupantekohetkellä tapahtuu niin, että ulosotto tulee kaupantekotilanteeseen, ja ostaja maksaa kauppahinnan ulosoton tilille, mutta asunnon omistusoikeus siirtyy aivan samalla tavalla, Ostajalle tälä ei ole mitään merkitystä.
- Anonyymi
Kyllä näin on vievät talon.
- Anonyymi
Jos on vakavasti sairas, voiko ulosotto aloittaa asunnon realisoinnin? Tietäen, ettei sairas pysty muuttamaan minnekään ja jää täysin heitteille kesken hoitojen. Jos näin on, silloin viranomainen syyllistyy heitteillepanoon mielestäni.
Muutaman tuhannen vuoksi ei ole syytä ajaa sairas asunnottomaksi. Ketä ylipäänsä hyödyttää lypsävän lehmän eli uo-velallisen tappo? Velkoja ei silloin saa mitään jättipottia, jos velkojia on useita ja asunto myydään pilahintaan. Ei jää jakovaraa.- Anonyymi
Miksi oletat ikään kuin automaattisesti että asunto myytäisiin pila/pilkkahintaan?
Oletatko että vapaaehtoisella myynnillä saisit siitä maltaita? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi oletat ikään kuin automaattisesti että asunto myytäisiin pila/pilkkahintaan?
Oletatko että vapaaehtoisella myynnillä saisit siitä maltaita?Eihän noista pakkohuutokaupoista saa koskaan normihintoja. Olen itse seuraillut kauppoja jo vuosia ja nykyään meno on ihan alta riman. Kun olen aikaisemmin ollut ostajan roolissa realisointikohteisiin, pilkkahinnoila menee nykyiset kiinteistöt.
Syy on ostajissa ja myynnin suorittajissa. Kiusaamismentaliteetilla mennään, jotta oma palli pysyy heilumatta. se on nääs tulos tai ulos. Nykyiset viranhaltijat eivät ole viisaita ollenkaan, koska myynnin lopputulema on kaikille osapuolille huono.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952727Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82942604Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412334Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171102Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään471080- 57782
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10771- 19699
- 55682