... esim. 7 m pitkän puisen retkiveneen kuljetus pääkaupunkiseudulta Tampereelle?
Mitä maksaa veneen
kuljetus
97211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kannataisko tuota kysyä esim joltain liikennöitsijältä?
Kuljetutin oman veneeni yli 7m ja painoa 2000kg, noin 100km. Hintaa nostoineen ja vesillelaskuineen tuli 315€. Kuitin kanssa.
Kannattaa kysellä, tämäkin oli erikoistunut venekuljetuksiin ja oli tosiammattimies. Ei tarvinnut pukkeja lavalle rakennella. Kaveri oli Kuopiosta ja firma on Telipari.
Sama kaveri toi mun purjeveneen Kuopiosta Kotkaan eikä maksanut ku 275 kuitilla kans. Vene 12 m ja painoo 6500. Paljon ootte maksanut
Haluaisin tietää minä vuonna kaverisi tuotti sen purjeveneen? Otetaan taskulaskin ja järki käteen, alkakaamme laskemaan. Kuopiosta helsinkiin on matkaa n. 300 km joten edestakaisin 600km. Kuorma-auto kuluttaa polttoainetta n. 35 l/ 100 km, joten 35 x 6 = 210 l ja tämä kerrotaan dieselin nyky hinnalla eli alennuksuineen n. 0.85€/l. 210x0.85€/l= 178,5 € on pelkät polttoaine kustannukset. tähän kun liitetään muut kulut vakuutus, lainanlyhennykset,kuskin palkka, ALV yms.. Saanen epäillä sitä kuitti hommaa???? No tietenkin joku yrittäjä voi viedä tuohon hintaan mutta hän ei kovinn kauan tee autohommia.
lahti-tampere-ruovesi ; 200€
tampere-ruovesi ; 80€
tampere-tampere ; 50€
jne...
kilpailu kannattaa ja tekee työstä tervehenkistä,
ei kukaan tarvi 38€ tuntitaksaa itelle kun 21€ riittää 12,50€ tuntitaksaan ja loput telliin jne. auto kuluttaa yleensä matka-ajossa n.10-15L/100km ja alle 2500kg veneet kuljetetaan jenkkiautolla tai maasturilla. nostoon ja laskuun kuluu yhteensä 15minuuttia! kokemusta on, ja työtä tekijöillä piisaa, ahneet kadehtikoon, hehheh!
Tuollaisen hinnan voi ymmärtää vain siinä tapauksessa, että on käynyt niin hyvä tuuri, että autoilijalla on ollut maksullinen kuljetus myös paluumatkalle. Siltikin hinta olisi enemmän kuin kohtuullinen eikä kuvasta millään tavalla ainakaan nykyisiä realihintoja.
Enpä usko noita hintojasi. Ehkä joskus 3-4 vuotta sitten on voinu hinnat tolla tasolla liikkua, mutta ei enää. Tietysti jos on paluu tai menomatkalle toinen vene jolta on jo otettu kunnon hinta niin silloin tuo vois olla tottakin.
Paikalliset Porsaat Joensuusssa yrittivät kyniä 420-500€. Telipari ajeli vielä 60km pitemmän lenkin kun paikalliset.
Mahtaisko tuo Telipari kuljettaa Ristiinasta Tampereelle vai tiiättekö Mikkelistä yhtä hyvämaineista?
Meiltä löytyy kalusto 2500 kg:n veneen siirtoon. Hintana on 70 snt/km. Jos kiinnostaa, niin mailia [email protected] tai gsm 0500-406428.
Ps. Kulutusarvioista sen verran, että bensa-Grand Cherokee rosvoaa tankista reilun parikymppiä sataselle, kun vene on perässä...