Valtakunnallista Muistiviikkoa vietetään vuosittain kansainvälisen Maailman Alzheimer-päivän (21.9.) ympärillä, tänä vuonna viikolla 38. Teemana on Kuljemme muistisairaan matkassa (Vi följer med den minnessjuka under resan). Muistiviikolla lisätään tietoa muistisairauksista sekä muistutetaan muistisairaiden ihmisten ja läheisten oikeudesta hyvään ja omannäköiseen elämään.
Siili
Valtakunnallinen muistiviikko tällä viikolla
6
246
Vastaukset 6
- Anonyymi
Onkohan näin että muistisairaudet alkavat kiinnostaa vasta on asia alkaa olla läsnä kunkin omassa elämässä joko itsellä tai läheisellä. Jokainen voi kuitenkin tehdä itse jotain muistisairauksien ennaltaehkäisemiseksi.
Siili - Anonyymi
Minua kiinnostaa vaikka vielä muistankin vielä. Ja muutenkin kaikki mahdollinen vaivojen ennaltaehkäisy. Uskon eniten siihen, vaikka on jo yksi vaiva, jota pitää hoitaa ja pääsyt pukkaamaan esiin ennaltaehkäisystä huolimatta. Asuinalueellani on muistiin liittyvä tapahtuma tuolla viikolla.
- Anonyymi
Kaikkeahan ei voi ennaltaehkäistä koska pelkästään omista vääristä valinnoista ei muistisairaudet aiheudu.
THL:llä on Finger-hanke FINGER-tutkimus pyrkii ehkäisemään muistitoimintojen heikentymistä ikääntyneillä. Tutkimuksessa on selvitetty, voiko monipuolinen elintapaohjelma auttaa ehkäisyssä.
Siili
Hei ja tiedoksi kaikille,
Muistiliitolla on monenlaista tukea ja toimintaa muistisairaille ja heidän läheisilleen tai muuten asiasta kiinnostuneille.
Esimerkiksi Tukinetistä https://tukinet.net/ löytyy kaikille avoin Muisti ja muistisairaudet ryhmä, jossa keskustellaan muistihäiriöistä ja muistisairauksista. Ryhmässä voi turvallisesti jakaa kokemuksiasi elämästä muistisairauden kanssa.
Ryhmää pääsee lukemaan kuka vaan, mutta osallistuaksesi keskusteluun luo Tukinettiin anonyymi uniikki nimimerkki.
Ryhmä löytyy täältä: https://tukinet.net/teemat/muisti-ja-muistisairaudet-752231380/forum/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Kiitokset hyvästä infosta.
Siili
- Anonyymi
Hienoa että tällaisia kriisikeskuksen kaltaisia toimijoita on myös täällä Suomi24:n palstoilla.
Siili
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t921118Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää232859Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️75851- 54734
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien73695Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34612- 51565
- 41560
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29557Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30535