Katselen isompaa ja ehkä parempaa autoa piskuisen Fiestani tilalle.
Nykyisessä autossani on olemattomat ylläpitokustannukset ja haluaisin pitääkin ne mahdollisimman alhaalla mutta auton pieni koko, manuaalivaihteisto ja vetokoukun ja vakkarin puute on alkanut ottamaan päähän.
Yksi vaihtoehto on C Mersu vuosimallista 2010 ylöspäin. Onko näitä kallis pitää ja missä menee kilometriraja suht huolettomaan ajoon? Olen katsellut paria yksilöä joista toinen on 1.8 diesel ja toinen 3.0 diesel.
Vanha C Mersu ylläpitokulut
9
582
Vastaukset
- Anonyymi
" mikään ei ole niin kallista kuin vanhan mersun korjaaminen "
jos osaat tehdä itse, on paikka, työkalut ja saat osat halvalla
voi olla ihan ok.- Anonyymi
Tähän se. T. 12tonnia vuodessa skodan remontteihin
- Anonyymi
Mullon vähän vanhempi C mersu ollut reilun vuoden, eli vm.2007, W204 malli kuitenkin, ajettu melkein 400 tuhatta.
Ostohinta oli n. 5000 ja alkukunnostuksen "touhutonni" olikin pari tonnia. Jouset joka nurkkaan, muutama tukivarsi ja takajarrut laiteltiin.
Talvella alkoi vesipumppu vuotamaan. Se uusittiin ja samalla uusittiin moniurahihnan kiristin kun siitäkin oli laakeri mennyt väljäksi, ja tietenkin uusi hihna laitettiin. Tuosta noin 500 euroa. Sitten oli vielä ns. isompi eli B-huolto, noin 400 euroa.
Onhan tuohon rahaa mennyt, ja menee varmaan vieläkin. Noin vanhassa ja paljon ajetussa autossa alkaa jo vikojakin olemaan, olipa mersu tai joku muu. Viimeiset puoli vuotta nyt kuitenkin mennyt ilman ongelmia. Uuden akun taidan laittaa ennen talven tuloa, ellei mitään pahempaa vikaa ilmene. - Anonyymi
Paskat. Hain sähköauton niin ei tarvi roplailla romujen kanssa.
- Anonyymi
Tollaset vanhat romut kuuluu jo palata
MB ostetaan uutena ja kun takuu loppuu saa seuraava omistaja itselleen paljon mielipahaa.
Sama koskee kaikkia saksalaisia ns premium merkkejä.- Anonyymi
Happamia ovat pihlajanmarjat.
- Anonyymi
W204 malli on viimeinen hyvä C-Mersu. W205 on jo täynnä päästötekniikkaa, joka herjaa mistä milloinkin. Kalliita antureita ym mennyt vaihtoon,
- Anonyymi
Autot ovat yksilöitä, mersutkin.
Korjaaminen kaupallisessa merkkikorjaamossa on toki kallista - myönnän sen,
mutta sitten voi mennä vuosi, pari, ettei tarvitse käydä kuin huollossa.
Valmistuksessa käytettyjen osien laatu kautta linjan parempaa.
Esimerkkinä 190.000 ajettu E220CDIAT, -15.
Nivelet, iskunvaimennus, pakoputki, vesipumppu, laturi alkuperäisiä.
Moottorikin kuin pullo, tikkua ei huoltojen välillä juuri tarvitse edes nostaa.
Kummankaan puolen ilmajouset eivät kuitenkaan kestäneet tavanomaista
käyttöä, vaan uusittu kalliisti 150.000 km:n molemmin puolin.
Muiden kuluvien osien vaihtoa ei tietenkään tarvitse teettää merkkikorjaa-
mossa.
Korjausvelka tietenkin kasvaa koko ajan, mutta ei näitä ennenaikaisestikaan
kannata vaihtaa. - Anonyymi
Minusta 1,8 l dieseliä ei mallistossa ole.
On joko 1597 tai 2143.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.104966- 772667
- 462602
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei131990Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää71723- 471710
- 421655
- 221646
Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa
Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden171641Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!
Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j71631