Majoitus ja menovinkkejä Amsterdamissa?

sAAmari

Kaipailen vinkkejä kohtuuhintaisista mutta siisteistä ja hyvällä paikalla olevista hotelleista Amsterdamissa. Myös kaikki menovinkit "kulttuurimatkailijoille" olisivat tervetulleita! Tarkoitus on suunnata kaupunkiin perhematkalle, eli ei mitään häröilyä vaan mieluummin erinomaisen hyviä ruokapaikkavinkkejä, näyttelyitä/gallerioita, museoita jne. Musiikkiliikkeet saattaisivat kiinnostaa yhtä meistä, shoppailu noin muuten jäänee vähäiseksi.

8

2102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyöräilijä

      Suosittelen kulttuurimatkailijalle ensinnäkin kanaaliajelua, Anne Frankin museota, Van Gogh- museota, seksimuseota, kauniita puutarhoja, huvipuistoa.... lukemattomia vaihtoehtoja kyllä löytyy ihan matkaesitteitä selaillessa. Musiikista diggailevalle on ihanat vinyylilevy-kirppikset pengottavana sekä pieniä levykauppoja kyllä löytyy kaupunkia kiertäessä.

    • ILoveAmsterdam

      Näiltä sivustoilta varmasti löydät hyviä kohtuuhintaisia hotelleja:
      www.1st-hotels-amsterdam.com
      www.hotels.nl
      www.bookings.nl
      www.amsterdam.info(muitakin vinkkejä Amsterdamiin, myös suomeksi)
      www.holland-hotels.com

    • Gillian

      Kannattaa miettiä vaihtoehtona huoneiston varaamista. Meillä oli pääsiäisenä: http://www.studiopalamedes.com ,
      tosi kiva yksiö (studio) ja hyvä sijainti, mutta sopii vain kahdelle. Googlella löytyy lisää vaikka kuinka paljon. Tuttavilla on myös hyvä kokemus huoneistossa asumisesta Amsterdamissa.
      Haulla löytyy myös tarjolla olevia asuntolaivoja. Kulttuurimatkailijat voisivat testata sellaisen ja kertoa kokemuksia. Niitä myös löytyy Googlella ja kuvista päätellen ovat tosi hienoja ja hyvillä paikoilla. Ne näyttivät myös 'livenä' hyvältä, mutta pääsiäisenä oli vielä aika kylmä sää, siksi se ei houkutellut.
      Leidsepleinin lähellä on muutaman korttelin verran vieri vieressä ruokaravintoloita; nepalilaisesta argentiinalaiseen, joukossa myös yksi hollantilainen. Ne missä ehdittiin käymään, olivat ihan hyviä.
      Tietenkin on käytävä ainakin Van Goghin ja Rijksmuseumissa. Kasvitieteellinen puutarha on myös hieno keidas. Kanavaristeilyllekin kannattaa mennä.
      Amsterdamissa tulee käveltyä pitkiä matkoja, hyvät kengät jalkaan ja menoksi.
      Pankkiautomaatteja, joihin käy Visa-kortti, ei sitten löydy joka kulmalta, kuten Hgissä. Meillä meni pari tuntia sellaisen löytämiseen vilkkailla ostoskaduilla.

    • oiva matkaopas

      http://www.helmet.fi/search*fin/tamsterdam/tamsterdam/1,32,117,B/frameset&FF=tamsterdam&10,,80
      Jos et ole pääkaupunkiseudulta toimii nk kaukolainaus kirjastoissa

    • Anni

      Amsterdamissa kannattaa kokeilla indonesialaisravintolassa 'rijstaffel' - eteen tuodaan jopa 50 pikkukuppia täynnä erilaista ruokaa. Hauska ihmeteltävä ja syötävä. Oma hyvä kokemus Amsterdamissa ravintolasta nimeltä Djawa. Aikaa vaan on kulunut niin paljon, että liekö enää olemassa. Ei ollut sikakallis, jos ei ihan halpakaan. Myös halpaversioita löytyy.

    • sAAmari

      teille kaikille vastauksistanne, tosi upeaa saada paljon hyviä vinkkejä. Odotan matkaamme entistäkin suuremmalla innolla!

      (Lisääkin vinkkejä saa toki lähettää)

      • vinkkejä?

        Olin viime syksynä damissa ja aivan ehdottomia paikkoja, missä kaikkien on ikään katsomatta käytävä: madame tussaun-vahakabinetti (ehdoton!), anne frankin-koti, rijksmuseum ja van gogh-museum. Samalla kadulla anne frankin kanssa on pancakefactory, huomaamaton ulkoapäin, mutta maailman parhaat suolaiset ja makeat pannukakut (jos kaksi syöjää niin kannattaa ottaa yksi suolainen ja yksi makea ja laittaa ne puokkiin, ovat isoja)!!!! Siella kannattaa varautua jonottamaan, mutta se kannattaa :D

        Lisää vinkkejä löytyy osoitteesta:
        http://homepages.cwi.nl/~steven/amsterdam.html#sights


    • Johanm

      Parhaat tarjoukset matkapäivillesi saat osoitteessa www.hotels.nl.
      Todella hyviä tarjouksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe