Majoitus ja menovinkkejä Amsterdamissa?

sAAmari

Kaipailen vinkkejä kohtuuhintaisista mutta siisteistä ja hyvällä paikalla olevista hotelleista Amsterdamissa. Myös kaikki menovinkit "kulttuurimatkailijoille" olisivat tervetulleita! Tarkoitus on suunnata kaupunkiin perhematkalle, eli ei mitään häröilyä vaan mieluummin erinomaisen hyviä ruokapaikkavinkkejä, näyttelyitä/gallerioita, museoita jne. Musiikkiliikkeet saattaisivat kiinnostaa yhtä meistä, shoppailu noin muuten jäänee vähäiseksi.

8

2099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyöräilijä

      Suosittelen kulttuurimatkailijalle ensinnäkin kanaaliajelua, Anne Frankin museota, Van Gogh- museota, seksimuseota, kauniita puutarhoja, huvipuistoa.... lukemattomia vaihtoehtoja kyllä löytyy ihan matkaesitteitä selaillessa. Musiikista diggailevalle on ihanat vinyylilevy-kirppikset pengottavana sekä pieniä levykauppoja kyllä löytyy kaupunkia kiertäessä.

    • ILoveAmsterdam

      Näiltä sivustoilta varmasti löydät hyviä kohtuuhintaisia hotelleja:
      www.1st-hotels-amsterdam.com
      www.hotels.nl
      www.bookings.nl
      www.amsterdam.info(muitakin vinkkejä Amsterdamiin, myös suomeksi)
      www.holland-hotels.com

    • Gillian

      Kannattaa miettiä vaihtoehtona huoneiston varaamista. Meillä oli pääsiäisenä: http://www.studiopalamedes.com ,
      tosi kiva yksiö (studio) ja hyvä sijainti, mutta sopii vain kahdelle. Googlella löytyy lisää vaikka kuinka paljon. Tuttavilla on myös hyvä kokemus huoneistossa asumisesta Amsterdamissa.
      Haulla löytyy myös tarjolla olevia asuntolaivoja. Kulttuurimatkailijat voisivat testata sellaisen ja kertoa kokemuksia. Niitä myös löytyy Googlella ja kuvista päätellen ovat tosi hienoja ja hyvillä paikoilla. Ne näyttivät myös 'livenä' hyvältä, mutta pääsiäisenä oli vielä aika kylmä sää, siksi se ei houkutellut.
      Leidsepleinin lähellä on muutaman korttelin verran vieri vieressä ruokaravintoloita; nepalilaisesta argentiinalaiseen, joukossa myös yksi hollantilainen. Ne missä ehdittiin käymään, olivat ihan hyviä.
      Tietenkin on käytävä ainakin Van Goghin ja Rijksmuseumissa. Kasvitieteellinen puutarha on myös hieno keidas. Kanavaristeilyllekin kannattaa mennä.
      Amsterdamissa tulee käveltyä pitkiä matkoja, hyvät kengät jalkaan ja menoksi.
      Pankkiautomaatteja, joihin käy Visa-kortti, ei sitten löydy joka kulmalta, kuten Hgissä. Meillä meni pari tuntia sellaisen löytämiseen vilkkailla ostoskaduilla.

    • oiva matkaopas

      http://www.helmet.fi/search*fin/tamsterdam/tamsterdam/1,32,117,B/frameset&FF=tamsterdam&10,,80
      Jos et ole pääkaupunkiseudulta toimii nk kaukolainaus kirjastoissa

    • Anni

      Amsterdamissa kannattaa kokeilla indonesialaisravintolassa 'rijstaffel' - eteen tuodaan jopa 50 pikkukuppia täynnä erilaista ruokaa. Hauska ihmeteltävä ja syötävä. Oma hyvä kokemus Amsterdamissa ravintolasta nimeltä Djawa. Aikaa vaan on kulunut niin paljon, että liekö enää olemassa. Ei ollut sikakallis, jos ei ihan halpakaan. Myös halpaversioita löytyy.

    • sAAmari

      teille kaikille vastauksistanne, tosi upeaa saada paljon hyviä vinkkejä. Odotan matkaamme entistäkin suuremmalla innolla!

      (Lisääkin vinkkejä saa toki lähettää)

      • vinkkejä?

        Olin viime syksynä damissa ja aivan ehdottomia paikkoja, missä kaikkien on ikään katsomatta käytävä: madame tussaun-vahakabinetti (ehdoton!), anne frankin-koti, rijksmuseum ja van gogh-museum. Samalla kadulla anne frankin kanssa on pancakefactory, huomaamaton ulkoapäin, mutta maailman parhaat suolaiset ja makeat pannukakut (jos kaksi syöjää niin kannattaa ottaa yksi suolainen ja yksi makea ja laittaa ne puokkiin, ovat isoja)!!!! Siella kannattaa varautua jonottamaan, mutta se kannattaa :D

        Lisää vinkkejä löytyy osoitteesta:
        http://homepages.cwi.nl/~steven/amsterdam.html#sights


    • Johanm

      Parhaat tarjoukset matkapäivillesi saat osoitteessa www.hotels.nl.
      Todella hyviä tarjouksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      171
      4489
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      31
      3241
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      138
      2731
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2348
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      61
      2215
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1948
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1730
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1705
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      70
      1348
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1191
    Aihe