KKO: Kittilän kahdelle kuntapäättäjälle tuomio ns. laskutusjutussa
Korkein oikeus (KKO) tuomitsi kunnanhallituksen puheenjohtajan petoksen yrityksestä, virkavelvollisuuden rikkomisesta sekä virka-aseman väärinkäyttämisestä ja kunnanhallituksen varapuheenjohtajan petoksen yrityksestä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta ehdollisiin vankeusrangaistuksiin. Kunnanvaltuuston varapuheenjohtajan osalta syytteet hylättiin.
Kittilä näyttää harmittelevan
9
336
Vastaukset
- Anonyymi
Korkein oikeus katsoi, että tuomitut olivat yrittäneet erehdyttää kuntaa maksamaan laskun, jonka maksamiselle kunnan varoista ei ollut perusteita. Kittilän kunnanhallitus käsittelee annettuja tuomioita kokouksessaan kahden viikon kuluttua.
- Anonyymi
Kittilä on talouden ylijäämältään per asukas Suomen paras kunta. Kuinkakohan hyvä Kittilä olisikaan, jos kuntapäättäjät eivät olisi vuosia tuhlanneet energiaansa oikeusprosesseihin.
Toivottavasti Kittilän kunnalliselämä puhdistuu rakenteellisesta korruptiosta. Viimeistään se tapahtuu, kun aika tekee armotta työtään ja useita vuosikymmeniä kunnallisina ja muina vaikuttajina olleita poistuu kuvioista.
Luotetaan terveempään huomiseen. Toivottavasti ensi kevään kuntavaalit tuovat tarvittavan muutoksen. - Anonyymi
Kittilän maine kärsii muutaman epärehellisen takia. Sekaisin on menny kaupungin ja omat rahat.🤭
- Anonyymi
Taitaa olla yleistä näissä piireissä, vastaavaa tilannetta ei tarvitse kaukaa hakea.
- Anonyymi
Monelta unohtuu, että ne rahat ovat kaupunkilaisten verorahoja eikä päättäjien omia rahoja. Valta sekottaa pään. 😂
- Anonyymi
Vastuu vapautta ei pidä antaa liian köykäisesti, vaikka on sanonta, että virkamiehellä on paljon valtaa, mutta vähän vastuuta ja se näkyy.
- Anonyymi
Eihän Nurmeksessa harrasteta tälläistä, eihän?😬
- Anonyymi
Miksi meillä ei ole uimahallia eikä lidliä? Kittilässä on!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa912037- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391280
- 791110