Kaipailen vinkkejä kohtuuhintaisista mutta siisteistä ja hyvällä paikalla olevista hotelleista Amsterdamissa. Myös kaikki menovinkit "kulttuurimatkailijoille" olisivat tervetulleita! Tarkoitus on suunnata kaupunkiin perhematkalle, eli ei mitään häröilyä vaan mieluummin erinomaisen hyviä ruokapaikkavinkkejä, näyttelyitä/gallerioita, museoita jne. Musiikkiliikkeet saattaisivat kiinnostaa yhtä meistä, shoppailu noin muuten jäänee vähäiseksi.
Vastaukset 8
- pyöräilijä
Suosittelen kulttuurimatkailijalle ensinnäkin kanaaliajelua, Anne Frankin museota, Van Gogh- museota, seksimuseota, kauniita puutarhoja, huvipuistoa.... lukemattomia vaihtoehtoja kyllä löytyy ihan matkaesitteitä selaillessa. Musiikista diggailevalle on ihanat vinyylilevy-kirppikset pengottavana sekä pieniä levykauppoja kyllä löytyy kaupunkia kiertäessä.
- ILoveAmsterdam
Näiltä sivustoilta varmasti löydät hyviä kohtuuhintaisia hotelleja:
www.1st-hotels-amsterdam.com
www.hotels.nl
www.bookings.nl
www.amsterdam.info(muitakin vinkkejä Amsterdamiin, myös suomeksi)
www.holland-hotels.com - Gillian
Kannattaa miettiä vaihtoehtona huoneiston varaamista. Meillä oli pääsiäisenä: http://www.studiopalamedes.com ,
tosi kiva yksiö (studio) ja hyvä sijainti, mutta sopii vain kahdelle. Googlella löytyy lisää vaikka kuinka paljon. Tuttavilla on myös hyvä kokemus huoneistossa asumisesta Amsterdamissa.
Haulla löytyy myös tarjolla olevia asuntolaivoja. Kulttuurimatkailijat voisivat testata sellaisen ja kertoa kokemuksia. Niitä myös löytyy Googlella ja kuvista päätellen ovat tosi hienoja ja hyvillä paikoilla. Ne näyttivät myös 'livenä' hyvältä, mutta pääsiäisenä oli vielä aika kylmä sää, siksi se ei houkutellut.
Leidsepleinin lähellä on muutaman korttelin verran vieri vieressä ruokaravintoloita; nepalilaisesta argentiinalaiseen, joukossa myös yksi hollantilainen. Ne missä ehdittiin käymään, olivat ihan hyviä.
Tietenkin on käytävä ainakin Van Goghin ja Rijksmuseumissa. Kasvitieteellinen puutarha on myös hieno keidas. Kanavaristeilyllekin kannattaa mennä.
Amsterdamissa tulee käveltyä pitkiä matkoja, hyvät kengät jalkaan ja menoksi.
Pankkiautomaatteja, joihin käy Visa-kortti, ei sitten löydy joka kulmalta, kuten Hgissä. Meillä meni pari tuntia sellaisen löytämiseen vilkkailla ostoskaduilla. - oiva matkaopas
http://www.helmet.fi/search*fin/tamsterdam/tamsterdam/1,32,117,B/frameset&FF=tamsterdam&10,,80
Jos et ole pääkaupunkiseudulta toimii nk kaukolainaus kirjastoissa - Anni
Amsterdamissa kannattaa kokeilla indonesialaisravintolassa 'rijstaffel' - eteen tuodaan jopa 50 pikkukuppia täynnä erilaista ruokaa. Hauska ihmeteltävä ja syötävä. Oma hyvä kokemus Amsterdamissa ravintolasta nimeltä Djawa. Aikaa vaan on kulunut niin paljon, että liekö enää olemassa. Ei ollut sikakallis, jos ei ihan halpakaan. Myös halpaversioita löytyy.
- sAAmari
teille kaikille vastauksistanne, tosi upeaa saada paljon hyviä vinkkejä. Odotan matkaamme entistäkin suuremmalla innolla!
(Lisääkin vinkkejä saa toki lähettää)- vinkkejä?
Olin viime syksynä damissa ja aivan ehdottomia paikkoja, missä kaikkien on ikään katsomatta käytävä: madame tussaun-vahakabinetti (ehdoton!), anne frankin-koti, rijksmuseum ja van gogh-museum. Samalla kadulla anne frankin kanssa on pancakefactory, huomaamaton ulkoapäin, mutta maailman parhaat suolaiset ja makeat pannukakut (jos kaksi syöjää niin kannattaa ottaa yksi suolainen ja yksi makea ja laittaa ne puokkiin, ovat isoja)!!!! Siella kannattaa varautua jonottamaan, mutta se kannattaa :D
Lisää vinkkejä löytyy osoitteesta:
http://homepages.cwi.nl/~steven/amsterdam.html#sights
- Johanm
Parhaat tarjoukset matkapäivillesi saat osoitteessa www.hotels.nl.
Todella hyviä tarjouksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1521002En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44697Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.124639Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23638- 67595
- 36562
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50545Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää154540Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34534Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518