Kokemuksia kaivataan kotihoidosta (joko vanhuksen/tms. huonokuntoisen tai itsen). Onko palvelua saatu ajoissa tai ylipäätään? Tyytyväisyys? Onko esiintynyt ongelmia? Minkälaisia? Henkilökunnan ammattitaitoisuus/ammattitaidottomuus?
Kotihoidosta kokemuksia
16
973
Vastaukset
- Anonyymi
Pääpiirteittäin ihan hyvää. Riippuu siitä, miten laajan "paketin" haluaa.
Kuinka monta käyntiä per päivä tai viikko.
Sisältyykö pakettiin siivousta ja ruuanlaittoa.
Entä saunotus ja pesu...
Joskus pientä huolimattomuutta, kuten ei muisteta laittaa saunaa lämmitä.
Nyt puhun kunnallisesta kotihoidosta.
Ateriapalvelun ruoka on perseestä.- Anonyymi
Liian kiireisiä ovat, mutta syy ei varmaankaan hoitajien. Läsnäolo ja jutustelu olisi monelle niin hyvää ja kaivattua terapiaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liian kiireisiä ovat, mutta syy ei varmaankaan hoitajien. Läsnäolo ja jutustelu olisi monelle niin hyvää ja kaivattua terapiaa.
Tiukka aikataulu hoitajilla. Ei ole aikaa tehdä kuin ne välttämättömät työt. Yksinäisyyttä ei poista vaihtuvien hoitajien pyörähdykset. Ystäväpalvelusta voi pyytää vapaaehtoisia ulkoiluttamaan,keskustelemaan..seurapitoa siis,ei hoivatoimenpiteitä.
- Anonyymi
Jos noin on, älä kysele kotipalvelua, vaan ota kotiapulainen ja maksa palkka itse.
Sinulla on varmasti siihen varaa!
- Anonyymi
Meidän kokemus on ettei yksin asuva muistisairas kuulema tarvitse kotihoidonpalveluita kuin kerran vuorokaudessa tabletilla yhteyden kautta.
Asuu syrjässä maaseudulla ja ei pysty huolehtimaan itsenäisesti asioistaan, mutta kotihoidon kartoitus on ettei tarvitse kotikäyntiä heiltä.
Tällä kirjoituksella haluan tuoda esille ettei kaikkia vanhuksia kohdella tässäkään reilusti ja oletetaan omaisten hoitavan. - Anonyymi
Lähes sokea perheetön ja lapseton 90-vuotias vanhus ei kuulemma tarvitse kotihoitoa. Nyt kaukaiset sukulaiset käyvät auttelemassa.
- Anonyymi
Turilla on varaa palkata piika juopolle pojalleen.
- Anonyymi
Ihan hyvät kokemukset, ei moitittavaa
- Anonyymi00015
Mummo soittaa torttu housussa pojalleen, et pitäs tulla vaippa vaihtamaan.
Ei jouda kotihoito käymään, vaikka on sopimus niin.- Anonyymi00016
Ei olisi aikoinaan uskonut, että Suomessa kaikki hoitotyö on nykyään täysin ala-arvoista!
- Anonyymi00017
Sentään pysyy mämmelö housuissa. Sitten kun on niitä vanhuksia, jotka eivät aina laita heille toimitettuja inkohousuja/vaippoja tai laittavat ne niin, että roikkuvat "puolitangossa" ja koko asunto on sonnassa! Ja kotihoidosta ollaan sitä mieltä, ettei sellainen mitään hoitokotipaikkaa vielä tarvitse ja kyllä heillä on 99-vuotiaskin joka vielä asuu kotona, jne.jne.
- Anonyymi00018
Etäpalvelu tapletti...
Sieltä hoitaja ohjaa miten panssi vaihdetaan ja pylly pestään.
Etäpalvelu korvaa kh käynnit .
Tähän on menty.
Itse kh ei määritä kuka näitä palveluja saa.
Viranomaiset määrittää ketkä saa ja mitä..
🫡 - Anonyymi00020
Anonyymi00016 kirjoitti:
Ei olisi aikoinaan uskonut, että Suomessa kaikki hoitotyö on nykyään täysin ala-arvoista!
Idässä on ehkä 3ihmistä ketkä tekee työtä sydämellä muut sinnepäin
- Anonyymi00019
Aina on joku "kipeänä" tehdään iltavuoroa 7 hoitajalla. Seläntakana puhutaan pahaa. Pomoa ei kiinnosta työntekijöiden hyvinvointi
- Anonyymi00021
Minä sain Äidilleni 87 v Alman Siivous Oyn kotiavun. Vaihtaa lakanat- pesee pyykit - käy kaupassa- suihkuapu Äidille- katsoo lääkkeet- keittää puurot ja kahvit- huolehtii ruuat ja siistii jääkaapin, Ihan kaiken mitä tarvitaan 1 h joka päivä tuntihinta 35€ h alvi 0% . On Suomalainen hoitaja ja yhteistyö on erinomainen. Ma-pe on palvelu meillä viikonloppuna käyn itse - mutta sekin saan jos on tarve . Suosittelen
- Anonyymi00022
Hienoa tietää, kiitos! On hyvä laittaa kokemuksia, ennen kaikkea näitä hyviä kokemuksia, vinkiksi muille.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 55752
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450