"Savutusarvot" W124 mallissa?

Niin, paljonko teillä on W124 omistajat tuo mainitsemani arvo? Jos kertoisitte vuosimallin ja auton tyypin. Omassa 300 D -88 440 kkm, arvo on 1,06.
51058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ettekö nähneet muutama vuosi Karpon ohjelmaa. Koko mittaus on täyttä puppua. AKE ei ole ohjeistanut mittaussekvenssiä niin, että erimerkkiset mittalaitteet olisivat yhteismitalliset. Tämäm myönsi Suomen Autokatsatuksen tekninen johtaja.

Ja se mittaustapa on hyvin alkeellinen: direktiivi määrittelee vain että mitataan savun läpinäkyvyttää. Eli aivan sama onko arvo 1 vai 2. Täyttä puppua ja diesel autojen turhaa rääkkäämistä. Pitäisi mitata typenoksideja ja muita pitoisuuksia sekä micro- ja nanopartikkeleita joita ko 70-luvulla spekstattu mentelmä ei pysty mittaan.

Äänestä
  • Vai että oikein Karpon ohjelmassa.... Olet oikeassa ettei se ole totuus, ei se olekaan ja tuskin siitä koskaan absoluuttista totuutta tulee. On asioita joista sovitaan yhteisesti ja sitten mennään niiden pelisääntöjen mukaan, tämä lukeutuu niihin. Yhtä lailla esim. yksikkö 1 metri, sekin on sovittu yhteisesti ja "aito" kapula säilytetään Pariisissa. Tiesit varmaan tämän, mutta halusin valottaa asiaa laajemmin. Toisaalta voi olla että n vuoden päästä viisaat huomaavat ettei metri olekaan metri vaan ±y mm. Tällöin aikaisempien asioiden muuttaminen käy helposti kertoimilla.

    Savutusarvoissa tiettyä lukuarvoa tulee alittaa, jotta meno voisi jatkua. Ja tässäkin tapauksessa jos havaitaan arvojen olevan pielessä, niin kertoimilla päästään taas lähemmäksi "totuutta".

    Että tällaista!

    Äänestä

W124 250TD -89 savuarvo 1,5. Pumppua on ruuvattu.

Äänestä

yleensä jos ei ole ruuvattu ja kunnossa, niin
molemmin puolin 1 on arvot. Oma 200D syöttöä
lisätty penkissä niin paljon ku hyötyä on
nii arvo on noin 2.3.

Äänestä

E 200 D -94 ajettu 580 tkm 0,89

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vek kirjoitti:

Niin, paljonko teillä on W124 omistajat tuo mainitsemani arvo? Jos kertoisitte vuosimallin ja auton tyypin. Omassa 300 D -88 440 kkm, arvo on 1,06.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu