SAK;n kuvitelmat palkankorotuksista ovat epärealistiset. Suomi on junnannut paikallaan 17 vuotta. Tuottavuus ei ole kasvanut. Talous ei ole kasvanut.
Jakovaraa syntyy tuottavuuden kasvusta, mitä ei ole.
Hallitukselle kiukuttelu on lastentarhatouhua. Poliittisista (sd) lakoista ei ollut mitään hyötyä. Päinvastoin, ne leikkasivat bruttokansantuotteesta kaksi miljardia ja aiheuttivat miljoonavahingot yrityksille. Se on lisännyt muutosneuvotteluja. Jotenkin miljoonat pitää korvata.
Jos palkkoja korotaan, niin kustannuksia joudutaan karsimaan vastaavasti, Se tarkoittaa irtisanomisia ja lomautuksia. Lisäksi palkkojen korotukset vähentävät yritysten kilpailukykyä, minkä takia saadaan vähemmän tilauksia ja työtä. SAK ajaessaan palkankorotuksia ajaa irtisanomisia ja lomautuksia.
Palkankorotukset ovat olleet menneinä aikoina valhetta. Kun palkkoja on korotettu, niin valtio on nostanut veroja, mikä on vienyt hyödyn. Netto ei ole lisääntynyt. Jos verojen korotus ei ole vienyt kaikkea, niin palkkojen korotuksen aiheuttama inflaatio on vienyt loput. Kysymys on aina ostovoimasta.
Paras keino ostovoiman lisäämiseksi olisi, yllätys kyllä, palkkojen alentaminen ja samalla tuloverojen laskeminen vastaavasti, että netto pysyy samana. Silloin hinnat alkaisivat laskemaan, mikä tarkoittaa, että samalla netolla saisi enemmän. Palkkojen alentaminen myös nostaisi yritysten kilpailukykyä, mikä tarkoittaa lisää tilauksia, lisää työtä, lisää työpaikkoja, vähemmän työttömyyttä. Koko kansakunnan ostovoima nousisi merkittävästi, kun työttömät pääsee töihin ja hinnat laskisivat.
SAK ajattelee toisin ja syö ostovoimaa. SAK yrittää kiukutella hallitukselle leikkaamalla paikallista sopimista. Se on kostotoimi hallituksen säätämällä laille, jossa paikallinen sopiminen laajennetaan kaikkiin yrityksiin. Ei ole mitään todellisia perusteita, että paikallisen sopimisen esteitä poistetaan. Esitetyt esteet ovat olleet mielikuvituksellisia uhkakuvia. Uhuu!
Kysymys on aina ihmisistä ja heidän välisistä sopimuksista. Mitä mieltä, onko kaikkien työntekijöiden edustajakseen valitsemansa insinööri parempi sopija kuin trukkikuski? On naurettavaa väittää, että koko henkilöstön luottamusvaltuutetuksi valittu insinööri ei ymmärtäisi, mitä TESissä lukee!!! Ehkä insinööri ymmärtää pykälät paremmin kuin amiksen käynyt Hakaniemen marionetti. ?
AO 200 ja tulevaisuuden marionetit
6
564
Vastaukset
- Anonyymi
Insinööri on osoittaunut viisaammaksi. Eppu Normaali laulaa, että mikään ei ole niin viisas kuin insinööri.
- Anonyymi00006
Ah venäjää ah venäjää.
- Anonyymi
SAK on iritsanomassa porukkaansa. Liian suuret palkkamenot. Palkkoja pitäisi pienentää. Onnistuuko paikallinen sopiminen? Onko SAK:ssa pääluottamusmies vai kaikkia työntekijöitä edustava luottamusvaltuutettu?
- Anonyymi00004
Vai pienentää palkkoja.häh oletko vajakki.suomikin lykkää rahaa Ukrainaan yms paskaan ja kasvattaa omaa virkamies koneistoa.turhia virkoja luodaan lisää ja kaiken maailman byrokratiaa lisää.suomessa niin raskas virkamies koneisto että hirvittää paskanjauhajaa lisää ja johtajia myös.
- Anonyymi00005
Kenkää kenkää kommareille jee!
- Anonyymi00007
Raahen mafia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902697- 2011034
- 66887
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti148839- 59702
- 53657
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18591- 51565
- 55515
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504