Kalaa suositellaan vanhoille, kun se niin terveellistä ja tulee viisaaksi.
Naisille ja lapsille ei sitä suositella, kun saavat siitä vierasaineita.
Salaattia suositellaan vaikka se kasvatetaan tienvarsilla ja laskeumat pelloille tulleet vuosikymmeniä. Salaatista ei sitten saakkaan vierasaineita.
Mielenkiintoista seurattavaa tuo ruokakeskustelu lehdissä.
17
287
Vastaukset
- Anonyymi
Ongin älykkyyttä enkä ahvenia.
- Anonyymi
Todella hyvä avaus ap:ltä. Nyt on parikynmmentä vuotta toitotettu kasvisista ,hedelmistä ja marjoista. Kuinkas ollakkaan , etenkin nuoria ,siis alle 35-65 v kuolee /sairastuu valtavasti syöpiin , samoin lapsia ,kun saavat ne myrkyt jo äidin verenkierrosta odotusaikana.
Just nämä ns terveelliset kasvikset, marjat, hedelmät ja öljyt sisältävät valtavasti myrkkyjä. Kyllä ne sumutetaan etelän maissa useamman kerran vuodessa ihan niinkuin oliivipuut ja rypsi/rapsipellotkin meillä ja muualla. SE ON TEHOVILJELYÄ SE!
Entäs kotimaiset marjat ja poron/hirvenliha ,,, laskeumat rajan takaa. Se niiden mustikoiden terveellisyydestä.
Ei kaikki sairastu,vaan ne ,joiden geenit on altiimmat myrkyille.
Lukekaa, tietoa löytyy.
Mutta pakko on syödä, kohtuudella monenlaista! Ei fanaattisesti jotain. - Anonyymi
Miksi salaatinlehtiä pitäisi syödä ?
Salaatinlehdissä ei ole juuri mitään ravintoaineita.
Jäävuorisalaatissa vähiten.
Tummemman vihreissä salaateissa on hitusen jotain. - Anonyymi
Miksi kalasta tutkitaan vierasaineita mutta ei koskaan kaalista ja salaatinlehdistä.
- Anonyymi
Silakat uivat samassa meressä, mutta kaaleja ja salaattia kasvatetaan eri paikoissa,
ei niistä saisi luotettavaa tutkimustulosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silakat uivat samassa meressä, mutta kaaleja ja salaattia kasvatetaan eri paikoissa,
ei niistä saisi luotettavaa tutkimustulosta.Meressä on saatuneempia ja puhtaampia paikkoja.
- Anonyymi
Joo ja seuraavassa lauseessa ihmettelevät, kun keliakit ym suolistosairaudet, allergiat ym kasvaa. Keripukkiuutisia odotellessa.
Tehdas"terveellisiä" kevyttuotteita, syöpää aiheuttavia makeutusaineita ym paskaa kehotetaan syömään, liha suorastaan tappaa heti ym länkytetään päivästä toiseen ja jotkut uskoo, kakarat on sekopäitä, kun vielä tätäkin kuuntelevat kaiken muun paskan lisäksi.
Syökää ja käyttäkää voita, sokeria, lihaa.. ja haistattakaa pitkät paskat noiden idioottien länkytyksille! - Anonyymi
Salaatit marketteihin kasvatetaan kasihuoneissa ja yksittäinen salaatinviljeliä
ei kai voi olla niin pöllö, että sitä viljelee saasteissa ?- Anonyymi
Ajele nyt joskus valtateitä ja seuraa peltoja niiden reunoissa. Kaalipeltoja ja muutakin kasvisruokaa tavan takaa.
- Anonyymi
Ai ei käytetä vai, kasvihuoneissa, anna mun nauraa😂😂😂. XXXXXX on teholtaan tautitorjunnan aatelia erikoiskasveilla. Sen kaksi eri tavalla vaikuttavaa tehoainetta antaa suojaavan ja puhdistavan tehon tauteja vastaan. Paras teho saavutetaan kuitenkin aina ennaltaehkäisevillä käsittelyillä. Sijoitettaessa se ruiskutusohjelman loppuun se vähentää varastohävikkiä ja lisää siten markkinakelpoisen sadon määrää.
PISTIN PIILOON TUON AINEEN,kun niitä on monia ja paljon eri nimisiä. - Anonyymi
Aloittajalla(kin) tuntuu olevan lukihäiriö. Naiset ja lapset saavat syödä salaattia kyllä, mutta raskaana olevat naiset vain rajoitetusti, kuten ehkä aivan pikkuisetkin.
- Anonyymi
On se vaikeaa lukea tavallisen kansan kirjoituksia. Meille vanhoille opettajille pitää tehdä oma palsta. Sinne ei ole asiaa tulla näiden "lukihäiriöisten".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se vaikeaa lukea tavallisen kansan kirjoituksia. Meille vanhoille opettajille pitää tehdä oma palsta. Sinne ei ole asiaa tulla näiden "lukihäiriöisten".
En ole ollut ope. Mutta turhan tarkka saatan olla tai vaikka pilkun nussuttelija, mutta onko silläkään mitään väliä, kun ei oikeilla ja tärkeilläkään asioilla ole.
- Anonyymi
"Kalaa suositellaan vanhoille, kun se niin terveellistä ja tulee viisaaksi."
En ole koskaan tulkinnut niin, että kala tekee viisaaksi.
Kala on hyväksi mm. luustolle ja kalan rasvat ovat terveellisempiä kuin
esim. naudan- ,porsaan- ja kananrasvat.
Em. rasvoista porsaanrasva on terveellisempää kuin naudan ja broilerin/kanan.
Ennen oli slogan: "Syö särkee, se kasvattaa järkee".
Kaikkea ei pidä ottaa kirjaimellisesti.- Anonyymi
Mistähän lienet tietosi keräillyt. Kyllä broisku / kana on rasvan kannalta parempi valinta kuin possunliha.
- Anonyymi
Jos ei tähän ikään mennessä ole syönyt terveellisesti tuskin mikään
enää pelastaa.- Anonyymi
Woi olla, mutta silti kannattaa yrittää. Ihmeitä tapahtuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727