Luulin jo kuolevani tähän tuppukylään ja sen ihmisiin.
Huh...onneksi pääsin jo pois kiuruveeltä..
13
574
Vastaukset
- Anonyymi
Olet varmaan nuorempi? Odotahan kunhan pääset oravanpyörään juoksemaan, joka ikinen arki aamu liikennevaloista toisiin seisomaan ja ihmisiä katsomaan, jotka kiireisinä töihin tai kouluun menossa, kuka pyörällä, kävellen tai potkulaudalla. Sitten samaa ruljanssia klo 16 ja takas hikiseen kaksioon kerrostalossa. Tätä aina uudelleen uudelleen uudelleen uudelleen ja uudelleen.
Tuohon päälle vielä jos sattuu taas joku v-tun koronahulluus tulemaan! Elääh tule lähelle! TurvaväliiiI! Missä on maski? Pesitkö käet? =D
Kyllä kait täällä Kiuruvedeltä pääsee pois jos haluaa, mutta itse halusin takas, ikinä en enää halua asua missään isossa cityssa "lampaiden" keskellä, se ei ole ihmisen paikka!- Anonyymi
On muitakin vaihtoehtoja asua kuin tosi isot cityt. Melko huonosti pitää käydä jos pitää kiurunperälle palata. Jotkut potee sitä kotiseutukaipuuta ikänsä.
Itselle ei ole tullut mieleen edes unissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On muitakin vaihtoehtoja asua kuin tosi isot cityt. Melko huonosti pitää käydä jos pitää kiurunperälle palata. Jotkut potee sitä kotiseutukaipuuta ikänsä.
Itselle ei ole tullut mieleen edes unissa.Ei minulle ole käynyt mitenkään huonosti, töitä riitää ja toki mahollista koska en ole riippuvainen paikasta missä asun. Voisin asua vieläkin syrjemmällä ja osittain asunkin :)
Korona sai aikaan sen, että etätyöt tuli maholliseksi ja samaan aikaan kyllästyin totaalisesti isommassa kaupungissa asumiseen, ei vaan tarjoa yhtään mitään mulle tuo city-elämä. Baareissa ja viihteellä pääsee kyllä sitten kesälomalla käymään muuallakin jos tekee mieli, se riittää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei minulle ole käynyt mitenkään huonosti, töitä riitää ja toki mahollista koska en ole riippuvainen paikasta missä asun. Voisin asua vieläkin syrjemmällä ja osittain asunkin :)
Korona sai aikaan sen, että etätyöt tuli maholliseksi ja samaan aikaan kyllästyin totaalisesti isommassa kaupungissa asumiseen, ei vaan tarjoa yhtään mitään mulle tuo city-elämä. Baareissa ja viihteellä pääsee kyllä sitten kesälomalla käymään muuallakin jos tekee mieli, se riittää.Lisäksi ihteä ahistaa tämä kehitys, että kaikkien on pakkauduttava yhteen nippuun noihin kaupunkeihin, helevata se ei ole ihmisen elämää ja viimeisin vaihtoehto on kyllä kerrostalo. Meinasi järki lähtee päästä kun kerrostalossa tekee töitä etänä 24/7. Jos etänä tekee hommia, silloin on asuttava mahollisimman lähellä luontoa ja maalla.
Asioiden pitäisi palata takas siihen suuntaan, mitä se oli vielä 1980-luvulla, paljon terveellisempää kuin jatkuvasti kliinisenä pelätä joitakin pöpöjä city-elämässä. Maalle vain jos on mahollisuus, kyläkaupat takas ja postitoimistot ym.
Ymmärrän sen, että nuorena tekee mieli melskeeseen ja menoihin, mutta ainakin itselläni mieli muuttui ihan toiseen suuntaan vanhempana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäksi ihteä ahistaa tämä kehitys, että kaikkien on pakkauduttava yhteen nippuun noihin kaupunkeihin, helevata se ei ole ihmisen elämää ja viimeisin vaihtoehto on kyllä kerrostalo. Meinasi järki lähtee päästä kun kerrostalossa tekee töitä etänä 24/7. Jos etänä tekee hommia, silloin on asuttava mahollisimman lähellä luontoa ja maalla.
Asioiden pitäisi palata takas siihen suuntaan, mitä se oli vielä 1980-luvulla, paljon terveellisempää kuin jatkuvasti kliinisenä pelätä joitakin pöpöjä city-elämässä. Maalle vain jos on mahollisuus, kyläkaupat takas ja postitoimistot ym.
Ymmärrän sen, että nuorena tekee mieli melskeeseen ja menoihin, mutta ainakin itselläni mieli muuttui ihan toiseen suuntaan vanhempana.Se oli puistuttavin näky minusta kun pahimpaan korona-aikaan meni asioimaan tuommoiseen jättikokoiseen Prismaan klo 16+ ja siniset vaipat naamalla 99% ihmisillä? Ei mene järkeen tämä, että ensin pakkaudutaan asumaan ahtaasti noihin isoihin kaupunkeihin ja sitten pelätään jotain pöpöä ja pestään käsiä joka hetkessä desinfiointi aineella? Vielä kun olisi tullut ne ulkonaliikkumiskiellot ja pakkopiikitykset, niin avot! Kuin asuisi jossain isossa hullujenhuoneessa =D
Jos kerran tuommoisia pöpöjä alkaa olemaan maailmalla, eikö silloin luonnollinen ratkaisu olisi nimen omaan asua harvempaan ja maalla? Tämä kehitys on ristiriitaista! Maalle vain joka iikka, kädet ja jalat paskaan että immuniteettitasot paranee!
Onneksi tämä Kiuruvesi on kuitenkin niin pieni paikka, ettei tuota samaa hulluutta pääse näkemään niin isolla skaalalla ja täältä pääsee vielä syrjäkylälle mökille omaan rauhaan jos vastaavaa paskaa on tulossa taas maailmalla vastaan! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On muitakin vaihtoehtoja asua kuin tosi isot cityt. Melko huonosti pitää käydä jos pitää kiurunperälle palata. Jotkut potee sitä kotiseutukaipuuta ikänsä.
Itselle ei ole tullut mieleen edes unissa.Pysy ihmeessä poissa, kyllä Kiuruvedellä pärjätään ilman sinua 👍
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pysy ihmeessä poissa, kyllä Kiuruvedellä pärjätään ilman sinua 👍
Saat sinä kuule uskoa että saatte pärjätäkin. En tosiaankaan ole tulossa sinne umpimielisten tollojen körttikylään. Siihen sairaaseen ilmapiiriin en tosiaan kaipaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli puistuttavin näky minusta kun pahimpaan korona-aikaan meni asioimaan tuommoiseen jättikokoiseen Prismaan klo 16 ja siniset vaipat naamalla 99% ihmisillä? Ei mene järkeen tämä, että ensin pakkaudutaan asumaan ahtaasti noihin isoihin kaupunkeihin ja sitten pelätään jotain pöpöä ja pestään käsiä joka hetkessä desinfiointi aineella? Vielä kun olisi tullut ne ulkonaliikkumiskiellot ja pakkopiikitykset, niin avot! Kuin asuisi jossain isossa hullujenhuoneessa =D
Jos kerran tuommoisia pöpöjä alkaa olemaan maailmalla, eikö silloin luonnollinen ratkaisu olisi nimen omaan asua harvempaan ja maalla? Tämä kehitys on ristiriitaista! Maalle vain joka iikka, kädet ja jalat paskaan että immuniteettitasot paranee!
Onneksi tämä Kiuruvesi on kuitenkin niin pieni paikka, ettei tuota samaa hulluutta pääse näkemään niin isolla skaalalla ja täältä pääsee vielä syrjäkylälle mökille omaan rauhaan jos vastaavaa paskaa on tulossa taas maailmalla vastaan!Sulla ei vissiin pää kestänyt ihmisten ilmoilla asumista. liekö jo syntymävikaa? - Kiuruvedellähän sitä ilmenee yleisesti.
Kannattaa tosiaan asua syrjäkylillä jos alkaa pöpöjä pelkäämään - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saat sinä kuule uskoa että saatte pärjätäkin. En tosiaankaan ole tulossa sinne umpimielisten tollojen körttikylään. Siihen sairaaseen ilmapiiriin en tosiaan kaipaa.
Menehän pottu nukkumaan.
- Anonyymi
Simpauttajan
Impan höpelöä veljeä Ottoa siteeraten:
"Tuutpa sinä vielä takasi..."
Niin kuin tulikin. - Anonyymi
Täältähän pääsee pois, kun lähtee jos ei viihdy. Ei paikkakunta vankila ole. Turha tänne tulla itkemään.
- Anonyymi
"Mun pakko matkustaa on jonnekin
Entisestä pois juna vie
On aivan sama minne kiirehdin
Kun vain pitkä on tie..."
- Anonyymi
Varmaankin mielenterveys palveluiden pariin ulostulosta päätellen pää sekaisin kuin Haminan kaupunki ketä kiinnostaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911460Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva191900Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 103767
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683