Ostin netin kautta lennot 10 ja 9 vuotiaille yksinmatkustaville lapsille. Tämän jälkeen tilasin puhelimitse lasten saattopalvelun ja seuraavana päivänä piti vielä tehdä varmistussoitto.
Puhelimessa kysyttiin luovuttavan ja vastaanottavan aikuisten nimet ja puhelinnumerot. Eikä sitten muuta...
rupesi arveluttamaan... finskillä piti täyttää lomakkeet ja annettiin tarkat ohjeet, lapsilla oli kaulassa infopussit ym.
Onko jollakin kokemusta, miten toimii ?
Puhelimessa kysyttiin luovuttavan ja vastaanottavan aikuisten nimet ja puhelinnumerot. Eikä sitten muuta...
rupesi arveluttamaan... finskillä piti täyttää lomakkeet ja annettiin tarkat ohjeet, lapsilla oli kaulassa infopussit ym.
Onko jollakin kokemusta, miten toimii ?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä ne laput täytetään Blue1llakin. Ja henkilökunnallehan sinun pitää lapsesi luovuttaa, joten mistä päättelet, että hommat toimisi jotenkin erilailla? Ei Finnairillakaan niitä infopusseja varmaan postissa lähetetty =)
ihan itse Aliisa? Siis pakko olla, kun kirjoitti tuohon edelliseen taas niin kysyjää ARVOSTAVAN vastauksen että !
siis noinhan sen pitäisi olla kuten eka vastaaja kirjoitti. Mutta kun ei ole ja siksi täältä kyselenkin. Ei ole annettu toimintaohjeita kentälle eikä ole lomaketta annettu etukäteen täytettäväksi kuten Finskillä. Myöskään netistä ei löydy.
Onko siis jollakin kokemuksia ?
Kiitos
..soittaa Blue1:lle ja kysyä asiaa?
Joskus tuntuu, että tällainen keskustelupalsta on omiaan lisäämään uusavuttomuutta. Eikö olisi helpompaa soittaa ja kysyä asiaa suoraan lentoyhtiöltä, kuin että jankata täällä foorumeilla sitä monta päivää?
Ehkäpä Blue1 on sen verran kehittyneempi kuin Finnair, että ottaa tarvittavat tiedot jo valmiiksi puhelimitse, joten sinun ei tarvitse muuta kuin allekirjoittaa lappu/laput kentällä.
Mutta yhdyn edelliseen kirjoittajaan, mikset soita suoraan Blue1lle, niin saat mielenrauhan asiaan? =)
Alkuperäinen kysyi samaa asiaa Ellien yh-palstalla eikä saanut yhtään vastausta.
Mielestäni kysymys kuuluu Elleissä Matkalaiset-palstalle.
Vaikka olenkin yh-äiti, en osaa neuvoa asiaa.
En laittanut koskaan lapsia matkalle, kun he olivat pieniä. Teini-ikäisinä he matkustivat usein ulkomaille enkä vaivannut päätäni asioilla.
Osaavia nuoria.
Olemme varanneet muutamat lennot netistä, mutta vain Finnairin lentoja. Luulisin, että Blue1 sivuilta löytyy tietoa ja parhaiten asia selviää soittamalla neuvontaan.
Tänään minua väsyttää ja töissä on ihmeen rauhallista. Tyttäreni soitti ja sanoi, että tulisinko myöhään kotiin, sillä hänellä on ystävätär kylässä. Hortoilen vain näillä tutuilla palstoilla. Täällä on niin kodikasta.
Kukapa meistä fiksu olisi. Naureskelin maailman menoa palstalla Silvio Berlusconi jutuille. Mies sohaisi pahasti suomalaisten identiteettiä solvaamalla suomalaista ruokaa.
Ehkä palstoilla kirjoittelu olisi turhaa, jos kukaan ei uskaltaisi kysyä mitään.
Mielestäni parhaat ja asialliset neuvot saa Elleissä mm. Säästöpossupalstalta.
Tietoa mitä saa kaivaa muualta. Harva asunnonvälittäjä, pankkivirkailija tai muu antaa noin osuvia neuvoja.
Menen nyt vielä avioeropalstalle ja sitten lähden kotiin. Kiitos seurasta. Naureskelin monen viestin parissa. Kivoja nettikoukkulaisia.
Hyvää minttumaariaa kaikille.
no soita sinne jos huolestuttaa. itse ekan kerran lensin "yksin"... olikos se nyt 13-vuotiaana, ja mukana oli pikkuveli joka oli just täyttäny 11 vee. Ei me kyllä ainakaa yhtään lappua täytetty tai mitään lentoemännille ees sanottu! Vanhemmat jäi vielä toiseks viikoks etelään. Me vaan istahdettiin siihen bussiin joka meni lentokentälle, sit siellä opas jotain kuulutteli, lentokentällä mentii muitten mukana lähtöselvitystiskeille, mentiin turvatarkastuksista ja muista. Ei mitään ongelmaa. Sitten vaan katottiin lipuista et mikä portti ja tallusteltiin sinne odottelemaan. Ei se ollu mitenkään vaikeeta, vaikkei meille kukaan koko aikana tullu mitään apuaan tarjoomaan eikä täytetty yhtään kaavaketta. Sit ku oltiin perillä nii odoteltii siinä matkatavaroita ja sitten häivyttii, porukat istuskeli siellä terminaalissa. Ei mitään hankalaa.
Eiköhän se Blue1 pidä niistä lapsista ihan samalla tavalla huolta, kuin muutkin lentoyhtiöt. Sitäpaitsi 9- ja 10-vuotiaat ovat jo aika isoja, osaavat varmasti tärkeät puhelinnumerot ja nimet ulkomuististakin, ilman "kaulapussia". Minun sisareni on matkustanut 11 vuotiaasta lähtien Oulusta Helsinkiin yksin päiväjunalla. Aiemmin kulki lentäen, mutta nyt tulee ihan yksin, kunhan on joku saattamassa ja vastaanottamassa. Ikinä ei ole kitissyt, tai joutunut hankaluuksiin. Ja "kaulapussia" ei halunnut kaulaansa laittaa, kantoi kädessä ja osasi kuitenkin kaikki siinä olevat tiedot ulkoa jo pari vuotta sitten.
Avovaimoni 21 vuotias poika ei osaa/uskalla kulkea itsekseen kuin busseilla jos joku saattaa sen siihen. Yksikseen ei matkusta muuten metriäkään koska pelkää eksyvänsä.
Tämä huvittaa ja toisaalta tympii kun itse kuljin ekaluokkalaisesta lähtien yksinäni ympäri suomen sukulaisissa kaikilla ajoneuvoilla vain aikataulut ja matkarahaa mukana.
Tyttöni (10-v.)on nyt lentänyt 3 kertaa Ruotsista Suomeen Blue1:lla. Viimeksi hiihtolomalla, nyt on taas parin viikon päästä lähdössä matkalle mummolaan Suomeen.
Ainakin täällä päässä on toiminut niin, vaikka tilaan netistä suomen sivuilta, että tilaan aikuisen lipun koska niillä ei voi lapsilippuja tilata. Sen jälkeen olen soittanut SAS:lle (Blue1 on yhteistyössä SAS:n EI Finnairin kanssa!!!). SAS:lta jo eka kerralla kun tytön piti yksin lentää, sain tietää että heidän kotisivuillaan on kaavake yksinlentävästä lapsesta jonka voi printata, täyttää valmiiksi ja antaa lähtöselvityksessä. Kyse on samasta kaavakkeesta jonka täytät kentällä jos et ole sitä aiemmin jo tehnyt. Eli siihen täytetään lapsen lentokentälle luovuttavan nimi, henkilötunnus, puh.nro, osoite. Sama pätee myös lasta vastaanottavan kohdalla. Pitää täyttää tiedot kuka hakee, osoite ja puh.nro.
Kun lapsi on tsekattu lähtoselvityksessä, ainakin täällä tulee melkeenpä heti saattaja, joka ottaa lapsen huostaansa, tarkistaa jättäjän henkkarit (muista ottaa matkaan!). Lisäksi saa sen pussin kaulaansa. Henkilökunta on koko ajan mukana lapsen kanssa odotusajan koneeseen, ja luovuttaa hänet sitten koneen henkilökunnalle. Kun kone perillä saattavat lapsen vastaanottoaulaan, jossa lasta vastassaolevan on todistettava myös henkilöllisyytensä.
Sama pätee sitten myös kotiin lentäessä, lasta ei luovuteta, ennenkuin on henkkarit näyttänyt.
Yks hyvä tietää on myös, ettei kentältä kuulemma saa lähteä ennenkuin kone on noussut ilmaan. Sitä en tiennyt eka kerralla.
Hyvää huolta on lapsesta pidetty Blue1:n lennoilla, koneessa aina kuulemma saanut jotain askarteltavaa, pehmolelun tmv. sekä tietty myös jonkinmoisen suupalan. Tyttö itse tykkää kovasti itse lentää "yksin" ja kokea että selviää. Ei jännitä lainkaan, tietty eka kerralla.
PS: kentällä muuten kannattaa olla ajoissa! Koskaan ei kuitenkaan tiedä mitä voi tapahtua. Itse oon joka kerta ennen lentoa soittanut vielä SAS:lle ja varmistanut, että heillä on tieto että on yksinmatkustava lapsi joka tarvii saattajaa. Tuttuperheelle nimittäin oli käynyt niin, että ilmoituksesta ja saattajan extramaksusta huolimatta ei lasta löytynyt yksinmatkustajien joukosta. Mutta sekin järjestyi.
Hyvin pelaa jos lapsi on reipas. Meidän tyttö lensi jo 5-vuotiaana ensikerran yksin. Finnair oli Firma!
Nih! Juuri teki USA:n vakoilukone epätyydyttävän alaslennon pohjoiskoreassa. Mitä jos koneessa olisi ollut ime ja muitakin väisäsiä. Alle 18 vuotiailta pitäisi kieltää yleisillä liikennevälineillä matkustaminen.
En nyt halua pelotella mitenkään ja taisi olla minun vik amut vaikka mulla oli penskana semmonen pusuukka kaulassa lennolla helsinki- kajaani siellähän minä yksin tökötin.. sit ku oltiin hesassa ni eksyin jotain ihmeen kautta siihen bussiin ja sit olin taas turvassa.. en usko kuitenkaan että tälläistä voisi tapahtua. lapset laitetaan sinne eteem istumaan ja niille annetaan tekemistä.. Saakai sitä saattaa ne lapset sinne koneeseen... Onhan ne ammatilaisia, mut sattuuhan niillekki.
Blue1 toimii ihan ok yksin matkustavien suhteen ja lisäksi on halvempi. Kotimaanlennoilla ei mene mitään lisiä yksinmatkustavista eli kotimaan menopaluu voi olla esim. 78 euroa kun Finskillä jotain 160 euroa oli vuosi sitten, tänä vuonna varmaan jo melekin 200 euroa.