Onko palstalaisilla kokemusta perävaunumökeistä? Millainen talviasuttava vakiolämmityksellä, kylmäsäilyvyys jne. ? Ainakin Lapellandin mallit vaikuttivat ihan toimivilta takkaratkaisuineen.
Olisi mukava kuulla ihan käyttäjienkin mielipiteitä.
Perävaunumökkikö?
10
538
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin hinta on ihan toimiva jos noita joku harkintakyvytön ostaa.
- Anonyymi
On se suinkin tarpeestakin kiinni, jos liikuteltavaa vaihtoehtoa hakee, niin miksi ei?
- Anonyymi
Aijjaa! Eikö kauppa käy?
- Anonyymi
1. Ulkomuodosta tulee mieleen parakki.
2. Mikä puoltaa tuota siirreltävyyttä? Onko tarkoitus ostaa asuntovaunu? Jos sulla on yksi tontti, niin miksi pitäisi olla siirrettävä mökki?
3. Et sinä tuota vaunumökkiä voi viedä ihan mihin tahansa rannalle tms., ellei se ranta ole sinun. Jos aiot leiriytyä, niin siihen vaaditaan AINA maanomistajan lupa.
Tuonkaan kanssa ei siis leiriydytä mihin tahansa. Yöpyminen ja leiriytyminen kun ovat kaksi eri asiaa.
https://caravan-lehti.fi/pinnalla/sallittua-vai-ei-naissa-paikoissa-yovyt-luvan-kanssa/
Makuasiat ovat makuasioita ja kukin tykkää mistä tykkää. Kyllä mekin noita selattiin moneen kertaan, mutta eipä sytyttänyt.
Budjetissa oli 40000 euroa. Ostimme valmiin mökin alle 30 t ja tehtiin vähän (yht. n. 200 tuntia, siis aika paljonkin) remppaa ja pykättiin kokonaan uusi pihasauna. Irtisanottiin sähkösopimus, uusittiin sähköasennukset. laitettiin 4 paneelia telineeseen ja iso akku. Mökki on nyt lähes uudenveroinen ja tonttikin siistiytyi kerralla.
Tontin raivaamisesta saatiin n. 20 m3 polttopuuta.- Anonyymi
Tonttivaihtoehtoja on useampia, silläkin tämä vaihtoehto houkuttelisi. Samoin yhden paikan viihtyisyysarvo voi muuttua, raskaalle kalustolle rakennetaan tie läheltä kulkemaan jne.
Matkailuauto taas on auto, jolla on omat huoltotarpeensa ja sekin vanhenee. Ei kehtaisi ostaa matkailuautoa esim. vuodeksi seisomaan pihatontille. Lähtökohtaisesti jokainen talo on "koppi" nurkkineen, ja kyllähän tuota lastikkoilmettä saisi mielikuvitusta käyttämällä jotenkin häivytettyä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tonttivaihtoehtoja on useampia, silläkin tämä vaihtoehto houkuttelisi. Samoin yhden paikan viihtyisyysarvo voi muuttua, raskaalle kalustolle rakennetaan tie läheltä kulkemaan jne.
Matkailuauto taas on auto, jolla on omat huoltotarpeensa ja sekin vanhenee. Ei kehtaisi ostaa matkailuautoa esim. vuodeksi seisomaan pihatontille. Lähtökohtaisesti jokainen talo on "koppi" nurkkineen, ja kyllähän tuota lastikkoilmettä saisi mielikuvitusta käyttämällä jotenkin häivytettyä.No sitten. Ostamaan vaan, mitä tuota selittelet, vaikken kyllä usko pätkääkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sitten. Ostamaan vaan, mitä tuota selittelet, vaikken kyllä usko pätkääkään.
Kiinostaisi kuulla sellaisen omistavan tai kokeilleen mielipiteitä. Eihän sitä koskaan tiedä, jos jotain yllättävää ilmenee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sitten. Ostamaan vaan, mitä tuota selittelet, vaikken kyllä usko pätkääkään.
???😂
- Anonyymi
En tiedä onko lapin remonttihuijarien aikaansaannoksia mutta jätän väliin varmuuden vuoksi.
Jos ne on autolla vedettäviä on väkisinkin hentorakenteisia. Silloin ostaisun kyllä mieluummin jonkun karavaani merkin. Ellei niin sitten pitäisi olla traktori.
En myöskään luottaisi yhtään vedenpitävyyteen kun ei näyttänyt olevan räystäitä. Tarvii siis katoksen erikseen. Muuten päällä makaava lumi vuotaa rakenteisiin. Ei näyttänyt olevan kunnon suojapeltejäkään.
Puuseinäisenä tulee vielä huoltomaalaukset krapsutuksineen. Jos kuitenkin asuntovaunu? - Anonyymi
Kutukoppi ja kiimaliiteri vanhenee ja homehtuu arvottomaksi vuosien saatossa , kiinteistössä arvo ei laske niin sanotusti . Jos haluaa välttää , niin vuokraa kutukopin .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1522492- 1502235
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551973Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171870"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591354Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1981222Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää751015Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.323920Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa187909Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24684