KKO: Kittilän kahdelle kuntapäättäjälle tuomio ns. laskutusjutussa
Korkein oikeus (KKO) tuomitsi kunnanhallituksen puheenjohtajan petoksen yrityksestä, virkavelvollisuuden rikkomisesta sekä virka-aseman väärinkäyttämisestä ja kunnanhallituksen varapuheenjohtajan petoksen yrityksestä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta ehdollisiin vankeusrangaistuksiin. Kunnanvaltuuston varapuheenjohtajan osalta syytteet hylättiin.
Kittilä näyttää harmittelevan
9
409
Vastaukset
- Anonyymi
Korkein oikeus katsoi, että tuomitut olivat yrittäneet erehdyttää kuntaa maksamaan laskun, jonka maksamiselle kunnan varoista ei ollut perusteita. Kittilän kunnanhallitus käsittelee annettuja tuomioita kokouksessaan kahden viikon kuluttua.
- Anonyymi
Kittilä on talouden ylijäämältään per asukas Suomen paras kunta. Kuinkakohan hyvä Kittilä olisikaan, jos kuntapäättäjät eivät olisi vuosia tuhlanneet energiaansa oikeusprosesseihin.
Toivottavasti Kittilän kunnalliselämä puhdistuu rakenteellisesta korruptiosta. Viimeistään se tapahtuu, kun aika tekee armotta työtään ja useita vuosikymmeniä kunnallisina ja muina vaikuttajina olleita poistuu kuvioista.
Luotetaan terveempään huomiseen. Toivottavasti ensi kevään kuntavaalit tuovat tarvittavan muutoksen. - Anonyymi
Kittilän maine kärsii muutaman epärehellisen takia. Sekaisin on menny kaupungin ja omat rahat.🤭
- Anonyymi
Taitaa olla yleistä näissä piireissä, vastaavaa tilannetta ei tarvitse kaukaa hakea.
- Anonyymi
Monelta unohtuu, että ne rahat ovat kaupunkilaisten verorahoja eikä päättäjien omia rahoja. Valta sekottaa pään. 😂
- Anonyymi
Vastuu vapautta ei pidä antaa liian köykäisesti, vaikka on sanonta, että virkamiehellä on paljon valtaa, mutta vähän vastuuta ja se näkyy.
- Anonyymi
Eihän Nurmeksessa harrasteta tälläistä, eihän?😬
- Anonyymi
Miksi meillä ei ole uimahallia eikä lidliä? Kittilässä on!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942593- 196990
- 55782
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti120713- 54608
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15526- 51525
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 40494
- 55485