Majoitus ja menovinkkejä Amsterdamissa?

Kaipailen vinkkejä kohtuuhintaisista mutta siisteistä ja hyvällä paikalla olevista hotelleista Amsterdamissa. Myös kaikki menovinkit "kulttuurimatkailijoille" olisivat tervetulleita! Tarkoitus on suunnata kaupunkiin perhematkalle, eli ei mitään häröilyä vaan mieluummin erinomaisen hyviä ruokapaikkavinkkejä, näyttelyitä/gallerioita, museoita jne. Musiikkiliikkeet saattaisivat kiinnostaa yhtä meistä, shoppailu noin muuten jäänee vähäiseksi.
82138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suosittelen kulttuurimatkailijalle ensinnäkin kanaaliajelua, Anne Frankin museota, Van Gogh- museota, seksimuseota, kauniita puutarhoja, huvipuistoa.... lukemattomia vaihtoehtoja kyllä löytyy ihan matkaesitteitä selaillessa. Musiikista diggailevalle on ihanat vinyylilevy-kirppikset pengottavana sekä pieniä levykauppoja kyllä löytyy kaupunkia kiertäessä.

Äänestä

Näiltä sivustoilta varmasti löydät hyviä kohtuuhintaisia hotelleja:
www.1st-hotels-amsterdam.com
www.hotels.nl
www.bookings.nl
www.amsterdam.info(muitakin vinkkejä Amsterdamiin, myös suomeksi)
www.holland-hotels.com

Äänestä

Kannattaa miettiä vaihtoehtona huoneiston varaamista. Meillä oli pääsiäisenä: http://www.studiopalamedes.com ,
tosi kiva yksiö (studio) ja hyvä sijainti, mutta sopii vain kahdelle. Googlella löytyy lisää vaikka kuinka paljon. Tuttavilla on myös hyvä kokemus huoneistossa asumisesta Amsterdamissa.
Haulla löytyy myös tarjolla olevia asuntolaivoja. Kulttuurimatkailijat voisivat testata sellaisen ja kertoa kokemuksia. Niitä myös löytyy Googlella ja kuvista päätellen ovat tosi hienoja ja hyvillä paikoilla. Ne näyttivät myös 'livenä' hyvältä, mutta pääsiäisenä oli vielä aika kylmä sää, siksi se ei houkutellut.
Leidsepleinin lähellä on muutaman korttelin verran vieri vieressä ruokaravintoloita; nepalilaisesta argentiinalaiseen, joukossa myös yksi hollantilainen. Ne missä ehdittiin käymään, olivat ihan hyviä.
Tietenkin on käytävä ainakin Van Goghin ja Rijksmuseumissa. Kasvitieteellinen puutarha on myös hieno keidas. Kanavaristeilyllekin kannattaa mennä.
Amsterdamissa tulee käveltyä pitkiä matkoja, hyvät kengät jalkaan ja menoksi.
Pankkiautomaatteja, joihin käy Visa-kortti, ei sitten löydy joka kulmalta, kuten Hgissä. Meillä meni pari tuntia sellaisen löytämiseen vilkkailla ostoskaduilla.

Äänestä

http://www.helmet.fi/search*fin/tamsterdam/tamsterdam/1,32,117,B/frameset&FF=tamsterdam&10,,80
Jos et ole pääkaupunkiseudulta toimii nk kaukolainaus kirjastoissa

Äänestä

Amsterdamissa kannattaa kokeilla indonesialaisravintolassa 'rijstaffel' - eteen tuodaan jopa 50 pikkukuppia täynnä erilaista ruokaa. Hauska ihmeteltävä ja syötävä. Oma hyvä kokemus Amsterdamissa ravintolasta nimeltä Djawa. Aikaa vaan on kulunut niin paljon, että liekö enää olemassa. Ei ollut sikakallis, jos ei ihan halpakaan. Myös halpaversioita löytyy.

Äänestä

teille kaikille vastauksistanne, tosi upeaa saada paljon hyviä vinkkejä. Odotan matkaamme entistäkin suuremmalla innolla!

(Lisääkin vinkkejä saa toki lähettää)

Äänestä
  • Olin viime syksynä damissa ja aivan ehdottomia paikkoja, missä kaikkien on ikään katsomatta käytävä: madame tussaun-vahakabinetti (ehdoton!), anne frankin-koti, rijksmuseum ja van gogh-museum. Samalla kadulla anne frankin kanssa on pancakefactory, huomaamaton ulkoapäin, mutta maailman parhaat suolaiset ja makeat pannukakut (jos kaksi syöjää niin kannattaa ottaa yksi suolainen ja yksi makea ja laittaa ne puokkiin, ovat isoja)!!!! Siella kannattaa varautua jonottamaan, mutta se kannattaa :D

    Lisää vinkkejä löytyy osoitteesta:
    http://homepages.cwi.nl/~steven/amsterdam.html#sights

    Äänestä

Parhaat tarjoukset matkapäivillesi saat osoitteessa www.hotels.nl.
Todella hyviä tarjouksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sAAmari kirjoitti:

Kaipailen vinkkejä kohtuuhintaisista mutta siisteistä ja hyvällä paikalla olevista hotelleista Amsterdamissa. Myös kaikki menovinkit "kulttuurimatkailijoille" olisivat tervetulleita! Tarkoitus on suunnata kaupunkiin perhematkalle, eli ei mitään häröilyä vaan mieluummin erinomaisen hyviä ruokapaikkavinkkejä, näyttelyitä/gallerioita, museoita jne. Musiikkiliikkeet saattaisivat kiinnostaa yhtä meistä, shoppailu noin muuten jäänee vähäiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu