Teollisuusliitto saataa kaataa Mayerin Turun telakan

Anonyymi-ap

Yrityksen pitää olla kannattava, että sen toiminta jatkuu. Se on talouden perusasia.

Yritystuet ovat olleet kovan arvostelun kohteena. Oppositio moittii niitä lähes jokaisessa puheenvuorossa. Samaat tuet, joita Marinin hallitus ei kyennyt poistamaan, ei edes vähentämään.

Nyt elätetään toiveita, että hallitus ohjaisi ylimääräistä rahaa, että Mayerin Turun telakan kannattamaton toiminta jatkuisi vuoden tai kaksi. Niinkö? Kannettu vesi ei kaivossa pysy.

Mayer Turku on tuottanut tappiota jo monta vuotta. Tulot eivät riitä edes juoksevien menojen kattamiseen eli käyttökate on miinuksella. Ei sellainen toiminta tuella jatku.

Valtio on avustanut telakkateollisuutta sadoilla miljoonilla antamalla laivojen rakentamisen aikaisia takuita. Se on riskialtista toimintaa, mutta oikein, koska muuten telakka ei voi toimia. Mutta, jos päivittäinen toiminta vaatii lisätukea, niin siihen ei pidä yhteiskunnan lähteä. Yrityksen pitää olla kannattava.

Teollisuusliiton neuvottelut voivat pahentaa tilannetta. Riku Aalto ja kumppanit uhoavat, että paikallista sopimista yritetään karsia kiukutteluna hallituksen toimille. Hallitus poistaa lainsäädännön epäkohtia, joissa osalta yrityksiä on paikallinen sopiminen perustuslain vastaisesti evätty. Asia koskee tuhansia yrityksiä, joissa on toistasataatuhatta työntekijää. Hyvä, että heille tulee mahdollisuus paikalliseen sopimiseen. Se on oikein.

SAK:n ay-pomot vaarantavat uhollaan Mayerin Turun telakan toiminnan. Telakka ei selviä, ellei paikallisesti sovita, miten tuottavuutta voidaan parantaa käyttökatteen miinuksen muuttamiseksi plussaksi. Näin on. Kysymys on tästä vuodesta ja kysymys on tulevista vuosista. On hyvä asia, että on tilauskantaa, mutta se ei tarkoita, että toiminta jatkuisi, ellei perustoiminta ole kannattavaa. Moottori tarvitsee voitelua, että se kävisi, mutten se leikkaa kiinni. Yritystoiminnan pitää olla kannattavaa, muuten se leikkaa kiinni.

Yleisesti voidaan todeta, että mitä suuremmat palkankorotukset tulevat olemaan, sitä suuremmalla todennäköisyydellä tulee muutosneuvotteluita, joiden avulla työvoimakustannuksia vähennetään vastaavasti. Se tietää lomautuksia ja irtisanomisia. Vain tuottavuuden paranemista voidaan jakaa. Tuottavuus on junnannut paikallaan yli 15 vuotta. Palkankorotusvaraa ei siis ole. Lisäksi SAK:n poliittiset lakot (sd), veivät yrityksiltä miljoonia. Se pienensi palkankorotusvaraa entisestään. Siitä öykkäröivät SAK:n pomot eivät välitä. Palkankorotukset ovat bluffia, joilla ay-pomot yrittävät saada omia palkkojaan korotettua.

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kansanedustaja Yrttiaho on kiinnittänyt samaan asiaan huomiota.
      Hänellä ratkaisut, sosialisointi tai Putinini miljonäärikaverit, ei suomalsten veronmaksajien rahaa.

    • Anonyymi

      Yrttiaho kuuluu Vasemmistoliiton kansanedustajiin. Vasemmistolaisten kannanotot voi jättää omaan arvoonsa. Heillä ei ole käsitystä yritystoiminnasta. Poliittiset lakot yrityksiä ja hallitusta vastaan olivat pohjanoteeraus. Niistä ei ollut kuin haittaa. Söivät palkankorotusvaran. Jos palkkoja korotetaan, niin se tietää vastaavia irtisanomisia.

    • Anonyymi

      Teollisuusliitto ja AKT ovat varsinaisia tuhon airuita.

    • Anonyymi

      Mayer Turku on tuottanut tappiota jo monta vuotta. Tulot eivät riitä edes juoksevien menojen kattamiseen eli käyttökate on miinuksella. Ei sellainen toiminta tuella jatku.

    • Anonyymi

      Teollisuusliiton Riku Aalto on uhonnut paikallisen sopimisen rajoittamisesta syksyn neuvotteluissa. Se voi olla naula Turun telakan arkkuun, koska tilanne on sellainen, että ilman paikallista sopimista telakka ei selviä. Kiukuttelu ei kannata. Riku ja se paksu mies eivät siitä välitä. He tekee, mitä haluavat. Kun pitäisi saada lisää liksaa omaan pussiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1566
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1041
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      822
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      750
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe